Урок "Відпочинок на природі. Правила купання у водоймах. Дії у небезпечних ситуаціях на воді."

Про матеріал
Мета уроку розглянути правила безпечної поведінки на природі та на воді, небезпеки під час купання та розваг на воді. Розвивати і формувати практичні вміння та навички знаходження рішень в складних ситуаціях. Розвивати вміння попереджувати небезпечну поведінку на воді та надавати першу допомогу постраждалим на воді. Виховувати культуру поведінки дітей на відпочинку, дисциплінованість та бажання дотримуватись правил поведінки на воді.
Перегляд файлу

Клас: 5                                                                               Дата:

Тема уроку: Відпочинок на природі. Правила купання у  водоймах. Дії у небезпечних ситуаціях на воді.

ХІД УРОКУ

Мета уроку: 

Освітня: розглянути правила безпечної поведінки на природі та на воді, небезпеки під час купання та розваг на воді.

Розвиваюча: розвивати і формувати практичні вміння та навички
знаходження рішень в складних ситуаціях. Розвивати вміння попереджувати небезпечну поведінку на воді та надавати першу допомогу постраждалим на воді.

Виховна: виховувати культуру поведінки дітей на відпочинку, дисциплінованість та бажання дотримуватись пра-
вил поведінки на воді.

Базові поняття і терміни уроку: тепловий та сонячний удар, судома, плавзасоби, плавання, допомога потерпілим.

Обладнання: підручник, робочий зошит.

Тип уроку: комбінований

Структура уроку

№ етапу

 

Етап уроку

Час(хв)

1

Організаційний момент

1

2

Перевірка виконання домашнього завдання

5

3

Актуалізація чуттєвого досвіду та опорних знань учнів

3

4

Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми, мети і завдань уроку

2

5

Сприйняття та усвідомлення учнями нового матеріалу, осмислення зв’язків та залежностей між елементами виучуваного

 

15

6

Узагальнення і систематизація знань

16

7

Підведення підсумків уроку

 

2

8

Повідомлення домашнього завдання

1

 

 

Хід уроку:

І. Організаційний момент

Привітання. Перевірка присутності учнів на занятті та готовність до уроку.

 

ІІ. Перевірка виконання домашнього завдання

На попередніх уроках ми розглядали, що таке стихійні лиха, правила
поведінки під час грози, повені та сильного вітру.

Бесіда

1.  Яких правил потрібно дотримуватися, коли почалася гроза?

2. Що небезпечніше під час грози: грім чи блискавка? Чому?

3. Чому не можна стояти під поодинокими деревами під час грози?

4.  Чому не можна користуватися на вулиці мобільними теле-
фонами під час грози?

5. Чому слід закривати вікна під час сильного вітру?

6. Які причини повені?

7.  Як реагують тварини
на зміну погоди? 

8. Навіщо людині вивчати правила поведінки під час стихійних лих, які не трапляються у своїй місцевості?

 

III. Актуалізація чуттєвого досвіду та опорних знань учнів

Фронтальне опитування

— Яке значення активного відпочинку для здоров’я людини?

— Чому людина намагається організувати власний відпочинок саме на природі?

— У яку пору року вам найбільше подобається відпочивати на природі?

Вправа «Асоціативний кущ»

Складання схеми за асоціаціями учнів до поняття «купання».

Приклади відповідей: водойми, пляж, задоволення, пірнання, засмагання, загартовування, плавання, рятівні засоби.

 

IV. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми, мети і завдань уроку

Більшість людей пов'язують свій відпочинок на природі саме з водоймами: морем, річкою, ставком.

Проблемне запитання

— Як Ви думаєте, чи може потонути людина, яка вміє добре плавати?

Кожен четвертий потерпілий на воді — це хлопець або дівчина віком до 16 років!

Сьогодні на уроці ми поговоримо про відпочинок на природі, ви
дізнаєтесь про правила купання у водоймах і навчимось, як треба
надавати допомогу постраждалому при тепловому або сонячному
ударі. Тому тема уроку: «Відпочинок на природі».

 

V. Сприйняття та усвідомлення учнями нового матеріалу, осмислення зв’язків та залежностей між елементами виучуваного

1. Відпочинок біля води

Незабаром настане літо, а разом з ним — веселі та безтурботні
канікули. Ви всі їх з нетерпінням чекаєте і, звичайно, будете від-
почивати. Влітку завжди хочеться покупатися в теплій водичці,
попірнати, поніжитись на сонечку. Коли Ви збираєтеся полежати на теплому пісочку, вам зовсім не хочеться замислюватися про можливі нещасні випадки, сонячні удари та інші проблеми. Свіже повітря дуже корисне, плавання зміцнює організм, загартовує, розвиває силу і витривалість.

Але

вода, крім радості, завжди таїть у собі небезпеку. Під час відпочинку
біля води й купання у водоймах людина перебуває у незвичному
середовищі, яке може призвести до травмування і загибелі.

- Як потрібно поводитись біля води?

 Най-
головніше правило — з вами повинні бути дорослі. Якщо збираєтеся
купатися одні, то обов'язково повинні повідомити батьків, куди
саме ви йдете, з ким та орієнтовно на який час.

Робота в парах

 Са-
мостійно у парах напишіть правила, як підгопгуватися до купання, 2-3 пари
озвучують правила.

- Не можна відразу стрибати у воду. Наш організм ще до цього
не готовий. Судоми люблять тих, хто не підготувався до купання.

-
Необхідно роздягнутися, охолонути, а потім іти у воду.

- Необхідно підготувати себе до купання. Для цього треба спо-
чатку опустити ноги у воду, походити. Потім кілька разів зануритися
у воді, щоб тіло звикло до води.

- Слід обирати безпечне місце для купання. Це може бути облад-
наний пляж, де є рятувальна служба, або річка, де чистий берег, не-
велика глибина, повільна течія. Там, де є знак «Купатися заборонено»,
обривистий берег, стрімка течія, — купатися не можна.

- Яких правил Ви повинні дотримуватися при виборі місця для  купання у воді?
 

Ви повинні знати:

Яка це водойма. Якщо це річка, то вздовж яких підприємств
вона протікає. Нерідко в річку скидають всі каналізаційні стоки, від-
ходи хімічного та інших шкідливих виробництв.

- Чи можемо ми в такій
річці купатися?

Якщо це ставок, то ви повинні знати, звідки прибуває вода,
куди вона витікає. Там можуть бути потужні шлюзи або колектори,
які просто «засмоктують» людину, яка пропливає там, а, тим біль-
ше, якшо у цьому місці пірнає. Якщо це озеро, то повинні знати, чи немає в ньому
болотистих місць.

Потрібно знати дно водойми. Не можна пірнати, якщо не об-
стежили дно водойми. Ви повинні пам'ятати, що є люди, які після відпочинку все зайве викидають у воду. Це бите
скло, бляшанки.

Треба знати і враховувати течію річки. Є річки спокійні, течія
у них нешвидка, плавна. Але є річки, у яких часто змінюється напрям
течії, виникають вири. Купатися в таких річках дуже небезпечно.
 

— Чи можна купатися там, де замулене дно, є зарості очерету, ба-
гато корчів у воді?

 Це може призвести до того, що ви заплутаєтесь
у корчах, не будете бачити дна, і може статися нещасний випадок.
Біля мостів, причалів, гідротехнічних споруд купатися заборонено.

Робота з підручником

Відкрийте підручник  на сторінці 162 та розгляньте малюнок 95.

- Які з цих місць не підходять для
купання? Чому?

ПАМ'ЯТКА «Загальні правила поведінки біля води»

1. Відпочинок на воді (купання, катання на човнах) повинен бути
тільки в спеціально відведених і обладнаних для цього місцях.

2. Відпочивати безпечніше на воді у світлу частину доби.

3. Купатися дозволяється в спокійну безвітряну погоду з темпе-
ратурою води не нижчою за +18' С, повітря — не нижче за +24'С.

4. Після прийому їжі купатися можна лише через 1,5-2 години.

5. Заходити у воду треба повільно, дозволяючи тілу адаптуватися
до зміни температури повітря та води.

6. У воді варто перебувати не більше 15 хвилин.

7. Після купання не рекомендується приймати сонячні ванни,
краще відпочити в тіні.

8. Не можна купатися біля крутих, стрімких і зарослих густою
рослинністю берегів.

9. Перед тим, як стрибати у воду, треба перевірити безпечність дна
й достатню глибину водоймища.

 

2. Тепловий і сонячний удари

Приймати сонячні ванни треба
поступово, найкраще це робити зранку до 11 години і після 16-ї.
Тоді сонце не таке пекуче і дозволить гарно відпочити. Навіть у тіні
можна засмагнути. Потрібно поступово збільшувати час перебування
на сонці. Проте не варто забувати про головний убір. Ще не засмагле
тіло слід прикрити одягом.

Лікарі радять користуватися сонцеза-
хисними кремами, які захистять від опіків і засмага буде рівномірною. Треба починати засмагати поступово, якщо у вас немає проти-
показань. Тривалість першої сонячної ванни не повинна перевищу-
вати 10 — 15 хвилин. Найкращий час — ранкові години, коли повітря
чисте і менш нагріте.

Сонячні ванни приймають у положенні лежачи, при якому
забезпечується рівномірне опромінення. Лягати потрібно ногами до
сонця, а голову слід захишати від прямих сонячних променів.

Під час прийому сонячних ванн не можна спати, треба змі-
нювати положення тіла. Щогодини робити перерву на 10 — 15 хв. і
відпочивати в тіні.

Ознаки перегрівання: слабкість,
запаморочення, перед очима замиготіли «мушки».

Ознаки сонячного удару:
обличчя червоніє, а потім блідне, з'являється головний біль, запамо-
рочення, слабкість, шум у вухах, пульс погано промацується, подих
ледве помітний. У важких випадках може початися нудота, блювота,
кровотеча з носа, судоми і непритомність.

Коли є такі ознаки
слід сісти або прилягги в тіні, змочити голову або обличчя холодною
водою. Також необхідно обмахуватися газетою, рушником, випити
мінеральної або злегка підсоленої води та повідомити медичного працівника.  

Сонячний опік — сонячні
промені ушкоджують шкіру, а потім з'являється характерне
почервоніння. Причиною є ультрафіолетові промені.

Коли Ви обгоріли необхідно об-
робити уражені ділянки засобом для лікування поверхневих опіків
і кілька днів захищатися від сонця. Коли опіки дуже сильні, треба
звернутися до медичного закладу.

 

3. Правила купання у водоймах

У кожного з нас завжди є можливість потонути, оскільки близько
70% земної поверхні вкрито водою. Щоб цього уникнути, потрібно
знати правила поведінки на воді.

- Яких правил необхідно дотримуватись під час купання?

- Заборонено купатися дітям без нагляду дорослих.

- Заборонено купатися в незнайомих, неперевірених місцях.

- Заборонено купатися в місцях, де стоїть знак «Купатися заборонено!»

- Заборонено стрибати і пірнати уводу в незнайомих місцях.

- Заборонено купатися на глибині, запливати за буйки.

- Заборонено плавати і купатися під час шторму.

- Заборонено купатися без обмежень у часі, бо це може призвести до переохолодження, а також виникнення судоми, яка не дає можливості рухатися і триматися на воді.

- Заборонено займатися безглуздими іграми та розвагами на воді.

- Заборонено плавати коли ти надто втомлений, надто далеко від друзів чи берега,  тобі надто холодно або надто жарко.

Бесіда

- Чи можна плавати на саморобних плотах?

- Чи можна плавати на надувних матрацах і камерах? Чому?
 

Можна тільки під наглядом дорослих, бо через пошкодження матрацу
можна піти на дно.

- Чи можна, плаваючи на човні, розгойдувати його, ходити або
перегинатися через борт? Чому?

 

4. Уроки плавання

- Чи всі з Вас вміють плавати?

Треба
обов'язково навчитися плавати. Спочатку слід займатися в басейнах.
Потім переходити у відкриті водойми. Починати треба з мілководдя,
в місцях, де немає течії. Води не треба боятися, але при цьому необ-
хідно дотримуватися правил безпеки на воді. Ми повинні пам'ятати,
що жоден вид спорту так не розвиває і не зміцнює наш організм, як
плавання. Плавання рекомендується при лікуванні багатьох недуг,
зокрема порушень опорно-рухового апарату, захворювань хребта, роз-
ладах нервової системи та інших.

 

5. Небезпечні ситуації на воді.

- Чи може вода стати небезпечною для людини?

— Які саме небезпеки можуть бути у воді?

 На воді можуть трапитись ситуації, з якими непросто впо-
ратись.

Це і недотримання елементар-
них правил безпеки, порушення правил поводження при купанні,
харчові отруєння неякісними харчами, незнання правил надання
першої медичної допомоги при втопленні, тепловому чи сонячному
ударі.

