Я у світі
Урок у 3 класі
ТЕМА: Доброта.
МЕТА: Продовжувати ознайомлювати учнів з людськими чеснотами; розвивати уявлення
про достоїнства людини, цінність яких визнана в суспільстві; розкрити моральний
зміст доброти; сприяти розвитку в учнів мотивації до добрих і гуманних вчинків;
сформувати негативне ставлення до людських пороків, аморальної поведінки, дати
моральну оцінку злим і жорстоким вчинкам людини; викликати в учнів бажання
творити добро і уникати злих вчинків; виховувати бажання завжди бути добрими,
чуйними.
ОБЛАДНАННЯ: слова для складання прислів’їв (кожній групі), завдання для
самостійної роботи, вірші, оповідання Ніни Мудрик-Мриц «Добро твориться
просто»
ТИП УРОКУ: Комбінований
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Ось дзвінок нам дав сигнал,
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
І урок наш починаймо.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
а) Андрійко ділиться з друзями своїми іграшками, бо він… (щедрий)
б) Марійка не дозволила Софійці погратися зі своєю лялькою, бо вона… (жадібна)
- Діти, а якщо через деякий час та дитина, яка не ділилася з вами чимось, забуде вдома ручку або зошит, як учините ви?
- Що б ви порадили жадібним дітям?
3. Перевірка дібраних прислів’їв про щедрість та жадібність.
- А тепер прочитайте прислів’я, які ви дібрали вдома.
ІІІ. Повідомлення теми уроку
|
1. - Діти, розгадавши ребус, ви дізнаєтесь, про що ми сьогодні будемо говорити на уроці.
Доброта
Учитель: Сказав мудрець:
Та нагород за це не вимагай.
Лише в добро і вищу правду віра
Людину відрізняє від мавпи і від звіра.
Хай оживає істина стара:
Людина починається з добра!
2. Епіграф уроку.
Добрі слова – це сади.
Добрі слова – коріння.
Добрі думки – квіти.
Добрі справи – плоди - 1 –
- Отже, сьогодні на уроці ми будемо говорити про добро. Доброта – це один із виявив, порухів людської душі, те, що відрізняє людину від звіра. Адже тільки людина здатна мислити, співчувати, мріяти. Адже тільки людина починається з добра до інших людей і до всього оточуючого.
Милосердя, доброта… Благодійність завжди була традицією нашого народу. Давайте візьмемось один з одним за руки, відчуємо тепло долонь, відчуємо добро, яке випромінює кожен із нас. Побажаємо один одному добра, щастя, здоров’я.
ІV. Робота над темою уроку.
1. - У житті людина робить різні справи: добрі і не зовсім, погані і просто жахливі. Зазвичай вона бажає іншим добра. Та інколи забуває про всім зрозумілу пересторогу: чини добро, остерігайся зла.
- Діти, а скажіть мені, добрим бути просто чи не просто? І чому?
- Добре. Скажіть мені, чи можна за зовнішніми ознаками розпізнати добру людину і злу, і як це зробити? А чи зможете ви розпізнати обличчя доброї людини? (учитель демонструє малюнки із зображенням різних виразів обличчя).
2. Робота над оповіданням Ніни Мудрик-Мриц «Добро твориться просто…»
Добро твориться просто
Згадав Андрійко. Впав було сніг. Тоді розтанув, а потім знов морозець приходив – ожеледиця почалася. До школи треба було виходити раніше, бо слизота ж!
Коли це день-два, бачить Андрійко, немає в школі Яринки. І спитати ні в кого.
Бо живе Яринка тільки з мамою, та й хата їхня стоїть аж на самому краю села.
Йде Андрійко до Яринки й думає: ні, не вистачало так, щоб Яринка йому чимось допомагала. Навіть раз з дівчатами висміяла його, що він не зумів дати здачі задерикуватому Богданові. Яринка реготала найдужче! То – дрібниці. Він знає, що Яринка просто весела дівчинка. І зовсім не злюка.
Яринка доглядала хвору маму. Ні мама, ні Яринка не здивувалися, що Андрійко їх провідав.
- Скажіть – нагадувати комусь, що ти зробив колись добро, чемно? (Ні, добро твориться безкорисливо)
3. Ознайомлення зі значеннями слів за словником.
Добро – корисна справа, вчинок.
Доброта – стан душі людини, що спонукає робити добро.
4.Читання казки «Добро і зло» (підручник с. 43-44)
1) Первинне читання казки (учні читають частинами.
2) Бесіда за прочитаним.
- Чому Зло замість цукру в кухлик з чаєм поклало сіль? (Щоб зробити Добру зло)
- Чому Добро, спробувавши підсолений чай, нічого не сказало Злу, а тільки подякувало за
- 2 -
гостину?(Воно виховане й добре)
V. Фізкультхвилинка.
VІ. Закріплення та осмислення знань.
1. Опрацювання оповідання Ю. Федьковича «По щирості»
Краще добро робити, ніж гарно говорити.
Не одяг красить людину, а добрі діла.
Хто добра бажає, той і сам добро має.
Перший крок до добра – не роби зла.
Підкресли правильну відповідь.
1) Марійка не пригостила печивом сусідку по парті. Якої людської чесноти їй бракує?
а) ввічливості; б) щедрості; в) щирості.
2) Підкресли висловлення, які означають прояви доброти, милосердя.
а) на зло відповідати злом; б) на зло відповідати добром;
в) піклуватися про менших, слабших; в) підгодовувати птахів узимку.
5. Гра «З якої це казки?»
-А зараз ми пограємо в літературне лото. Кожен з вас витягне зі скриньки папірець і прочитає, що там написано.
* Він звірят усіх лікує,
Від халепи їх рятує,
І зайчат, і мавпенят,
Бегемотів і тигрят,
Вилікує він за мить
Все, що в звірів заболить,
- 3 -
Наш добрий лікар… (Айболить)
Їсть смачненькі калачі,
Тут лисичка прибігає,
Півника мерщій хапає.
Біжить котик рятувати,
В лиса півника забрати. («Котик і Півник»)
- Хто і яке добре діло виконав у цій казці?
* Вигнав дід козу із хати,
Та й пішла вона блукати,
В зайця хату відібрала.
Всі козу ту виганяли.
Рак козуню ущипнув –
Зайцю хатку повернув. («Коза-дереза»)
З маленької деревини.
У печі зміючку спік,
Сам на дерево утік.
Його гусятко врятувало –
На крилечка свої узяло.
Принесло до тата й мами,
Частувалось пирогами. («Івасик-Телесик»)
VІІ. Підсумок уроку.
- Над якою темою ми працювали на уроці?
- Що таке добро? А доброта?
І ти, й твої товариші,
І ваші друзі всі по класу,
Живіть із сонечком в душі,
На ненависть не гайте часу!
Не тратьте часу на біду.
Це страшно, я скажу відразу.
Живіть, як пташечка в саду,
І не носіть в душі образу.
З любов’ю в серці вчіться жити,
Умійте людям гріх прощати.
І навіть ворога любіть,
За себе вмійте постояти.
А доки ви іще малі,
Привчайтеся добро творити.
Бо ж ви людина на Землі,
З собою вчіться в мирі жити.
- А тепер дайте відповіді на мої запитання.
Коли вам краще жити:
- 4 -
Коли сміються діти?
А чи тоді, як всі кричать,
І їм не можна ради дать.
Він, діти, добрий хлопчик? (Так)
У сварці жити добре? (Ні)
- А як немає забіяк,
Тоді усім прекрасно? (Так)
То вам погано, діти? (Ні)
А вам подобається? (Так)
- А як обличчя всіх пісні,
Похмурі, злі? Вам добре? (Ні)
Це теж погано, діти? (Так)
Як діти б’ються, добре? (Ні)
І з усіма дітьми дружити.
Щоб всі веселими були,
У мирі й злагоді жили!
VІІІ. Домашнє завдання.
ПЕРЕПЕЛИЦЯ ІРИНА ІВАНІВНА
вчитель початкових класів
Кам’янської гімназії
Дворічанського р-ну
Харківської обл.
- 5 -