Матеріал уроку допоможе перевірити та поглибити знання з теми Тварини. Учні зможуть пригадати назви диких та свійських тварин. Навчаться розповідати про свого улюбленця.
Тема уроку: Тварини.
Мета уроку:повторити та закріпити ЛО теми, удосконалювати навички усного та діалогічного мовлення;поглибити знання про зовнішні ознаки і спосіб життя диких та свійських тварин; розвивати уяву, зорову пам'ять та фонематичний слух; виховувати бережне ставлення до тварин.
Тип уроку: закріплення знань, умінь та навичок учнів.
Обладнання: картки з свійськими та дикими тваринами, відеоматеріал, роздатковий матеріал,зошит, підручник.
Хід уроку
І.Початок уроку.
1.Вітання.
- Good morning, children! I’m glad to see you!
- Good morning, teacher!
- Take your seats.
2.Оголошення теми і мети уроку.
- Today we’re going to speak about domestic and wild animals. We’re going to do some tasks, describe the animals, sing song. We’ll revise the words on the topic. We’ll remember the names of pets and wild animals. We’ll make a dialogue about your favourite pets.
3.Введення в іншомовне середовище.
- What animals do you know?
- What animal is brown (black, green, grey, white)?
- What animal has got a long tail (long nose, big ears, fins, wings, four paws)?
- What can a dolphin (a parrot, a dog, a cat) do? Ребуси.
ІІ.Основна частина уроку.
1. Фонетична зарядка.
A black cat
Sat on a mat
And ate
A fat rat.
2.Активізація ЛО.
There are cards with the animals on the blackboard. Put them into two columns (domestic and wild animals).
3.Гра «Snowball»
- I can see a cow on the blackboard.
- I can see a cow, a duck on the blackboard.
- I can see a cow, a duck, a chicken on the blackboard…
4.Письмо.
We’ve missed some letters. Fill in the necessary letters, read these words:
H_n ho_se
_ow rabb_t
P_g go_t
G_ose do_
D_ck
5.Активізація граматичних конструкцій This/That is… These/ Those are…
Fill in the words:
What is…? – This is a cat.
What is …? – That … a bird.
What are…? – These … mice.
What are…? – Those … hens.
6. Фізкультхвилинка.(Пісня Do the Monkey)
7. Відеоаудіювання.
Учні дивляться відео про тварин в Британії, потім виконують завдання.
8.Загадки.
Guess the riddles
9. Розвиток діалогічного мовлення.
Children, have you got pets? I’d like you to ask each other questions about your pets.
Hi ________ Do you have a pet?
Yes _________, I have a _____________.
What is it’s name?
Its name is _____________.
What color is your __________________?
It is ____________. And you? Do you have a pet?
Of course. I have a ________. It’s name is ______. It is ___________.
10. Письмо.
And now it’s time for the next task. Make up the sentences.
A cat |
|
likes milk. |
ІІІ. Заключна частина уроку.
1. Підбиття підсумків, оголошення оцінок.
Children, did you like our lesson? What did you like most of all? Your marks for the lesson are… Thank you for your work.
2. Домашнє завдання.
Please, prepare a story about your pet and write down it in your copy-book (5 sentences).