Про матеріал
План-конспект уроку виробничого навчання з професії «Верстатник широкого профілю» 2 розряду з теми «Нарізання кріпильних різьб». Матеріали уроку призначені для майстрів виробничого навчання закладів професійної (професійно-технічної) освіти.
Урок виробничого навчання
(з використанням ІКТ за технологією«перевернутого навчання»)
Тема програми: Нарізання кріпильних різьб
Тема уроку: Нарізання кріпильних різьб плашками та мітчиками
Мета уроку:
Навчальна: сформувати уміння по нарізанню кріпильних різьб
Розвиваюча: розвивати вміння планувати та контролювати власну працю
Виховна: виховувати любов до обраної професії
Тип уроку: урок формування первинних умінь
Вид уроку: урок вправа
Дидактичне забезпечення: тестові завдання
Матеріально-технічне забезпечення: верстати 1А616, різці прохідні упорні, прохідні відігнуті, ШЦ-1, плашки, плашко-тримачі, мітчики, мітчикотримачі, різьбоміри, різьбові калібри, смартфони
Міжпредметні зв’язки: спецтехнологія, допуски та технічні вимірювання
Список використаних джерел:
-
«Токарна справа. Частина 1» : навчальний посібник Базь О.С., Захаренко П.С.. Чернівці: «Букрек», 2020.
https://lib.imzo.gov.ua/navchalniy-posbnik-tokarna-sprava-chastina--baz-os-zakharenko-gs
-
Володимир Кухаренко (к.п.н.). Теорія та практика змішаного навчання. 2014
http://slidesha.re/1JYNsT7
-
Горб Г. Г. та інші автори.
http://bcpl.pto.org.ua/index.php/component/k2/itemlist/category/367-9-3-sposobi-obrobki-zovnishnikh-konichnikh-poverkhon
-
Константин Бугайчук (к.ю.н.). FlippedClassroom (перевернутийклас). 2014
http://slidesha.re/17GA0BH
-
Оковита С. І. Презентація на тему: «Обробка конічних поверхонь» https://svitppt.com.ua/trudove-navchannya/obrobka-konichnih-poverhon.html
-
Ємець М. М. «Нарізання різьби» https://www.youtube.com/watch?v=Cc0Zy6OQRbM
-
БлідарІ.М.Посібник для Формування Нових знань і навичок щодо використання сучасних ІТ-технологій «Перевернуте навчання». Кіровоград 2017.
Хід уроку:
-
Організаційна частина:
Перевірка наявності здобувачів освіти; перевірка їх стану здоров’я, підготовленості до уроку.
-
Вступний інструктаж:
а) Повідомлення теми та мети уроку.
б) Перевірка домашнього завдання:
1. Перевірка індивідуального завдання, яке було задано:
дистанційно за поданими посиланнями підготувати повідомлення про переваги різьбових з’єднань:
а. https://uk.m.wikipedia.org/wiki : «Різьбове з’єднання»
б. https://stud.com.ua/zyadnannya : «З’єднання, основні поняття, різьбове з’єднання»
в.https://probud.in.ua/rizbonarizr: «Різьбонарізний інструмент для труб»
г. https://studopedia.com.ua/1_1767 … «переваги різьбових з’єднань»
2. Перевірка знань здобувачів освіти за допомогою тестових завдань (Додаток 1).
а) Пояснення нового матеріалу.
Майстер в/н пропонує здобувачам освіти завантажити за посиланням https://lib.imzo.gov.ua/navchalniy-posbnik-tokarna-sprava-chastina--baz-os-zakharenko-gs
електронний посібник «Токарна справа. Частина 1» : навчальний посібник Базь О.С., Захаренко П.С.. Чернівці: «Букрек», 2020.
Майстер в/н дає завдання: відкрити підручник на стор. 85, ознайомитись із навчальним матеріалом§5 «Виконання нарізання кріпильних різьби.»(с. 85-100)
б) Майстер в/н пропонує матеріал з теми для перегляду здобувачами освіти за посиланням:
https://www.youtube.com/watch?v=Cc0Zy6OQRbM
в) Для здобувачів освіти майстер в/н здійснює паралельно консультування - онлайн, відповідає на запитання.
г) Основні види дефекту при нарізанні різьби плашками і мітчиками, їх причини та міри запобігання
Причина дефекту
|
Міри запобігання
|
Неповна висота різьби
|
Неправильний вибір заготовки: занижений діаметр стержня або завищений діаметр отвору
|
Розміри стержня або отвору під різьбу приймати по довіднику і ретельно контролювати
|
Неоднакова висота різьби по всій довжині
|
Конусність стержня або отвору під різьбу
|
Ретельно контролювати заготовку; кріпити інструмент у хитливій оправці
|
Перекіс плашки чи мітчика в процесі нарізання
|
Контролювати положення плашки чи мітчика в момент врізання
|
|
Нечиста (рвана) поверхня різьби
|
Робота затупленим інструментом
|
Використовувати заточений інструмент
|
|
Завищена швидкість різання
|
Корегувати швидкість різання по першій деталі
|
|
Неправильний вибір мастильного матеріалу
|
Підбирати мастильний матеріал по довіднику
|
|
|
|
|
|
|
д) Підведення підсумків вступного інструктажу: здобувачі освіти в своєму конспекті повинні дати письмові відповіді на запитання:
-
Вкажіть основні елементи різьби.
-
Якими вимірювальними і контрольно-перевірочними інструментами контролюють різьбу?
-
Які найбільш поширені види браку при нарізанні різьби? (стор. 99)
-
В конспекті зробити схему: «Класифікація різьби.»
(§5, с. 86)
-
Як готується поверхня для нарізання різьби плашкою?
-
Як готується поверхня для нарізання різьби мітчиком?
-
Поточний інструктаж:
здобувачі освіти дають відповіді на тестові запитання: (Додаток 2)
Майстер в/н перевіряє відповіді, виставляє оцінки.
-
Заключний інструктаж:
- аналіз діяльності здобувачів освіти у процесі всього уроку;
- оцінка роботи здобувачів освіти, її об’єктивне обґрунтування;
- аналіз причин помилок здобувачів освіти та засоби їх усунення;
- повідомлення та обґрунтування оцінок;
- видача домашнє завдання:
1. Опрацювати §5 (стор. 85-100) навчального посібника «Токарна справа. Частина 1»: навчальний посібник
Базь О.С., Захаренко П.С.. Чернівці: «Букрек», 2020.
https://lib.imzo.gov.ua/navchalniy-posbnik-tokarna-sprava-chastina--baz-os-zakharenko-gs
2. Переглянути презентацію на тему: «Обробка конічних поверхонь» - https://svitppt.com.ua/trudove-navchannya/obrobka-konichnih-poverhon.html
3. Скласти кросворд з теми: «Нарізання кріпильної різьби плашкою та мітчиком».
4. Творче завдання: Підготувати на наступне заняття презентацію з теми «Способи обробки зовнішніх конічних поверхонь» за посиланням: http://bcpl.pto.org.ua/index.php/component/k2/itemlist/category/367-9-3-sposobi-obrobki-zovnishnikh-konichnikh-poverkhon.
Дем’янчук Олександр Іванович,
майстер виробничого навчання з професії
«Верстатник широкого профілю.
Оператор верстатів з ПК»
Державного навчального закладу
«Первомайський професійний промисловий ліцей»,
педагогічне звання «майстер виробничого навчання
ІІ категорії», 14 тарифний розряд
Додаток 1
Тести для перевірки домашнього завдання:
-
Залежно від способу обробки розрізняють такі види отворів:
а) ступінчаті, конічні, профільні
б) малі, середні, великі
в) однобічні, двобічні, лінійні
-
Свердління – це:
а) операція, що полягає у збільшенні діаметру вже існуючих отворів
б) технологічний спосіб утворення отворів у суцільному металі оброблюваної заготовки
в) спосіб обробки попередньо просвердлених отворів
-
Розточування – це:
а) операція, що полягає у збільшенні діаметру вже існуючих отворів
б) технологічний спосіб утворення отворів у суцільному металі оброблюваної заготовки
в) спосіб обробки попередньо просвердлених отворів
-
Зенкерування – це:
а) операція, що полягає у збільшенні діаметру вже існуючих отворів
б) технологічний спосіб утворення отворів у суцільному металі оброблюваної заготовки
в) спосіб обробки попередньо просвердлених отворів
-
Яким інструментом обробляють внутрішню фаску:
а) відрізним різцем
б) прохідним різцем
в) зенковкою
-
Кут заточки свердла для свердління сталі та чавуну:
а) 90°
б) 140°
в) 116-118°
-
Кут заточки свердла для свердління алюмінію:
а) 90°
б) 140°
в) 116-118°
-
З яких матеріалів виготовляють робочу частину свердла?
а) сталь 45
б) сталь 6
в) швидкорізальні: Р18, Р6М5, тверді сплави
-
За допомогою чого можна закріпити свердло в задній бабці верстата:
а) різцетримача
б) планшайби
в) свердлильного патрона, перехідних втулок
-
Яке призначення гвинтової канавки на калібруючій частині свердла?
а) просто так, для краси
б) для виходу стружки та подачі МОР
в) для облегшення конструкції свердла
Додаток 2
Тестові запитання:
-
Плашка - це інструмент для:
а) вимірювання зовнішніх, внутрішніх поверхонь.
б) для нарізання зовнішньої різьби
в) для нарізання внутрішньої різьби
-
Мітчики – це інструмент для:
а) вимірювання зовнішніх, внутрішніх поверхонь.
б) для нарізання зовнішньої різьби
в) для нарізання внутрішньої різьби
-
Метрична різьба має кут профілю:
а) 55°
б) 60°
в) 30°
-
Дюймова різьба має кут профілю:
а) 55°
б) 60°
в) 30°
-
Дюйм дорівнює:
а) 25,4 мм
б) 20,4 мм
в) 29 мм
-
Діаметр отвору під нарізання різьби визначають за формуло:
а)(D – d)/2 = мм
б)V = (D⋅n)/320, м/хв
в)D = dр – P, мм
-
Діаметр стержня під нарізання різьби визначають за формулою:
а)(D – d)/2 = мм
б) V = (D⋅n)/320, м/хв
в) D = dр – P, мм
-
Що не входить до найбільш поширених видів браку при нарізанні різьби?
а) рвана різьба
б) неповна різьба
в) зрив різьби
г) неправильна заточка свердла
-
Який інструмент не відноситься до контрольно-вимірювальних інструментів різьб?
а) калібр-пробка гладка
б) різьбомір
в) калібр-пробка різьбова
г) калібр-кільце різьбове
-
Як позначається трубна різьба?
а) M6-6H/6g
б)M24-6h
в)G1½-А
Дешифратор тесту (Додаток 1)
-
а
-
б
-
а
-
в
-
в
-
в
-
б
-
в
-
в
-
б
Дешифратор тесту (Додаток 2)
-
б
-
в
-
б
-
а
-
а
-
в
-
б
-
г
-
а
-
в