Тема. Турбота людей про тварин узимку. Гра-квест «Зимові пригоди»
Мета: розширити та уточнити знання дітей про турботи людей взимку: чистять сніг на подвір’ї, підгодовують птахів, тварин; формувати в учнів уявлення про необхідність піклування про тварин узимку, показати, як люди допомагають птахам, рибам, звірам; сприяти розвитку спостережливості, умінню порівнювати, знаходити причино-наслідкові зв’язки; виховувати любов і бережливе ставлення до тварин та бажання допомагати їм узимку.
Використані електронні освітні ресурси:
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Урок ми починаймо,
До нових тем приступаймо.
Щоб знання міцні були,
Попрацюймо плідно ми.
IІ. Мотивація навчальної діяльності
1. Програма «Як почуває себе ненька Україна?» в прямому ефірі.
2. Перевірка домашнього завдання
1 група: підібрати народні прикмети, пов’язані із птахами.
Народні прикмети
Гуска ховає ніс під крило – на мороз.
Голуби туркочуть – тепло віщують.
Сорока під дах заховалася – бути хуртовинам.
2 група: дізнатися з додаткових джерел, яких птахів називають зимуючими.
ІІІ. Актуалізація опорних знань, оголошення теми і мети уроку
1. Слово вчителя
- Іноді зима прекрасна. Легкий мороз, пухнастий сніг, сріблястий іній прикрашає дерева. А іноді – дмухне зима холодом, завіє хуртовиною. Мороз аж тріщить. Страшенно холодно. Але не про примхи зими сьогодні піде розмова. Про що, ви дізнаєтеся, коли розшифруєте ребуси.
2. Розгадування ребусів (вовк, заєць, сорока)
- Як одним словом можна назвати вовка, зайця, сороку? (Тварини)
- Чи зустрічаються вони взимку? (Так)
- Поміркуйте, чи легко тваринам зимувати? Чому ви так вважаєте? Чому потрібно допомагати тваринам узимку? (слайд)
- Отже, тема нашого уроку: «Турбота людей про тварин узимку».
- Сьогодні на уроці ми дізнаємося, як люди піклуються про тварин узимку.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Бесіда з метою формування уявлення про необхідність допомоги птахам взимку.
1) Гра «Хто зайвий?»
Горобець, ластівка, синиця, голуб.
Дятел, сорока, снігур, ворона.
- Чому перелітні птахи відлітають у теплі краї?
- Що страшніше для птахів, холод чи голод?
- Сутужно птахам узимку, коли снігом занесені поля, сади, парки і ліси. Мало корму для них. Поміркуйте, чи можна допомагати птахам узимку? Як? (Птахів потрібно підгодовувати)
- Погляньте на ілюстрацію. Чим можна підгодовувати птахів? (Насінням соняшника, гарбуза, дині, бур’янів, бузку, клена, ясена, крихтами білого хліба, салом).
2) Гра «Шкідлива їжа для птахів»
- Оберіть те, чим не можна годувати птахів.
Висновок. Птахів узимку треба підгодовувати.
2. Бесіда та демонстрування досліду з метою формування уявлення про необхідність допомоги рибам взимку.
- Пригадайте, що сталося з водоймами взимку? (Вкрилися кригою). Отже, у воді стає мало повітря. Рибам важко дихати, бо не вистачає повітря. Щоб риба не задихнулася, люди прорубують ополонки і вставляють в них пучки соломи і очерету. Як ви думаєте, навіщо вставляють солому? Що нагадує соломинка? (Трубку)
3. Проведення досліду.
- Проведемо дослід. Подуємо через трубку у воду. Що спостерігаєте? (Бульбашки повітря). Отже, через трубку легко проходить повітря і через соломинки теж. Коли ополонка замерзає знову, то через солому й очерет у воду проходить повітря, необхідне для дихання. Так люди турбуються про риб узимку.
Фізкультхвилинка «Зима»
3. Перегляд відео «Допомога звірам взимку»
- Як можуть люди допомогти звірам узимку?
Висновок. Дикі тварини взимку потребують піклування та охорони.
V. Узагальнення і систематизація знань
1. Робота в зошиті (с. 46, завдання 2)
- Познач, що із зображеного ти покладеш у годівницю для птахів.
2. Робота з підручником (с. 129)
- Послухайте вірш. Про що розповідає автор вірша? Чому пташки навесні співатимуть веселі пісні?
3. Робота в групах
1 група: гра «Знайди зайве слово» (слайд)
2 група: Тестування (слайд)
Гра-квест «Зимові пригоди»
Я пропоную вам зіграти у зимовий квест. Ми будемо виконувати чарівні завдання.
1. Гра «Перелітні та осілі птахи» (Сервіс вправ learningapps.org)
https://learningapps.org/view8974070
Розподіліть птахів на дві групи: осілі та перелітні.
2. Гра «Хто як зимує» (навчальний ресурс Wordwall)
https://wordwall.net/uk/resource/65799959
Перетягніть назву тварини у правильну групу.
3. Гра «Чим живляться звірі взимку?» (слайд)
З’єднайте стрілками звірів і їхню їжу.
4. Розгадування зимового кросворда (Сервіс вправ learningapps.org)
https://learningapps.org/watch?v=pziobo2uj23
Розгадавши кросворд, ви дізнаєтесь, як ви працювали на уроці.
1 2
3 |
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
|
||||
4 |
|
|
|
|
|
|
|
||
5 |
|
|
|
|
|
||||
6 |
|
|
|
|
|
||||
7 |
|
|
|
|
|
||||
- Отже, яке слово отримали по вертикалі? (Молодці!)
VІ. Підбиття підсумків
Природнича гра «Так чи ні»
Зимові місяці: грудень, січень, лютий.
Так чи ні? (+)
Перелітні птахи відлітають у теплі краї, тому що холодно.
Так чи ні? (-)
Кіт до тепла горнеться – буде холодно.
Так чи ні? (+)
VII. Домашнє завдання
Опрацювати статтю в підручнику с. 128-129, у зошиті с. 46.
1 група. Пригадати казки і мультфільми, у яких розповідається про зимове життя звірів.
2 група. Приготувати цікаву розповідь про звірів взимку.
VIIІ. Рефлексія
Вправа «Обмін думками»
Який вид роботи вам найбільше сподобався?
Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?
Де можна використати здобуті знання?