Технологічна карта уроку "Вітаміни, їх роль в обміні речовин". Протягом уроку відбувається формування поняття про основні групи вітамінів та їх роль в обміні речовин
Технологічна карта уроку
Тема шкільного курсу: Біологія
Клас: 10
Тема уроку: Вітаміни, їх роль в обміні речовин
Цілі уроку:
Навчальні – сформувати поняття про основні групи вітамінів та їх роль в обміні речовин |
Розвивальні – розвивати вміння аналізувати, визначаючи наслідки гіпо- та гіпервітамінозу |
Виховні – валеологічне виховання, усвідомлення важливості ролі вітамінів в процесах обміну речовин |
Обладнання уроку: підручник, таблиця : «Вітаміни», презентація
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Компетенції учнів на уроці:
Основні поняття |
Основні знання |
Основні вміння |
Вітамін, авітаміноз, гіповітаміноз, гіпервітаміноз |
Водорозчинні вітаміни, жиророзчинні вітаміни, роль вітамінів у метаболізмі, хвороби, пов’язані з нестачею чи надлишком вітамінів, джерела основних вітамінів |
Визначення за симптомами гіповітамінозу які вітаміни необхідні людині. Збереження вітамінів у продуктах харчування |
Хід уроку
Етап уроку |
Час |
Завдання етапу |
Зміст |
Методи і прийоми |
ФОНД* |
Діяльність |
Діяльність |
Організаційний |
1 хв |
Підготуватися до діяльності на уроці |
|
|
|
Готовність до уроку. Привітання. Вчитель пропонує визначити свій настрій на початку уроку, скориставшись смайликами |
Готовність до уроку. Привітання. Учні обирають смайлик, що відповідає їх настрою
|
Актуалізація |
5 хв |
Повторення вивченого матеріалу, виявлення труднощів при підготовці до уроку |
Питання: Дайте визначення поняттю «обмін речовин» Яке функціональне значення в організмі поживних речовин? В чому полягає роль ферментів у процесах метаболізму? Які існують способи регуляції процесів метаболізму?
|
Бліц-опитування |
Ф |
Вчитель задає короткі питання, що потребують стислої відповіді |
Учні відповідають на питання |
Мотивація |
3 хв |
Зацікавлення та включення учнів у активну пізнавальну діяльність |
Виявляється, що і до складу ферментів, і до складу деяких гормонів входять речовини дуже необхідні для їх функціонування. Тільки про них довгий час науці було невідомо. Люди не просто страждали від нестачі корисних речовин, але і важко хворіли, і нерідко вмирали. Лише у 1880 році лікар М.Лунін висловив думку про те, що в продуктах харчування крім відомих білків, жирів та вуглеводів містяться «..ще інші речовини, незамінні для харчування." Свою назву ці речовини отримали значно пізніше, і походила вона від латинського «vita» - життя. Отже тема нашого уроку «Вітаміни, їх роль в обміні речовин» |
Розповідь |
Ф |
Вчитель підводить учнів до думки, що ще одна група важливих для метаболізму речовин потребує детального вивчення |
Учні записують тему уроку в зошит |
Вивчення нового матеріалу |
25 хв |
Сприйняття і усвідомлення учнями навчальної інформації |
1.Вітаміни – біологічно активні сполуки різної хімічної природи, необхідні для забезпечення важливих фізіологічних та біологічних процесів у організмі. На сьогоднішній день відомо біля 50 вітамінів. Їх поділяють на дві групи: водорозчинні та жиророзчинні. Робота з підручником. Розподілити вітаміни у два стовпчики «Водорозчинні» та «Жиророзчинні» 2.А тепер перетворимося на працівників лабораторії. Кожна група складає «дос’є» на певну групу вітамінів.
3.Збереження вітамінів у їжі. Ми отримуємо більшість вітамінів з продуктів харчування. Тому дуже важливо знати при яких умовах вони зберігаються, а при яких руйнуються. Проведення досліду Які причини зменшення кількості вітамінів у харчових продуктах? Які б ви запропонували заходи по збереженню кількості вітамінів у продуктах харчування? |
Розповідь
Робота в групах
Експеримент
Бесіда з обговоренням
|
Ф
Г
Ф |
Вчитель розповідає
Вчитель розподіляє завдання між групами, при необхідності забезпечує додатковими матеріалами
Вчитель демонструє дослід: до слабкого розчину йоду додати клейстер до отримання фіолетового розчину; отриманий розчин по краплям додавати до апельсинового або іншого фруктового соку, спостерігати швидкість зміни забарвлення(чим швидше знебарвиться, тим більше вітаміну С).Повторити дослід з соком після нагрівання. Спонукає учнів до обговорення і висловлення припущень |
Учні складають конспект, працюють з підручником
Кожна група учнів знаходить інформацію про певну групу вітамінів. При цьому один член групи дає загальну характеристику, другий – симптоми гіповітамінозу та його причини, третій - симптоми гіпервітамінозу, четвертий - знаходження даного вітаміну у продуктах харчування. Кожна група озвучує результати своєї роботи, оформлює їх у вигляді буклету.
Учні спостерігають за дослідами, висловлюють припущення, відповідають на питання |
Закріплення |
7 хв |
Закріплення отриманих знань, виявлення прогалин первинного усвідомлення матеріалу |
Біологічний диктант 1.При недостатній кількості в їжі вітаміну D виникає -…. 2.У моряків авітаміноз найчастіше був пов’язаний з вітаміном -… 3.При недостатній кількості в їжі вітаміну А виникає - … 4. При недостатній кількості в їжі вітаміну В1 виникає - … 5. При відсутності в їжі вітаміну С виникає - … 6.При недостатній кількості в їжі вітаміну Е виникає - … 7.Розвиток скелету порушується при недостачі вітаміну - … 8.Багато вітаміну С містять продукти -… 9. Багато вітаміну А містять продукти -… 10.Вітамін D утворюється в організмі завдяки -… |
Виконання вправи |
Ф |
Вчитель демонструє на слайді питання диктанту. По закінченні на іншому слайді демонструє відповіді для перевірки |
Учні записують відповіді до диктанту в зошит. По закінченні обмінюються зошитами і перевіряють |
Підсумки |
2 хв |
Визначення ефективності роботи на уроці |
Продовжіть речення:
- сьогодні я дізнався… |
«Рефлексивний екран» |
Ф |
Вчитель демонструє на екрані питання. Пропонує ще раз обрати смайлик, що імпонує настрою в кінці уроку.
|
Учні по черзі продовжують речення. Обирают смайлик, що їм імпонує та порівнюють свій настрій на початку та в кінці уроку
|
Домашнє завдання |
2 хв |
|
|
|
|
Вчитель дякує за увагу на уроці, виставляє оцінки, оголошує завдання : прочитати відповідний параграф, скласти «Інтерв’ю з вітаміном» |
Учні записують домашнє завдання у щоденник, за потреби задають уточнюючі запитання |
*ФОнд - форма організації навчальної діяльності (Ф - фронтальна, І - індивідуальна, П - парна, Г - групова).
Література:
Для вчителя |
Для учнів |
«Що можуть вітаміни: парадокси правильного харчування» В.Б. Спірічев. |
підручник |
«Безопасная еда» под ред.Шиловой И.А. |
«Витамания. История нашей одержимости витаминами» Кэтрин Прайс |
«Витамания. История нашей одержимости витаминами» Кэтрин Прайс |
|