|
Я до всього справу маю: Ґрунт у полі удобряю. Урожай оберігаю, Я перу і прибираю, Я годую й одягаю, І метал я добуваю, Я лікую й зберігаю, Я будую і освітлюю І у космос я літаю. А запитання моє: Відгадайте хто я є? |
Тема уроку: « Хімічні рівняння»
Конспект вчителя вищої категорії школи І-ІІІ ступенів №29 м.Києва Малярчук Марії Андріївни
|
Не в кількості знань полягає освіта, а в повному розумінні та вмілому застосування всього того, що знаєш.
Дістервег |
Сторінка з листа В.М. Ломоносова,в який учений уперше повідомляє світові про своє відкриття:
« Все перемены, в натуре случающиеся, такого суть состояния, что, сколько чего у одного телa отнимется, столько лет присовокупится к другому. Так ежели где убудет материи, то умножится в другом месте; сколько часов положит кто на бдение, столько же сну отнимет…»
5.07.1748 г.
Проаналізуйте текст і повідомте класові про це відкриття сучасною українською мовою.
Мета:
Тип уроку: |
комбінований. |
Методи: |
пояснювально-ілюстративні - бесіда, розповідь; практичні – виконання вправ; репродуктивні, частково пошукові.
|
Обладнання: |
періодична система хімічних елементів, пробірки, штатив, реактиви.
|
Хронометраж уроку:
І. Організаційний етап |
1 хв. |
ІІ. Перевірка домашнього завдання |
5 хв. |
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів |
5 хв. |
ІV. Вивчення нового матеріалу
|
15 хв. |
V. Узагальнення та систематизація знань учнів |
16 хв. |
VІ. Домашнє завдання |
1 хв. |
VІ. Підбиття підсумків уроку |
2 хв. |
Хід уроку
І. Організаційний етап.
Привітання, перевірки готовності учнів до уроку.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Урок 19. Завдання №3.
Дано: m(Zn) – 13 г. m(Cl2) – 14,2 г. |
За законом збереження маси речовини: m(ZnCl2) = m (Zn) + m (Cl2) m (ZnCl2) = 13г.+14,2= 27,2 г. m (ZnCl2) =27,2 г.
Відповідь: маса цинк хлориду дорівнює 27,2 г. |
m(ZnCl2) – ? |
Маса речовини, що вступила в хімічну реакцію, дорівнює масі речовини, що утворилася в результаті реакції.
Пишемо рівняння реакції. Записувати хімічну реакцію можна по-різному. Наприклад: цинк + хлор → цинк хлорид. Але такий запис не вказує хімічний склад реагентів і продуктів і тим паче не вказує як перегруповуються атоми. Тому існує інший запис хімічної реакції, де замість назви речовин містяться хімічні формули: Zn + Cl2 →ZnCl2
Це умовне зображення хімічної реакції за допомогою формули та коефіцієнтів. Складається з :
Лівої частини Речовини до реакції Вихідні речовини |
→
|
Правої частини речовини після реакції продукти реакції
|
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Число перед хімічною формулою, що показує кількість молекул речовини:
Умовний запис складу речовин за допомогою хімічних знаків та індексів.
Число, яке показує кількість атомів, що входять до складу речовини.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Відповідно до закону збереження маси речовини число атомів різних елементів до хімічної реакції дорівнює числу атомів елементів після реакції.
Це має бути відображено в схемі хімічної реакції, тоді вона стає хімічним рівнянням.
Число атомів змінюють за допомогою коефіцієнтів.
Отже, хімічне рівняння – це умовний запис хімічної реакції за допомогою хімічних формул та коефіцієнтів.
Урок 20 завд. 2
4P+ |
5O2= |
2P2O5 |
4 атоми Фосфору ( 4х1) |
10 атомів Оксигену (5х2) |
4 атоми Фосфору (2х2) 10 атомів Оксигену (2х5) |
4 |
10 |
4+10 |
14= |
14 |
Висновок: число атомів у лівій частині реакції дорівнює числу атомів у правій. Цим обумовлена рівність мас речовин і є доказом правильності розташування коефіцієнтів.
Не можна:
Н2+O2→H22O2
Н2+O2→H2O2
4Н2+2O2→4H2O2
Алгоритм розстановки коефіцієнтів у хімічних рівняннях.
|
Zn+O2→ZnO 2Zn+O2=2ZnO |
|
CH4+O2→CO2+H2O CH4+2O2=CO2+2H2O |
|
Fe+Cl2→FeCl3 2Fe+3Cl2=2FeCl3 |
|
CO+O2→CO2 2CO+O2=2CO2 |
|
C2H2+O2→ CO2+ H2O 2C2H2+5O2=4CO2+ 2H2O |
|
NaOH+Al2(SO4)3→Al(OH)3+Na2SO4 6NaOH+Al2(SO4)3=2Al(OH)3+3Na2SO4 |
Учні по ланцюжку розставляють коефіцієнти
Проблемне питання: за якою ознакою можна розділити наведені реакції на групи?
Група І – одна вихідна речовина → кілька продуктів
Група ІІ – кілька вихідних речовин → один продукт
До них ще додають реакції заміщення і обміну.
Типи хімічних реакцій |
|||
↓ |
↓ |
↓ |
↓ |
сполучення |
розкладу |
заміщення |
обміну |
А+B→AB |
AB →А+B |
АB+C→AC+B |
АB+CD→AD+CB |
Сполучення |
|
Розкладу |
|
Заміщення |
|
Обміну |
|
V. Узагальнення та систематизація знань учнів
1. Доберіть символи пропущених хімічних елементів та розставте коефіцієнти:
2.Вибери рівняння реакцій:
3. 2Ca+O2 = 2CaO
2. 4Fe +3O2=2Fe2O3
1. 2Cu+ O2 =2CuO
3. Ca +2 H2O =Ca(OH)2 +H2
4. CaO +H2O =Ca(OH)2
1. CuO +2HCl =CuCl2+H2O
3. H2CO3 =H2 O +CO2
3. Fe2O3+ 2Al = Al2O3+2Fe
3. CuO +H2 =Cu +H2O
2. Ca(OH)2 +2 HNO3= Ca(NO3)2 +2 H2O
1. V2O5 +5CO =2V +5CO2
1. FeCl3 +3 NaOH =Fe(OH)3 +3NaCl
2. Ca(OH)2 +2HCl = CaCl2 +2H2O
3. Fe2O3 + 3H2SO4 = Fe2(SO4)3 + 3H2O
2. BaCl2 + K2SO4 = BaSO4+2 KCl
2. K2SiO3 + H2SO4 = K2SO4 +H2SiO3
1. Na2O + 2HNO3 =2NaNO3 +H2O
1. C2H4+2 O2 =2CO2 + 2H2O
4. CuSO4 + 2NaOH =Cu(OH)2 +Na2SO4
2. CuCl2 +H2SO4 = CuSO4 +2HCl
VІ. Домашнє завдання
Підготуватися до тематичної роботи. Повторити уроки 13-21, §11-15
VІ. Підбиття підсумків уроку