узагальнити та систематизувати знання учнів; розвивати допитливість, творчість, пізнавальний інтерес,
логічність і оперативність мислення, вміння працювати в колективі; приймати спільні рішення; оцінювати роботу
товаришів; виховувати екологічну свідомість.
Тема: Узагальнення знань з теми «Земноводні. Плазуни»
Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів; розвивати допитливість, творчість, пізнавальний інтерес,
логічність і оперативність мислення, вміння працювати в колективі; приймати спільні рішення; оцінювати роботу
товаришів; виховувати екологічну свідомість.
Епіграф: «Я наважуся стверджувати, що з усіх знань найкорисніші для нас знання природи, її законів»(Ж.Б.Ламарк) Девіз уроку:« Повторення - мати знання » Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
Обладнання: таблиці: «Земноводні», «Плазуни», додаткова література, картки із завданням.
Хід уроку
I. Організація класу
Для проведення уроку клас поділяється на дві команди: « Алігатор » та « Саламандра ». Обирається журі для проведення підсумків уроку.
II. Мотивація уроку
Цих істот можна знайти у воді і на суші, земноводних можна зустріти за десятки кілометрів від водойм. Сучасні представники класу плазунів живуть скрізь, крім північних та полярних і приполярних областей. Найбільша в світі жаба, завдовжки 40 см, карликова кубинська жаба завдовжки - 1 см, Серед плазунів є рекордсмени: Коморські варани - досягають 3 м завдовжки і ваги 165 кг, королівська кобра завдовжки 5,58 м, деякі удави - 10 м. Найменші за розміром карликові мадагаскарські хамелеони, 2-3 см завдовжки. Проте всі вони мають спільні ознаки, за якими об'єднуються в один тип. - Що це за тип? (Тип Хордові).
^ III. Узагальнення і систематизація знань.
І конкурс « Візитна картка команди» Завдання. Цікаво і захоплююче розкажіть про тварину, ім'ям, якої названа команда. Команда « Алігатор » розповідає про крокодила - алігатора, команда «Саламандра» про плямисту саламандру. ( 5 балів.)
II. Гра « Щасливий випадок » Гейм 1. Вперед за термінами Запитання команді« Алігатор»
Судини, що несуть кров від серця?(Артерії)
Тварини, які живуть на суші і в воді? (Земноводні)
Відновлення втрачених або ушкоджених частин тіла? (Регенерація)
Запліднення, що відбувається у воді? (Зовнішнє)
Назва личинки жаби? (Пуголовка)
Друга назва класу Плазуни? (Рептилії)
Травна система у плазунів закінчується? (Клоакою)
Запитання команді « Саламандра »
Дихання, яке відбувається через шкіру та легені? (Подвійне)
Кров, насичена киснем? (Артеріальна)
Тварини, в яких температура тіла більшою чи меншою мірою коливається в такт із змін температурою навколишнього середовища? (Пойкілотермні)
Запліднення, яке відбувається в середині організму? (Внутрішнє)
Основний орган дихальної системи у плазунів? (Легені).
Ряди класу Земноводних? ( Хвостаті, Безхвості, Безногі).
Розвиток, який відбувається без стадій личинки? ( Прямий ).
Гейм 2. «Хто швидше?»
Команди по черзі відповідають на запитання вчителя. У цьому конкурсі беруть участь усі учасники команди. Перемагає команда, яка за 1 хв. дала найбільшу кількість правильних відповідей. Кожна правильна відповідь - 1 бал
Запитання.
Скільки відділів тіла у земноводних? (3)
Чим вкрити півкулі головного мозку в плазунів? (Сірою речовиною або корою)
Як називається ряд, представники якого мають кістковий панцир? (Черепахи)
Чому самці жаб сильніше кричать, ніж самки? (Є резонатори)
Як розташовані кінцівки у плазунів по відношенню до тулуба? (По бокам)
Який тип дихання у жаби? (Подвійний)
Яку функцію виконують зуби у плазунів? (Утримують і захоплюють їжу)
Чим закінчуються кінцівки у земноводних? (Пальцями)
Скільки кіл кровообігу у пуголовки жаб? (Одне)
Хто має найбільші розміри серед ящірок? (Варани)
Чим представлена видільна система у плазунів? (Нирками)
Який череп у земноводних? (Хрящовий)
Завдяки чому живуть пуголовки перші дні? (Жовтку ікри)
Який тип кровоносної системи у плазунів? (Замкнений)
До якого ряду належить тритон? (Хвостаті земноводні)
Який тип розвитку у земноводних? (Непрямий)
Який вид отруйних змій поширений у степовій та лісостеповій зонах України?
(Гадюка звичайна)
Чи є кінцівки у сирен? (Так)
Чому голова у ящірки може рухатися? (Є кілька шийних хребців)
Де змішується венозна і артеріальна кров у серці жаби? (Праве передсердя)
До якого ряду належить гадюка? (Лускаті)
Чи розвинені ребра у плазунів? (Так )
Яка кількість повік на очах у плазунів? (3)
Яку основну функцію виконує слиз на шкірі жаби? (Зволожує шкіру і забезпечує шкірне дихання )
До якого ряду належить жаба? (Безхвості земноводні)
Який відділ головного мозку найбільш розвинений у земноводних? (Передній)
Гейм 3. « Я - тобі, ти - мені »
Команди ставлять по одному запитанню одна одній. Кожна правильна відповідь - ^ 1 бал.
III. Конкурс Складіть рекламу, яка відображала б значення земноводних та плазунів у природі та житті
людини. ( 5 балів.)
Виконують це завдання 3 учасники від кожної команди.
IV. Рольова гра «Відгадай мене» ( 5 балів.)
Команди отримують конверти, в яких знаходяться загадки про вивчених тварин. Назвіть систематичне положення згаданої тварини.
У зеленому кашкеті Хто хвіст залишає,
Галасує в очереті, Та від ворога тікає?
Хоч і плавати мастак, (Ящірка)
Та не риба і не рак.
(Жаба)
V. Конкурс «Біологічний бій»
Завдання. З наведених ознак команда «Алігатор» вибирає ознаки, характерні для земноводних, а команда «Саламандра» – для плазунів. Відповіді записуються у вигляді цифрового шифру. Якщо учень допускає принаймні одну помилку, він вибуває з гри і не приносить балів команді. Кожний учень, який правильно відповість на всі запитання, одержує для команди - 5 балів.Запитання
Наземні тварини.
Ведуть подвійне життя: у воді і на суші.
Суха шкіра, з відсутністю залоз або їх небагато.
Гладенька шкіра, волога, багата на слизові залози.
Тіло розділене на голову, тулуб, кінцівки.
Непрямий розвиток.
Тіло розділене на голову, шию, тулуб, кінцівки.
Кінцівки розташовані в боки.
Пойкілотермні тварини.
Подвійне дихання: через легені та шкіру.
Тіло викрите роговими лусками, або щитками.
Кровоносна система замкнена, серце трикамерне: ліве пересердя, праве пересердя, один шлуночок.
Органи дихання - добре розвинуті легені.
Видільна система представлена нирками.
Внутрішнє запліднення.
Розмноження і розвиток відбувається у воді.
Роздільностатеві тварини.
Відповіді: земноводні - 2, 4, 5, 6, 9, 10,12,14,16,17 плазуни – 1,3, 7, 8, 9, 11, 13, 14, 15, 17
VI. Конкурс «Четверте зайве»
Цей конкурс - конкурс капітанів.
Назвіть зайве слово із 4 запропонованих і поясніть відповідь:
Тритон, саламандра, тріска, квакша.
Крокодил, китова акула, ящірка, черепаха.
IV. Підбиття підсумків уроку
Визначення команди-переможця.
Оцінювання учнів.
V. Заключне слово вчителя