Робота з підручником

Відкрийте сторінку 168 та розгляньте малюнок 100 у підручнику.

- Скажіть, чи можна купатися у дуже холодній воді?

Ні, бо
від холоду ногу може звести судома. Це одна з найрозповсюдженіших причин, яка призводить до нещасних випадків на воді.

Судома – сковує рухи плавця, спричиняє цілковиту втрату можливості триматися на воді.

 Судома виникає від перевтоми або переохолодження. Плавцю необхідно не лякатись, відразу ж пере-
стати працювати цією ногою. Якщо є можливість, треба стати на
дно і розтерти зведений м'яз, або на секунду зануритися з головою у
воду і, розпрямивши ногу, сильно рукою потягнути на себе ступню
за великий палець. Можна також плисти, працюючи тільки руками,
розслабивши при цьому зведену ногу.

При
появі ознобу або сильної втоми треба вийти з води, відпочити і зігрітися. Коли немає сил поверну-
тися назад треба лягти спиною на воду, відпочити,
а потім, уникаючи енергійних і рвучких рухів, плисти до берега.

Якщо руки або ноги заплутались
у водоростях, треба від них звільнитися. Плавати у такій водоймі по-
трібно на самій поверхні води, не роблячи різких рухів.

Коли Вас захопила течія не треба намагатися бо-
ротися з нею. Потрібно плисти за течією і поступово, під невеликим
кутом, наближатись до берега.

 

6. Перша допомога потерпілому на воді

Робота з підручником

Прочитайте у підручнику сторінку 168 - 169, як потрібно поводитись коли хтось
тоне. Та скласдіть пам’ятку.

Проблемна ситуація

- Відпочиваючи на пляжі, ви побачили людину, яка
тоне. Ваші дії? Привернути увагу оточуючих криком: «Людина тоне!». Знайти рятувальний засіб. Спробувати, якщо це можливо, дотягнутися до потопаючого рукою, палицею, гілкою або кинути йому мотузку.

— Що може дономогти потопаючому втриматися на воді? Коло-
да, м'яч, дошка.

— Чи можна кидати ці предмети потопаючому і чому? Ні, можна
поцілити иому в голову.

Якщо ви погано плаваєте, не впевнені у своїх силах, то не
лізьте у воду. Інакше рятувати доведеться вже двох. Найголовніше — не панікувати.
У цьому випадку з'являється можливість заощадити сили, зберегти
дихання, покликати на допомогу і якийсь час утриматися на воді.

 

VI. Узагальнення і систематизація знань

Мозковий штурм «Безпечний пляж»

Учні називають ознаки безпечного пляжу. Усі відповіді записуються на дошці та обговорюються.

Фронтальна бесіда

1. Як визначити безпечне місце для купання?

2. Назвіть небезпечні ситуації на воді.

3. Чому не можна купатися самому (без дорослих або друзів)?

4. Яку допомогу слід надати потопаючому, якого винесли на берег?

5. Які небезпечні ситуації можуть виникнути на відпочинку?

6. Де можна купатися?

7.  Чому не можна купатися в незнайомих місцях?

8. Що таке судома, як її уникнути?

Інформаційне повідомлення: «До уваги любителів засмаги»

Учні читають сторінки 165 та розглядають малюнок 97 потім готують інформаційне повідомлення.

- Що потрібно робити, якщо хтось відчув слабкість, сон-
ливість, головний біль, спрагу, нудоту?

Гра «Що взяти з собою на пляж?»

Учні по черзі називають по одній речі , які варто взяти на пляж.

Робота в групах

За допомогою підручника підготувати демонстрацію заданих тем:

група 1 — допомога тому, хто перегрівся на сонці;

група 2 — чотири «небезпечних «надто»;

група 3 — небезпечні ситуації на воді;

група 4 — допомога тому, хто тоне.

Презентації та обговорення.

 

VII. Підведення підсумків уроку

Вправа «Закінчи речення»

«Сьогодні на уроці я дізнався …»

«Для мене було корисна інформація про …»

 

VIII. Повідомлення домашнього завдання

Опрацювати параграф: 31.

Виготовити буклет, що наглядно ілюструє правила безпечної поведінки на природі.

 

1


 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Брич Марія
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
7 травня 2021
Переглядів
5247
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку