Тема: Відсотки.
Мета: узагальнити знання учнів про відсотки;
розвивати мислення учнів;
виховувати увагу, зосередженість, інтерес до математики, почуття колективізму.
Обладнання: роздатковий матеріал, презентація ілюстрацій до окремих етапів уроку.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання.
ІІ Вступне слово вчителя.
Ми закінчуємо вивчати тему «Відсотки». На попередніх уроках розв'язувати задачі на знаходження відсотків від даного числа, числа за його відсотком. А сьогодні ми узагальнимо знання на уроці-казці «Колобок».
III. Розв'язування задач.
Біля лісу у хатині
дід і баба поживали,
і одної якось днини,
смачненького забажали.
Баба тісто замісила та
медком підсолодила.
Колобок спекла духмяний, круглобокий та рум'яний.
Стало дідові цікаво:
«Скільки меду ти поклала?»
Баба каже: «Не бурчи, сядь до столу й полічи. Маса вся — аж 300 грам,
5 % меду там».
«Бабо, та ти що, жартуєш?»
«Як полічиш, то й скуштуєш!»
Допоможемо дідові дізнатися, яка масу меду в Колобкові.
5 % = 0,05,
300 · 0,05 = 15 (г) меду.)
Колобок був ще гарячий
і така ж у нього вдача.
З підвіконня він звалився і стежкою покотився.
Раптом Зайчик — скік та скок
Довга стежка ця?
Та не просто, а в задачі.
Розв'яжи, ти ж не ледачий!
40 метрів ти пробіг
(хоч немає в тебе ніг) —
5 % це від шляху,
що до лісу йде від хати.
То якої довжини
шлях до лісу — сам скажи!
Скажеш — далі йди гуляй,
ні — то з'їм тебе — і край.
Діти! Допоможемо Колобку обчислити довжину стежки від хати до лісу.
5 % = 0,05,
40 : 0,05 = 800 (м) — довжина стежки.
Колобок знов покотився,
біля лісу зупинився.
Бачить, Білочка складає
у комору, що придбає.
Треба скільки їй горіхів (взимку їсти, не для втіхи)? Білка їх вже 200 має
і у Колобка питає:
— Колобок, веселий друже! Ти в відсотках, кажуть, дужий. Знати точно я бажаю:
Скільки я зібрати маю?
200 – 25 %.
Колобочок, підкажи!
Точну відповідь скажи.
Допоможемо Колобку розв'язати задачу Білочки
Розв'язання
Ось вже в лісі Колобок. Кущик, деревце, пеньок, зеленіє скрізь трава,
а в дуплі сидить Сова.
— Стій, кругленький, не котись, маю 5 задач, дивись! Ти їх швидко розв'яжи,
а тоді собі біжи!
Треба виручить дружка, веселого Колобка.
Рятівних бригад аж п’ять
доведеться сформувать.
(Клас поділяють на 5 груп, у кожній з яких є хоча б один сильний учень - бригадир.)
То задачі ви тримайте.
(Учитель кожній групі учнів дає картки з задачею.)
Розв'язувати починайте!
(Учні в групах розв'язують задачі. За потребою вчитель консультує командира групи, а той допомагає товаришам.)
Час даремно не марнуйте,
Розв’язали — то звітуйте.
(Командири виходять до дошки, коротко записують умову задачі та розповідають хід розв'язування.)
Задачі на картках
Розв'язання
Розв'язання
Розв'язання
Розв'язання
Розв'язання
Покотився Колобок
із долини на горбок.
Раптом бачить — йде Лисиця,
Вовка-братика сестриця.
Облизнулася: — Юначе!
Ти куди так швидко скачеш?
В торбі в мене є задачі.
Не розв'яжеш — то заплачеш.
Доведеться, діти, знову виручати Колобка. Ці і задачі розв'яжемо з записом на дошці і в зошитах.
Задачі від Лисиці
Розв'язання
Розв'язання
Діти! Ви так гарно постарались,
що й Лисиця здивувалась.
Відпустила Колобка!
Вам подяка ось яка.
(Учитель оцінює роботу учнів на уроці.)
IV Домашнє завдання.
Роздатковий матеріал
Задачі на картках
1. Їжачок назбирав 200 яблук. Собі залишив 35 % усіх яблук, а решту віддав зайченятам. Скільки яблук їжачок віддав зайченятам?
2. Дюймовочка сплела віночок з лісових квітів. У вінку було 15 дзвіночків, що становило 30% усіх квітів, а решта — ромашки. Скільки ромашок у віночку?
3. На своїй лісовій грядці зайчик посадив 45 морквин. 20% морквин він уже з'їв. Скільки морквин
залишився на грядці зайчика?
4. У ведмедя на пасиці 120 вуликів. 5% вуликів ще без бджіл, а в решті живуть працьовиті
бджоли. Скільки вуликів з бджолами?
5. На галявині росла суниця. 94 % її встигло дозріти. Голодний вовк з´їв 4 кг суниці. Скільки
недозрілої суниці з´їв вовк?
Задачі на картках
1. Їжачок назбирав 200 яблук. Собі залишив 35 % усіх яблук, а решту віддав зайченятам. Скільки яблук їжачок віддав зайченятам?
2. Дюймовочка сплела віночок з лісових квітів. У вінку було 15 дзвіночків, що становило 30% усіх квітів, а решта — ромашки. Скільки ромашок у віночку?
3. На своїй лісовій грядці зайчик посадив 45 морквин. 20% морквин він уже з'їв. Скільки морквин
залишився на грядці зайчика?
4. У ведмедя на пасиці 120 вуликів. 5% вуликів ще без бджіл, а в решті живуть працьовиті
бджоли. Скільки вуликів з бджолами?
5. На галявині росла суниця. 94 % її встигло дозріти. Голодний вовк з´їв 4 кг суниці. Скільки
недозрілої суниці з´їв вовк?
Задачі на картках
1. Їжачок назбирав 200 яблук. Собі залишив 35 % усіх яблук, а решту віддав зайченятам. Скільки яблук їжачок віддав зайченятам?
2. Дюймовочка сплела віночок з лісових квітів. У вінку було 15 дзвіночків, що становило 30% усіх квітів, а решта — ромашки. Скільки ромашок у віночку?
3. На своїй лісовій грядці зайчик посадив 45 морквин. 20% морквин він уже з'їв. Скільки морквин
залишився на грядці зайчика?
4. У ведмедя на пасиці 120 вуликів. 5% вуликів ще без бджіл, а в решті живуть працьовиті
бджоли. Скільки вуликів з бджолами?
5. На галявині росла суниця. 94 % її встигло дозріти. Голодний вовк з´їв 4 кг суниці. Скільки
недозрілої суниці з´їв вовк?
Задачі від Лисиці
Задачі від Лисиці
Задачі від Лисиці
витратила на подарунок 82 % своїх коштів, а Ведмедик – 76 %. Чий подарунок дорожчий і на скільки?
35%, після цього залишилося 0,5 кг борошна. Скільки борошна було куплено?
Задачі від Лисиці
Задачі від Лисиці