Урок-тренінг «Права дитини»

Про матеріал
Ознайомити дітей із правами, що гарантуються законом; формувати активну позицію дітей щодо реалізації себе та своїх прав у житті, правову свідомість; навчити дітей вмінню захищати себе при порушенні прав дитини; розвивати логічне мислення, інтерес до правових знань, навички самореалізації та самовиховання; виховувати дисциплінованість, повагу до законів України, товаришів.
Перегляд файлу

Гімназія № 5 міста Новомосковська

 

 

 

 

Урок - тренінг

з технологічної освітньої галузі

«Я досліджую світ»

 "Права дитини"

 

 

 

                                                 

 

 

Акіменко Ольга Володимирівна

вчитель початкових класів

«старший учитель» Гімназії № 5

 

 

 

 

м. Новомосковськ

2022

2 клас

"Права дитини"

Мета: ознайомити дітей із правами, що гарантуються законом; формувати активну позицію дітей щодо реалізації себе та своїх прав у житті, правову свідомість; навчити дітей вмінню захищати себе при порушенні прав дитини; розвивати логічне мислення, інтерес до правових знань, навички самореалізації та самовиховання; виховувати дисциплінованість, повагу до законів України, товаришів.

 

Навчальні завдання.

Учні повинні вміти:

- мати уявлення про основні закони про права;

- називати права дитини;

- аналізувати свої очікування;

- дотримуватись правил етичної поведінки;

 

Обладнання і матеріали:

- маркери, клей

- плакати

- чарівна скринька

- ілюстрації до казок

- набір предметних малюнків

- Конвенція прав дитини, Конституція

 

Що підготувати заздалегідь:

- глечик

- зернята-очікування

- паперові квіточки

- геометричні фігури

 

Орієнтовний план тренінгу

 

Стартові завдання

7 хв.

Інформаційне повідомлення

10 хв.

Робота в групах

15 хв.

Зворотний зв'язок

5 хв.

Прощання

3 хв.

 

Хід уроку - тренінгу

 

Вступна частина

1. Організаційний момент.

Нумо, діти, підведіться.

Один одному всміхніться.

Чули, вже дзвенів дзвінок -

Починаємо урок.

 

Урок має бути                                            Ми будемо

цікавим                                                         уважними

незвичним                                                    кмітливими

навчальним                                                  активними

 

2. Знайомство

Гра "Впізнай голос". Всі заплющують очі, вчитель торкається учня, який вимовляє слова вітання, інші відгадують голос товариша.

 

3. Повідомлення теми і мети уроку.

Таємничо-чарівна хвилинка.

    -У мене в руках чарівна скринька, у ній – найцінніший скарб планети Земля. Хто з вас хоче його побачити може зазирнути до скриньки, але поки що не розповідати, кого він там побачив і мовчати доти, поки всі допитливі та найсміливіші не зазирнуть на дно скриньки.

 -То кого ви побачили у чарівній скринці?

     ( Діти називають себе, бо на дні скриньки лежить дзеркало)

 -Так, ви побачили в чарівній скринці кожен себе. Тож людина – найцінніший скарб.

- Отже, сьогодні ми будемо говорити не лише про людину, а й про її права.

 

4. Правила (в малюнках).

- Давайте тепер виробимо правила роботи, які домовимося виконувати.

1. Бути активним.

2. Правило піднятої руки.

3. Уважно слухати.

4. Вибираємо доповідача.

5. Допомагати один одному.

6. Говорити по черзі.

5. Очікування.

- На зернятку написати своє очікування і помістити до горщика.

 

Основна частина.

1. Вивчення нового матеріалу.

Слово вчителя.

- Уявіть собі, що ви опинились на острові, де ніхто не живе. Чого вам бракуватиме над усе? (Телевізора, їжі, друзів, спілкування).

- Більшості бракує друзів, спілкування, тому що ми з вами – люди, й живемо серед нам подібних. А робить нас людьми не народження,не країна, в якій ми народилися, а те, що ми живемо зростаємо в людській спільноті. Кожна людина має почуття, здібності,характер. Як же зробити, щоб такі різні, несхожі між собою люди жили в мирі та злагоді? Для цього існують правила, що визначають стосунки між людьми. Життя змусило людей установити багато різних правил, і ми повсякчас з ними маємо справу.

- Ви прийшли до школи і зразу познайомились із правилами для учнів, щоб легше було вчителям навчати, а вам – вчитися.

- Сідаєш у трамвай, автобус чи поїзд – перед тобою інші правила – правила для пасажирів.

- Заходиш у кінотеатр – і тут свої правила, яких повинні дотримуватись глядачі.

- Коли ти йдеш вулицею, ти – пішохід, і зобов’язаний виконувати правила дорожнього руху.

- Але є такі правила. Обов’язкові для всіх громадян країни, хто б вони не були – дорослі чи діти, робітники чи селяни, вчителі чи учні.

 

- Що ж таке право? (міркування дітей).

 

Права дитини – це певні можливості, що надаються вам, дітям (до 18 років), для того, щоб жити і дорослішати. Інакше кажучи те, що ви можете робити і в чому вам не можуть відмовляти, щоб повноцінно жити.

- Діти, а які ж права має дитина?

 

Створення асоціативного куща.

 

Кожна дитина має невід'ємне право на життя.

Не меркнуть зорі,
Йдуть у небуття,
Бо мають право вік світити.
Я ж маю право на життя,
Я гідно мушу жити.
- Про яке право йде мова?


Правильно! Життя кожної дитини є найціннішим. І ніхто не може бути свавільно позбавлений життя. Отже, перше найголовніше, невід'ємне право – на життя.
(На дошці прикріплюється табличка: ПРАВО НА ЖИТТЯ).

 

Кожна дитина має право на ім'я.

Гомер казав: «Немає між живих людей та й не може бути безіменних».
Тобто кожна дитина після народження має бути зареєстрована в державному органі з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та побатькові.
Ім'я має велике значення в житті кожного з нас, воно супроводить усіх, мов вірний друг.
Як маленьке немовля
У світ двері відчиня.
То дарують йому слово,
Слово це – його … (ім'я).
(Той, хто відгадав, про яке право йде мова, прикріплює на дошці табличку: ПРАВО НА ІМ`Я).

Право на повноцінне харчування.
У сім'ї ми маєм право
На добре харчування.
Від того, що і як їмо,
Залежить і здоров'я, і навчання.
- Як ви думаєте, про яке право розповіли діти?
(Прикріплюється  табличка: ПРАВО НА ПОВНОЦІННЕ ХАРЧУВАННЯ).


Право на здоров'я та медичну допомогу.
- Відпочинок дуже важливий для організму.
Якщо ж погано стало нам,
Батьки заб'ють тривогу.
Для цього право є у нас
На медичну допомогу.
(Прикріплюється  табличка: ПРАВО НА МЕДИЧНУ ДОПОМОГУ).

Право на освіту.
Змалку кохайтесь в освіті,
Змалку розширюйте ум,
Бо доведеться у світі
Всяких назнатися дум.
- Дитина має право на освіту
Бо всім відомо, що без школи,
Без знань, шо мусиш там набуть,
Не станеш у житті ніколи
Тим, ким з дитинства мрієш буть.
(Прикріплюється  табличка: ПРАВО НА ОСВІТУ).


Право на любов і піклування.
Право на любов і піклування.
Сім'я – це слово дороге.
У слові цім тепло і ласка,
Нехай же уряд захистить
Дитяче і сімейне щастя.
Сім'я – це родина,
У родині – дитина.
А для України –
Сім'я головна.

 

Рівність у правах.

Рівність у правах

Не лише слова.

Це державна справа

Рівність – перше право

Знати всі повинні

Ми в правах всі рівні.

 

Право на відпочинок і дозвілля.
Трішки ми попрацювали,
Наші сили підупали.
Отже, слід нам відпочити,
Знову сили відновити.

 

 

 

 

Руханка "Ми йдемо полювати на лева".

 

Учасники стоють в коло один за одним. Тренер промовляє слова, які супроводжуються певними рухами, а всі повторюють за ним:

 - Ми йдемо полювати на лева! (впевнений хід по колу)

- Не боїмося ми нікого! (заперечувальні рухи руками)

- Ой, а це що? Це болото! Чвак! Чвак! Чвак! (хід, високо піднімаючи коліна).

- Ой, а це що? Це море! Буль! Буль! Буль! (імітація плавання)

- Ой, а це що? Це поле! Туп! Туп! Туп! (гучне тупотіння)

- Ой, а це що? Такий великий! (показують, який)

- Такий пухнастий! (показують руками, ніби погладжуючи)

- Ой, так це ж лев! (показують, як злякалися. Далі рухи повторюються)

- Побігли додому! Через поля! Туп! Туп! Туп!

- Через моря! Буль! Буль! Буль!

- Через болото! Чвак! Чвак! Чвак!

- Побігли додому! Двері зачинили! Які ми молодці! Які ми хоробрі! (погладжують себе по голові)


- Відпочили? Всі веселі? От чудово. А тепер до праці знову.
- Яке право ми щойно використали?
(Прикріплюється  табличка: ПРАВО НА ВІДПОЧИНОК І ДОЗВІЛЛЯ).

 

- Які ще права ми можемо з вами мати?

1. Право на доступ до інформації

2. Право на вільне спілкування

3. Жодна дитина не має бути скривджена

4. Особлива турбота дітям-інвалідам

5. Жодна дитина не має примусово працювати.

 

2. Робота в групах

Об'єднання в групи за допомогою геометричних фігур.

Завдання групам:

1 група "кружечки" - скласти розповідь про права дитини у школі

2 група "квадратики" - скласти розповідь про права дитини вдома

( зробити стенди)

 

3. Закріплення вивченого матеріалу

Робота в парах. Аналіз казкових сюжетів.

Об'єднання в пари за допомогою кольорів

Завдання:

червоний колір - казки "Троє поросят", "Попелюшка", "Лисиця і журавель"

жовтий колір - казки "Снігова королева", "Вовк і семеро козенят", "Червона шапочка"

зелений колір - казки "Колобок", "Котик і півник", "Івасик-Телесик".

 

Заключна частина

1. Завершення тренінгу.

- Кожен з вас сьогодні щось зрозумів, чомусь навчився, чимось зацікавився. Давайте спробуємо висловити свою думку про урок, продовжуючи речення:

Я вважаю...

Я запам'ятав...

Мені сподобалось...

На мою думку...

 - Якщо збулося ваше очікування, то нехай проросте зернятко та з'явиться квіточка.

 

2. Прощання "Віночок побажань"

Покласти руку на плече сусіда і зі словами "Я бажаю тобі..."

Хоч ми малі, ще школярі,

та в нас закон є i права.

І ми навік запам’ятали

 Декларації слова:

"Всi дiти вiльнi і всі рiвнi,

і треба всiм нам дружно жить”.

Тож ми ще змалечку вчимося

всiх поважати i любить.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додав(-ла)
Акіменко Ольга
Додано
15 квітня 2022
Переглядів
435
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку