Тема: Погода в Україні.
Мета: повторити та закріпити в мові учнів ЛО теми; повторити вживання Present Continuous; розвивати навички монологічного та діалогічного мовлення,читання, письма; виховувати культуру спілкування, уміння одягатися відповідно до погоди.
Хід уроку
ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МАТЕРІАЛУ
Hello, children! How are you today? I’m glad to see you! The topic of our today’s lesson is “The Weather in Ukraine.” Let’s begin our lesson. Who is on duty today? Who is absent today?
Today we’ll talk about the weather in Ukraine in summer, autumn, winter and spring; name different clothes; say, what right clothes we must wear in each season of the year; practice Present Continuous Tense;
Let’s have a phonetic drill
[ð],[θ],[v],[w],[ æ],[e],[n]
[ð] – weather, there, clothes
[v]- everything
[e]- weather, everything
[w]-weather
[n]- no, season, in
ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
4. Перевірка домашнього завдання
- учні розповідають діалог в парах (впр.5, с.164)
5. Актуалізація опорних знань
Vocabulary Practice
І. 1) What season is it? What is the weather like in winter? ( Choose the right sentences)
6. Закріплення та систематизація знань, умінь та навичок
І. Read and guess what the weather is like.
Ex.2, p.166
II. Work in groups Speaking
Draw the weather in Ukraine. (spring, summer, autumn, winter) ,choose write sentences. Describe the weather in Ukraine. (учні в групах малюють та знаходять правильний опис погоди для своєї пори року, потім учасник кожної групи описує погоду в Україні взимку, навесні, влітку або восени)
III. Look at the cards and name the clothes you see. (називають слова, які на картках(повторення)
IV. Solve the riddles. More than one answer is possible.(ex.5, p.167)
V. Writing
VI. Look at the pictures of people. Write sentences describing the people’s clothes. Start like this: This is a woman. She is wearing… . What grammar tense do you use, describing the people’s clothes? (Present Continuous)
ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
VII. Summarizing
What have we done today?
Well, it was my pleasure to work with you today. And what about you? How was in your opinion? Express your emotions with the help of these words (interesting\boring\easy\difficult\usefull\useless) Who thinks that it was interesting for you? Put up your hands. (писати напроти слів кількість учнів які підняли руки). Thank you, my friends, your marks are….
VIII. Homework
1)Cards
Write what the weather is like
2) “My favourite season” (підготувати розповідь за бажанням)