Урок "Узагальнення знань з тем Вступ і Біорізноманіття"

Про матеріал
Конспект уроку-узагальнення та систематизації знань з теми "Вступ. Біорізноманіття"
Перегляд файлу

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ ТА НАУКИ УКРАЇНИ

ЦЕНТРАЛЬНОУКРАЇНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ВОЛОДИМИРА ВИННИЧЕНКА

Природничо-географічний факультет

Кафедра біології та методики її викладання

 

 

“ЗАТВЕРДЖУЮ”

Груповий методист Дефорж Г. В.

Вчитель біології________________

 
 
КОНСПЕКТ УРОКУ
З біології в 10 класі

КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД «НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНЕ ОБ’ЄДНАННЯ І-ІІІ СТУПЕНІВ "НАУКОВИЙ ЛІЦЕЙ" МІСЬКОЇ РАДИ М. КРОПИВНИЦЬКОГО КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ»

 (назва навчального закладу)

 
 
Студента-практиканта 7 курсу

Природничо-географічного факультету

ЦДПУ імені Володимира Винниченка

Спеціальності 014.05 Біологія та здоров’я людини

(шифр і назва спеціальності)

Зінченка Олександра Вікторовича

(прізвище, ім’я, по батькові)

 

Дата проведення уроку “___”___________2020 р.

Оцінка вчителя ______ _____________________

(підпис вчителя)  

Тема: Узагальнення знань з тем «Вступ» і «Біорізноманіття»

Мета: узагальнити і закріпити знання про різноманіття організмів різних систематичних груп на планеті Земля; розвивати вміння використовувати раніше вивчену інформацію, аналізувати, зіставляти та робити висновки; виховувати дбайливе ставлення до різноманіття організмів у живій природі.

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань

Хід уроку:

  1. Організаційний момент
  2. Мотивація навчальної діяльності

Як ви розумієте слова Ж. Б. Ламарка «З усіх знань найкориснішим для нас є знання природи, її законів»?

  1. Відтворення здобутих знань

Питання для бесіди

1. Чим відрізняються між собою віруси, прокаріотичні та еукаріотичні організми?

2. Які систематичні групи рослин вам відомі? За якими ознаками відносять рослини до кожної з них?

3. Які систематичні групи грибів ви знаєте? За якими особливостями будови можна визначити належність організму до певної групи?

4. На конкретних прикладах доведіть різноманітність безхребетних тварин.

5. Назвіть основні класи хребетних тварин. За якими ознаками визначається належність живого організму до кожного з них?

  1. Узагальнення та систематизація знань, умінь та навичок

Варіант І

І рівень

Виберіть ТІЛЬКИ ОДНУ правильну відповідь

1. Основна глобальна проблема людства – проблема війни і миру, тероризму – :

А) екологічна проблема;   Б) геополітична проблема;             В) демографічна проблема.

 

2. Біологічна система з найменшими розмірами й найпростішою структурою – це:

А) популяція;             Б) організм; В) клітина.

3. Здатність біосистем підтримувати динамічну сталість свого внутрішнього стану (гомеостаз) – це:

А) самовідтворення; Б) саморегуляція; В) самооновлення.

ІІ рівень

Продовжити визначення

4. Систематика це…

5. Віруси це…

6. Бактерії це…

ІІІ рівень

Установити відповідність

7. Установіть відповідність між назвами груп тварин та систематичними категоріями (таксонами):

1 Ропуха звичайна                                   А ряд

2 Амфібії                                            Б рід

3 Безхвості                                         В вид

4  Ропуха                                            Г клас

8. Установіть відповідність між назвами груп рослин та систематичними категоріями (таксонами):

А Справжні мохи    1 молодильники, баранець

Б Папороті      2 сфагнум, політрих

В Хвойні      3 тис, туя, кипарис

Г Квіткові      4 магнолія, робінія

5 щитник, орляк

9. Установіть відповідність між назвами груп грибів і систематичними категоріями (таксонами):

А Мукорові гриби   1 боровик, маслюк, сажка

Б Несправжні гриби    2 дріжджі, трюфель, строчок

В Сумчасті гриби    3 мукор, ризопус, ентомофтора

Г Базидіальні гриби    4 сапролегнія, фітофтора, плазмопара

      5 Лікогала, фізарум, стремонітес

IV рівень

Дати розгорнуту відповідь на запитання.

10. Яка роль вірусів у еволюції організмів?

11. Порівняйте будову рослинної і тваринної клітин. Які подібні та відмінні риси у їх будові та функціонуванні?

12. Порівняйте бактерій та археїв. Які подібні та відмінні риси у їх будові та функціонуванні?

Варіант ІІ

І рівень

Виберіть ТІЛЬКИ ОДНУ правильну відповідь

1. Неклітинні форми життя, що є нуклеїновими кислотами без білкової оболонки (капсида) називаються:

А. Віроїди  Б. Віруси  В. Археї  Г. Пріони

2. Визначте варіант, у якому біологічні об"єкти розташовані у порядку від найнижчого до найвищого рівнів організації живого:

А. Травна системи жирафа - шлунок жирафа - клітина кішківника жирафа

Б. популяція сосни канадської - сосновий ліс - окреме дерево сосна - хвоя сосни

В. ДНК - хлоропласт - листок - яблуня

3. Укажіть захворювання людини, яке спричиняють бактерії:

а) губчаста енцефалопатія;                    б) ендемічний зоб;  

в) туберкульоз;                                        г) поліомієліт.

ІІ рівень

Продовжити визначення

4. Пріони це…

5. Еукаріоти це…

6. Критерії виду це…

ІІІ рівень

Установити відповідність

7. Установіть відповідність між біологічними системами та їхніми складовими частинами:

    1 клітина                               А особини одного виду

    2 біосфера                             Б органели

    3 популяція                           В усі екосистеми нашої планети

    4 екосистема                         Г популяції різних видів, абіотичні фактори.

8. Установіть відповідність між таксономічними категоріями та їхніми назвами для зображеного організму:

1 Рід                                                      А Шипщина

2 Клас                                                   Б Розові

3 Порядок                                             В Розоцвіті

4 Родина                                               Г Дводольні

9. Установіть відповідність між назвами груп тварин та систематичними категоріями (таксонами):

1 Ропуха звичайна                            А ряд

2 Амфібії                                            Б рід

3 Безхвості                                         В вид

4  Ропуха                                            Г клас

IV рівень

Дати розгорнуту відповідь на запитання.

10. Назвіть види-індикатори. Як на прикладі дафній можна пояснити використання видів-індикаторів?

11. Дайте характеристику домену Бактерії.

12. Дайте характеристику домену Еукаріоти.

  1. Підсумок уроку

1. Що таке бактерії?

2. Чому філогенетична система організмів має відображати хід їхньої еволюції?

3. Чому вчені були змушені переглянути систему еукаріотичних організмів?

4. Які є сучасні способи відображення родинних зв’язків між різними групами організмів?

  1. Домашнє завдання

Повторити § 2-14

docx
Додано
26 жовтня 2020
Переглядів
1959
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку