Тема: Весняний механізований обробіток грунту.
Мета: Ознайомити учнів з сільськогосподарськими машинами для обробітку грунту. Навчити учнів розрізняти сільськогосподарські машини за призначенням. Закріпити знання учнів про різновид тракторів. Розвивати в школярів пам’ять, увагу, мислення, корегувати мову учнів відповіді, удосконалювати навички працювати в парах, висловлювати
власні судження по вивченому матеріалу. Виховувати в дітей риси працьовитості та дбайливе ставлення до землі.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
1. З’ясування емоційності учнів.
2. Психологічна хвилинка.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів ( перевірка Д. З.)
Яке було задано домашнє завдання (вивчити призначення тракторів). А зараз ви попрацюєте в парах
я вам роздам малюнки з різними марками тракторів і ви повинні розкласти
їх за призначенням (працює половина класу), решта
учнів готують питання та відповіді у грі «Кореспон-
дент та працівник тракторного підприємства» при
цьому використаємо мікрофон (метод мікрофона).
ІІ. Мотиваційний етап
4. Слово вчителя.
Настала довгоочікувана весна, оживають дерева і ще
мить і бризне білорожевим цвітом сад. Під снігом уже чатують
пагінці трави, щоб потягнути свої зелені листочки
до сонечка. Мовчить лише поле. Воно чекає на людські руки, на руки трудолюбивого, мудрого і люблячого землю господаря. Можливо хтось із вас знає вірш про пряцю?
Хлібодари
Ми – орачі, землі поети, Ми жниварі і хлібодари,
Колосся любим тихий спів. скарби берем із чорних скиб.
Найкращий труд на всій планеті Живем і трудимось не даром
то труд натхненних орачів. народові даруєм хліб.
Ми – сівачі і трудолюби, І наші руки працьовиті
Від гір Карпатських до Дніпра ми не опустим ні на мить,
пшеницю сіяти ми любим аби на білім світі
для щастя людського й добра. було і краще й легше жить….
ІV. Цілевизначення і планування уроку.
1. Оголошення теми завдань уроку.
Тема нашого уроку: Весняний механізований обро-
біток грунту.
2. Робота із зошитом(запис теми уроку в зошит).
3. Завдання уроку. Сьогодні на уроці ви:
— ознайомитесь з різновидом сільськогосподарських машин;
— вивчете види обробітку грунту.
V. Сприйняття й засвоєння учнями навчального мате-
ріалу.
1. Як ви уявляєте, що таке обробіток грунту?
2. Слово вчителя. Обробіток грунту це підготовка його до
висівання, або висаджування сільськогосподарських культур. Обробляють верхній шар грунту глибиною 20 – 27 см. цей шар грунту називають орним бо в ньому міститься основна маса коренів польових культур.
3 . Запитання до учнів:
А як ви вважаєте для чого обробляють грунт?
4. Слово вчителя. Грунт обробляють для того, щоб в нього
краще надходило повітря, збиралася і зберігалася вода і
утворювалося більше поживних речовин для рослин. Є
декілька видів обробітку грунту. Сьогодні ми з вами позна-
йомимося з оранкою, боронуванням, лущенням грунту.
(вивісити слова з назвами обробітку грунту).
(Плакат із зображенням оранки)
Розповідь по плакату. Оранка - це основний обробіток
грунту. Під час оранки розпушується й перевертається вер-
хній шар грунту, при цьому знищується бур’ян і збільшу-
ється об’єм грунту.
5. Запитання до учнів
Чим орють грунт?
6. Слово вчителя. На цьому плакаті ви бачите плуг, який аг-
регатується з трактором, це п’яти корпусний плуг. Ось ма-
кет 4- х корпусного плуга. Плуги бувають від 1 корпусного,
5-ти і більше корпусів.
7. Робота в зошитах. Відкрийте підручники с. 224 і запи-
шіть визначення оранка.
8. Первинне закріплення. Запитання до учнів.
Так що таке оранка? Чим орють грунт?
Фізхвилинка
9. Слово вчителя. Зоране поле хвилясте не рівне має безліч
грудок, його необхідно вирівняти, розбити грудки. Вирів-
нюють та розбивають грудки боронуванням.
(Плакат із зображенням боронування)
Під час боронування як видно на плакаті вирівнюється пло-
ща грунту, розбиваються грудки, грунт стає пухким, площа
рівною.
10. Запитання до учнів.
Як ви вважаєте чим боронують поле?
11. Слово вчителя. Боронування грунту проводять зубовою
бороною. Боронування грунту може проходити одночасно
з оранкою на невеликих площах землі (городах),
а також після оранки на великих площах землі (полях).
12. Робота в зошиті.
Запишіть з підручника визначення боронування с. 224.
13. Первинне закріплення.
Так, що таке боронування грунту? Чим проводять боро-
нування грунту?
14. Слово вчителя. Наступний вид механізованого обробітку
грунту лущення.
(Плакат із зображенням дискового лущильника та
лущенням грунт).
Лущення – це розпушування грунту на глибину 7 – 12см.
яке проводиться дисковим лущильником після збирання
врожаю коли залишається на полі стерня, сухі стебла соняш-
ника, кукурудзи. Грунт лущать для того щоб зберегти вологу
Лущення грунту сприяє кращому проростанню насіння
бур’яну, щоб бур’ян проріс до оранки, а під час оранки зни-
щився.
15. Робота в зошиті.
Запишіть з підручника визначення лущення грунту с.224
16. Запитання до учнів.
Так, що таке лущення грунту? Чим лущать грунт?
Лущать грунт до оранки, чи після оранки?
17. Тестові завдання поточного контролю знань.
(Учні виконують завдання по картках)
(Помінятись картками, перевірити виконане завдання один
в одного).
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
1. Асоціативна гра «Сонечко»
А зараз ми пограємо у гру яка називається «Сонечко»
(на дошці вивішене сонечко з промінчиками) ви повинні
вписати в промінчики сонечка слова які ви уявляєте, що
пов’язані зі словом плуг.
А також зі словом стерня.
2. А зараз ми пограємо у гру в якій ви повинні відповідати на
запитання словами вірю, або не вірю.
1) Весняний обробіток грунту виконують пізньою осінню
( не вірю)
2) Основний обробіток грунту оранка. (вірю)
3) Для розбивання грудок і вирівнювання поверхні грунту
використовують лущильник ( не вірю)
4) Механізований обробіток грунту виконується сільсько-
господарськими машинами та тракторами. (вірю)
5) Не обробляючи землю будемо мати гарний врожай
(не вірю)
6) Оранку грунту проводять задопомогою сівалки (не вірю)
7) Лущення грунту після збирання врожаю проводять
плугом. ( не вірю)
Запитання до учнів
А чи знаєте ви прислів’я про працю?
ІV. Рефлексивно - оцінювальний етап.
1. Так, що ви дізналися сьогодні на уроці
2. Продовж речення, або думку.
Оранка це…….
Боронування це…….
Лущення це…….
На уроці я працювала…….. (погано, добре чи відмінно)
3. Домашнє завдання. Відкрийте щоденники і запишіть:
вивчити записи в зошиті та опрацювати сторінки підруч-
ника 223 – 224.
Методичний матеріал до теми " Весняний механізований обробіток грунту"
1. Що таке грунт?
Грунт – це верхній родючий, пухкий шар землі, на якому рослини можуть рости і давати врожай.
2. Назви види обробітку грунту.
Оранка, боронування, лущення, культивація.
оранка боронування лущення стерні
культиватор культивація перед посівом підпушування міжрядь,
знищення бур’яну, підпушування знищення бур’яну
грунту
Культиватор мотоблока
3. Який із видів обробітку грунту вважається основним:
боронування, лущення, культивація, оранка, дискування?
Основним видом обробітку грунту: вважається - оранка.
оранка - основний вид обробітку грунту
4. Що відбувається з грунтом під час оранки?
Під час оранки верхній шар грунту перевертається, розпушується, при оранці знищується бур’ян він попадає на дно борозни перегниває і утворює добриво.
5. Від чого залежить ширина захвату площі під час оранки грунту?
Ширина захвату площі залежить від кількості корпусів плуга
оранка однокорпусним плугом оранка 12 корпусним плугом
6. Чим та з якою метою проводять боронування грунт?
Грунт боронують зубовою або дисковою боронами, для розбивання грудок та вирівнювання поверхні грунту
зубова борона дискова борона (ромашка)
7. Чим та для чого проводять коткування грунту?
Коткування грунту гладкими котками проводять для того, щоб придавити (ущільнити) в грунті висіяне насіння зернових культур та вирівняти поверхню грунту.
8. Чим та для чого лущать грунт?
Лущення проводять для того щоб знищити залишки стерні, стебел кукурудзи та соняшника після збирання врожаю.
дисковий лущильник лущення стерні після збирання врожаю
соняшника чи інших культур
9. Які правила безпеки праці при обробітку грунту?
1. Працювати в спец одязі, головному уборі.
2. При високій забрудненості повітря працювати в респіраторі.
3. Під час роботи не відволікатись на сторонні справи та бути уважним під час виконання даного виду роботи.
Забороняється проводити ремонт плуга в Проводити ремонт техніки з вимкненим
даному положенні без страхової опори! двигуном!
10. Продовж прислів’я: не той врожай що на полі, а той що……..
(в коморі)