Урок виробничого навчання "Зварювання кутових зєднань з трубою у положенні РF" Майстер виробничого навчання Лежнюк Галина Василівна

Про матеріал
«Зварювання кутових з’єднань з трубою у положенні PF» Урок спрямований на формування професійних умінь і навичок виконання кутових з’єднань труб у положенні PF (вертикальне зварювання знизу вверх). Це одне з найбільш відповідальних і технічно складних положень, яке широко застосовується у монтажі трубопроводів, будівництві металевих конструкцій та ремонтних роботах. Навчальні завдання: • Ознайомити учнів з особливостями підготовки труб до зварювання у положенні PF. • Вивчити режими зварювання, вибір електродів та параметри струму для вертикального шва. • Відпрацювати техніку ведення дуги знизу вверх, контроль розплавленого металу та формування рівномірного валика. • Сформувати навички запобігання дефектам, характерним для цього положення: підрізам, напливам, пористості, непроварам. • Розвивати культуру безпечної роботи та дотримання правил охорони праці. Практична частина: Учні виконують зварювання кореневого та облицювального шарів у вертикальному положенні, тренуються підтримувати стабільну дугу, рівномірну швидкість руху електрода та правильний нахил. Після завершення роботи проводиться візуальний контроль якості шва, аналіз помилок та обговорення шляхів їх усунення. Виховний аспект: Урок сприяє розвитку уважності, відповідальності та професійної дисципліни, формує впевненість у роботі з трубними конструкціями та готує учнів до виконання виробничих завдань у складних просторових положеннях.
Перегляд файлу

 

Міністерство освіти і науки України

Департамент науки і освіти

Харківської обласної державної адміністрації

Державний навчальний заклад

 «Куп’янський регіональний центр професійної освіти»

 

 

IMG_20190913_143240 

 

 

 

Методична розробка

 

Модуль № 7«Ручне дугове зварювання покритим електродом» (Е1)

Тема уроку: 13 «Зварювання кутових з′єднання з трубю у положенні РF»

Картинки по запросу "зварювання кутових з'єднань з трубою у положенні рв" 

 

                                       

 

 

 

 Підготувала :

                                                                     майстер виробничого навчання

Лежнюк Г.В.

 

 

Тема програми: Модуль № 7«Ручне дугове зварювання покритим електродом»

Тема уроку: 13 «Зварювання кутових з′єднання з трубю у положенні РF»

Мета уроку:

  • навчальна - вивчити технологію зварювання виробів складністю 2-го розряду, формувати уміння і навички  виконання простих операцій; організації робочого місця
  • розвиваюча – розвивати аналітичне, логічне та технічне  мислення при вирішенні виробничих ситуацій, увагу та самостійність в роботі;
  • виховна - виховувати  ініціативність, відповідальність, вміння працювати в колективі, дбайливе ставлення до інструментів,  повагу до обраної професії

Методична мета: вдосконалення ефективності проведення уроку виробничого навчання шляхом використання мультимедійних засобів навчання

Тип уроку: урок закріплення та вдосконалення  знань, умінь і навичок

Вид уроку: урок - вправи

Дидактичне забезпечення:  міні-конспекти, інструкційно–технологічні картки, картки-завдання, відеоролики, «Охорона праці при зварюванні». роздатковий матеріал «Дефекти зварних швів».

Матеріально-технічне забезпечення: зварювальне обладнання, інструменти та пристосування: трансформатори ТСК – 500, ТДМ, зварювальний стіл, електродотримач, зварювальні кабелі, молоток – шлаковіддільник, щітка по металу, зубило, щипці, сталева лінійка, кутник, крейда, рисувалка, напилок; обладнані робочі місця; мультимедійна техніка: ноутбук, екран.  

Міжпредметні зв’язки: з фізикою, математикою, інформатикою, охороною праці, спецтехнологією зварювання, слюсарна справа, матеріалознавство, креслення.

Методи навчання:

за джерелом знань:

  •                 словесний (бесіда, пояснення);
  •                 практичний (виконання трудових прийомів і операцій);
  •                 наочний (мультимедійна презентаці, відеоматеріали);
  •                 індуктивний, дедуктивний.

За характером пізнавальної діяльності:

пояснювально-іллюстративний, частково-пошуковий.

Проблемно-розвиваючі методи:

  •                           організація колективного обговорення та вибір оптимальних рішень;
  •                           створення прблемних ситуацій.

Форми організації навчальної діяльності:

фронтальна: під час вступного інструктажу для актуалізації знань.

робота в групах: використовується під час поточного і заключного інструктажу.

Перелік практичних робіт:  виконання  різних видів зварювальних з’єднань в різних просторових положеннях

Місце проведення уроку: майстерня  електрозварювання.

Використані джерела:

- Гуменюк І. В., Іваськів О. В., Гуменюк О. В. Технологія електродугового зварювання. – К.: Грамота, 2006.

- Малишев Б.Д., Мельник В.І. Ручне дугове зварювання.

- Стеклов О. І. Основи зварювального виробництва. - К.: Вища школа, 1990.

 

Хід уроку

І. Організаційна частина:

  •      привітання;
  •      перевірка присутності учнів на уроці (звіт бригадирів);
  •      перевірка готовності учнів до уроку (зовнішній вигляд, наявність і стан спецодягу).

ІІ. Вступний інструктаж:  

  1. Мотивація навчальної діяльності
  • повідомлення теми, мети  та завдань уроку;
  • демонстрація презентації.
  1. Актуалізація опорних знань
  • Фронтальне опитування;

Питання для актуалізації знань:

  1. Назвіть операції підготовки металу до зварювання.
  2. Як підібрати діаметр та марку електрода?
  3. Які види зварних з’єднань Ви знаєте?
  4. Які види кромок Ви знаєте, та коли вони потрібні?
  5. Які існують положення шва у просторі?
  6. Як вірно зварювати метал товщиною менша 2 мм?.
  1. Викладення нового матеріалу
  •         інструктаж з безпеки праці при ручному дуговому зварюванні;
  •         перегляд відео на тему: «Охорона праці при   електродуговому зварюванні»;
  •         робота з  картками – завданнями;
  •         повідомлення нової навчальної інформації:  

 

 

Конспект уроку

Виконання підготовки металу до зварювання

Щоб забезпечити якісний провар і формування зварного шва, учні готують метал під зварювання. Очищають метал від бруду, ржі, мастила. Роблять розмітку деталей, потім за необхідністю виконують такі операції як: рубання, різання, гнуття. Підготовляють кромки до зварювання. Виконують складання деталей під зварювання.

 

Встановлення необхідного режиму зварювання

Під режимом зварювання розуміють сукупність контрольованих параметрів, що визначають умови зварювання.

Діаметр електрода вибирають залежно від товщини металу, катета шва, положення шва у просторі.

Сила струму в основному залежить від діаметра електрода, але також від довжини його робочої частини, складу покриття, положення зварного шва. Чим більший струм, тим більша продуктивність, тобто більша кількість наплавленого металу.

Про те при надмірному струмі для даного діаметра електрода, електрод швидко перегрівається вище допустимої межі, що призводить до зниження якості шва та підвищеного розбризкування. При недостатній силі струму дуга нестійка, часто обривається, в шві можуть бути не провари.

Зварювання швів у вертикальному положеннях виконують як правило електродами діаметром не більше як 4мм. При цьому сила струму має бути на 10...20% нижчою ніж для зварювання в нижньому положенні. Напруга дуги змінюється в порівняно вузьких межах – 16...30/3.

У процесі зварювання треба підтримувати певну довжину дуги яка залежить від марки та діаметра електрода.

 

Техніка виконання зварювання

Запалення дуги

Запалення дуги між покритим електродом та зварювальним виробом виконують у два прийоми:

коротким замиканням кінця електрода з виробом;

відривом електрода від поверхні виробу на відстань, що дорівнює діаметру покритого електрода.

Коротке замикання електрода з виробом необхідно для нагрівання металу до відповідної температури в катодній плямі, що забезпечує вихід первинних електронів та появу дуги.

Існують два способи запалення дуги:

покритими електродами — впритул і ковзанням.

На практиці використовуються обидва способи запалювання дуги, перший частіше застосовується при зварюванні у вузьких або незручних місцях.

Довжина дуги

Одразу ж після запалювання дуги починається плавлення основного та електродного металів. На виробі утворюється ванна розплавленого металу. Зварник має підтримувати горіння дуги так, щоб довжина її була постійною. Від правильно обраної довжини дуги залежать продуктивність зварювання та якість звареного шва. Зварник має подавати електрод у дугу зі швидкістю, що дорівнює швидкості плавлення електрода. Уміння підтримувати дугу постійної довжини характеризує кваліфікацію зварника.

Нормальною вважають довжину дуги, яка дорівнює 0,5—1,1 діаметра стрижня електрода, в залежності від типу й марки електрода та положення зварювання в просторі.

 Збільшення довжини дуги:

  •     знижує її стійке горіння;
  •     знижує глибину проплавлення основного металу;
  •     підвищує витрати на вигоряння і розбризкування електрода;
  •     викликає утворення шва з нерівною поверхнею;
  •     підсилює шкідливий вплив навколишньої атмосфери на розплавлений метал.

Приварка пластини до труби горизонтального положення.

http://weldzone.info/images/technologies/svarka-uglovyx-soedinenij-3.jpg

Сварка кожної ділянки виконується з стельового положення. Перший кореневої валик починається з іншої ділянки на відстані 10-20 мм від вертикальної осьової електродом діаметром 3 мм на максимальному струмі короткою дугою «кутом назад». До вертикальної осьової зварювання ведеться на спуск. За вертикальної осьової - на підйом, зварювання виробляти «кутом вперед» до положення (зони) III.       Поступово вирівнюючи кут нахилу електрода до 90 ° по шву, перейти на зварювання «кутом назад» і закінчити валик за вертикальної осьової на 10-20 мм. Кореневої валик другої ділянки починається з стельового положення також з іншої ділянки за 10-20 мм за вертикальної осьової і виконується з тієї ж технікою, що і перша ділянка.

Весь кореневої валик виконується на одному зварювальному струмі, невеликого перерізу, «нормальної» форми, домагаючись проплавления в кутовому з'єднанні. Другий шар виконується електродом діаметром 3 мм або 4 мм в залежності від товщини металу діаметра труби і заданого катета, на зварювальному струмі середнього для електрода діаметром 4 мм або максимального для електрода діаметром 3 мм діапазону. Стельове положення виконується вузькими валиками шириною 1-1,5 діаметра електрода з покриттям.

Другий валик формувати на пластині і першому кореневому валику до положення (вертикального), коли на обраному зварювальному струмі важко сформувати вузький валик. Третій валик - між вершиною другого і трубою, відступивши від початку другого на 5-10 мм. Дійшовши до закінчення другого валика, переплавити його кратер і вертикальне положення (зона II) виконати одним валиком по всій ширині шва, зберігаючи рівномірний положення металу шва на обидві поверхні.

Сварка по всій ширині вертикального положення дозволяє виконувати валик на тому ж зварювальному струмі, що і в стельовому положенні. Маніпулювання електродом - як при вертикальній зварюванні, тільки зі зміщенням вліво на підйомі з стельового положення до горизонтальної осьової і зі зміщенням вправо за горизонтальної осьової при підході до нижньому положенню.

Таке маніпулювання необхідно для того, щоб підтримувати рідку ванну в горизонтальному положенні, що сприяє формуванню шва правильної форми.

Зварювання в один прохід проводити до тих пір, поки не виникнуть труднощі сформувати по всій ширині (катету) валик на вертикальну і нижню поверхні. В цьому разі, не обриваючи дуги, перейти в два (три) валика, як і в стельовому положенні, тільки перший валик виконати на трубі як кутовий в нижньому положенні і закінчити його за вертикальної осьової на 10-20 мм іншої ділянки, зберігаючи розмір ( катет) валика на трубі.

Четвертий валик почати трохи нижче на 5 мм від моменту переходу з одне го проходу на два і виконати його, з'єднавши вершину першого з пластиною, закінчивши в зеніті або на 5-10 мм (не більше) за вертикальної осьової Як правило, такий валик, під уникнути зашлаковки і для збереження форми і розміру шва на вертикальній площині (пластині), приходьте виконувати, маніпулюючи електродом як би в вертикальному положенні, тільки зі зміщенням вправо і заходом вперед по першому валику, підтримуючи рідку ванну в горизонтальному положенні. У самому зеніті нижнього положення (коротка ділянка на пластині) буває складно набрати другим валиком заданий катет. Після заварки другої ділянки по тій же техніці зварювання, прокласти додатковий валик на пластину (п'ятий в нижньому положенні), якщо необхідно набрати певний катет шва.

Рекомендується додатковий валик, п'ятий, виконати електродом 3 мм, підібравши зварювальний струм як для горизонтального шва на вертикальній площині. Наступні і лицьові шари, якщо закладений великий катет, виконати за рекомендованою техніці зварювання другого шару. Сварка всіх видів валиків виконується короткою дугою

Положення електрода

Нахил електрода під час зварювання залежить від:

  • просторового положення;
  • товщини і способу з’єднання зварювального металу;
  • діаметра електрода;
  • виду та товщини електродного покриття.

Напрямок зварювання може бути:

  • зліва — направо;
  • справа — наліво;
  • від себе;
  • до себе.

Незалежно від напрямку зварювання, електрод має бути нахилений до осі шва так, щоб метал зварювального виробу проплавлявся на найбільшу глибину та правильно формувався метал шва.

Інформація про типові помилки при виконанні зварювальних робіт та способи їх попередження.

  1. Підведення підсумків вступного інструктажу
  •      узагальнення вивченого;
  •      відповіді на питання учнів;
  •      розгляд і обговорення інструкційної картки;
  •      ознайомлення з критеріями оцінювання.(оп,роб.м,час,якість)

ІІІ.  Поточний інструктаж.

1.Розподіл учнів по робочих місцях.

2.Виконання учнями робіт.

3.Цільовий обхід робочих місць з метою контролю за:

  • дотриманням правил безпеки праці;
  • технологічною послідовністю виконання зварювальних робіт;
  • раціональним використанням робочого часу.    

 

ІV. Заключний інструктаж

  1. Захист учнівськими ланками виконаних робіт.
  2. Підведення підсумків.
  •      аналіз  виконання роботи групи, ланками і окремими  учнями;
  •      відзначення кращих робіт;
  •      аналіз причин  помилок учнів і способи їх усунення;
  •      аналіз додержання правил безпеки праці, організації робочих місць;
  •      повідомлення і обґрунтування оцінок, отриманих учнями на уроці;
  •      повідомлення домашнього завдання

 

Домашнє завдання.

 

1.Опрацювати § 20.8. Гуменюк І. В. Зварювання решітчастих конструкцій. 

 

ПОСИЛАННЯ ДО Уроку № 13 Зварювання кутових зєднань з трубою у положенні РF

 

Підготовка труб до Зварювання. Як зробити Фаску ?

https://www.youtube.com/watch?v=qL5hfi3WUPs

Зварювання кутових зєднань з трубою у положенні РF

https://www.youtube.com/watch?v=8iy93Ih2zo0 (Відео США)

https://www.youtube.com/watch?v=Y6up_xm34sE  (Профільна труба)

https://www.youtube.com/watch?v=q1dXqNXjnQY (Профільна труба)

https://www.youtube.com/watch?v=I8wGJhigo-c (Розвиваюче відео США)

 

5 помилок під час зварювання електродом _ Gradien thttps://www.youtube.com/watch?v=YRm9tBYNowc

виконання прихвачування деталей https://www.youtube.com/watch?v=oQmLWo1qm84

Зварювання для новачків: кут нахилу електрода ...

https://www.youtube.com/watch?v=3eaozmEUaSw

Як відрізнити шлак від металу. Зварювання Електродом

https://www.youtube.com/watch?v=7S2dqCHu7CM

Приварювання різних елементів з профільною трубою

https://www.youtube.com/shorts/fgHKZ2cBGMA (Розвиваюче відео)

 

Література:

 «Електрозварювання: теорія і практика» – базовий підручник для учнів ПТУ, що охоплює основи ручного дугового зварювання, техніку безпеки та організацію робочого місця.

 «Технологія зварювальних робіт» – навчальний посібник із детальним описом видів зварних з’єднань, методів контролю якості та дефектів.

 «Матеріалознавство для зварників» – книга, що пояснює властивості металів і сплавів, їхню поведінку під час зварювання.

 «Охорона праці та техніка безпеки при зварюванні» – обов’язковий посібник для формування культури безпечної роботи.

 

                     Методичні розробки та статті

 Жмурін Д. «Зварювання ферм ґратчастих конструкцій» // Профтехосвіта, 2019, №10 – матеріал для уроків виробничого навчання.

 Кирилович В., Назарова Т. «Квест як форма реалізації міжпредметних зв’язків» // Профтехосвіта, 2018, №3 – інтерактивні методи навчання майбутніх зварників.

 Кручаница І., Скоблей Є. «Складання деталей під зварювання» // Профтехосвіта, 2015, №1 – методична розробка уроку виробничого навчання.

 Волчецький О. «Технологія наплавки деталей» // Профтехосвіта, 2014, №7 – практичні рекомендації для занять.

 Тінікова Т. «Дефекти зварних з’єднань» // Профтехосвіта, 2014, №4.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок № 13 Зварювання кутових зєднань з трубою у положенні РF Рівневі завдання

 

docx
Додано
15 грудня 2025
Переглядів
112
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку