Урок історії України
для 7-го класу
«Узагальнення та систематизація з розділу
«Виникнення та становлення Русі-України»
підготувала учитель історії
КЗ «Пасічанська гімназія»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Узагальнення та систематизація знань
Мета: перевірити рівень засвоєння знань учнів із розділу «Виникнення та становлення Русі-України»; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; удосконалювати навички роботи з історичними джерелами, історичними та контурними картами; вміння працювати в парах та малих групах; формувати зацікавленість у вивчені теми.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
показувати на історичній карті події, пов’язані з темою;
-
позначати на контурній карті території князівств у різні часи, місця найважливіших подій періоду, напрямки походів київських князів;
-
характеризувати життя та діяльність київських князів;
-
висловлювати власні судження щодо значення подій періоду в історії України.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань
Обладнання: підручники, атласи, контурні карти, роздатковий матеріал, ілюстративний ряд, QR-коди, телефони
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Аналіз вислову.
Завжди обирайте найважчий шлях –
на ньому ви не зустрінете конкурентів
(Шарль де Голль).
-
Поясніть значення вислову.
-
Сьогодні ви відчуєте, що таке конкуренція та позмагаєтеся за звання найстараннішого учня на уроках історію. Ви матимете змогу перевірити свої знання та уміння, що отримали на попередніх уроках з теми та визначити, яких саме знань вам не вистачає.
-
Тож бажаю успіхів!
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Робота з контурними картами.
-
Розгляньте картосхеми та виконайте завдання до них.
-
Укажіть назви східнослов’янських племінних союзів, позначених цифрами на картосхемі. (Дуліби, Поляни, Сіверяни, Тиверці)
-
Коли відбувся похід Святослава, позначений стрілками на картосхемі? (969 – 971)
-
Хто з князів здійснив похід, позначений стрілками на картосхемі? (Святослав)
-
За якого великого князя/князів територія Русі-України мала зазначені розміри? (За князя Олега)
-
Вправа «Лінія часу»
-
Перейдіть за посиланням чи скористайтеся QR-кодом та виконайте завдання.
https://learningapps.org/display?v=ph2r4ryuj21
-
Історична задача.
-
Розв’яжіть хронологічну задачу.
Подорож княгині Ольги до Константинополя, на думку істориків, відбулася в 957 р., хоча літописець називає іншу дату. Цей висновок ґрунтується на свідченнях візантійського імператора, учасника подій, Константина Багрянородного.
-
Обчисліть, на який рік свого володарювання Ольга здійснила подорож до візантійської столиці. (957 – 945 = 12 – на 12 рік)
-
Якого віку був тоді Святослав? З літописів відомо, що князь Ігор загинув, коли його синові було 3 роки. (945 – 3 = 942 – рік народження Святослава; 957 – 942 = 15 років – вік князя Святослава)
-
Дати та обчислення позначте на лінії часу.
-
Робота з історичними джерелами.
-
Перейдіть за посиланням чи скористайтеся QR-кодом та виконайте завдання.
https://learningapps.org/display?v=p3qgvawuj21
-
Установіть відповідність.
-
Перейдіть за посиланням чи скористайтеся QR-кодом та виконайте завдання.
https://learningapps.org/display?v=pro1bg66321
-
Вправа «Про кого мова?»
-
Перейдіть за посиланням чи скористайтеся QR-кодом та виконайте завдання.
https://learningapps.org/display?v=p763b4j6321
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Вправа «Три слова».
-
Назвіть три іменники, які можна використати у розповіді про становлення Київської держави.
-
Підсумки уроку.
-
Визначення переможців.
-
Виставлення оцінок.
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Повторити вивчений матеріал.
-
Підготуватися до тематичного оцінювання.