Сформувати в учнів загальні уявлення про склад регіону; природно-ресурсний потенціал, стан і розвиток економіки. Вдосконалити вміння давати цілісну характеристику окремих країн. Перевірити рівень засвоєння навчального матеріалу.
Тема: «Країни Африки»
Мета: Сформувати в учнів загальні уявлення про склад регіону; природно-ресурсний потенціал, стан і розвиток економіки. Вдосконалити вміння давати цілісну характеристику окремих країн. Перевірити рівень засвоєння навчального матеріалу.
Обладнання: політична карта світу; атласи.
Тип уроку: корекції та контролю знань
Структура уроку
I. Організаційний момент; 1хв
II. Актуалізація опорних знань і умінь:
а) усна; 10хв
б) письмова. 15хв
III. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів; 2хв
IV. Підготовка до проведення семінару „Країни Африки”; 15хв
V. Підсумок уроку; 1хв
VI. Д/з. 1хв
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і умінь
Бесіда за запитанням:
1. Які історико-географічні регіони виділяють в Азії?
2. Які є країни за державним ладом та територіальним устроєм?
3. За рівнем соціально-економічного розвитку які можна виділити країни?
4. Демографічна ситуація в Азії?
5. Які чинники сприяли перетворенню Японії на високорозвинену державу?
6. Що вам відомо про занепад та модернізацію китайської економіки?
7. Чому Індію називали „Перлиною Британської корони”, а сьогодні відносять до числа країн, що розвиваються?
8. На сучасну світову арену вийшли нові індустріальні країни Азії, досвід цікавий з практичної точки зору. У чому?
9. Як ви вважаєте: яка із країн Азії є для України найвигіднішим партнером?
III. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності
Кожний регіон по-своєму унікальний. Африка – це континент саван і джунглів, пустель і засніжених гір, найдовших і найповніших річок і унікальних рослин і тварин – це нам відомо із курсу 7 класу. Складне історичне минуле і загадкове сучасне життя нам необхідно ще вивчити → тому на уроці сьогодні ми проведемо підготовку до наступного семінару.
IV. Підготовка до проведення семінару з теми„Країни Африки”
План семінару:
1. Загальні відомості:
а) Географічне положення;
б) Коротка історія.
2. Природно-ресурсний потенціал.
3. Населення.
4. Особливості господарства:
а) Промисловість;
б) с/г;
в) транспорт.
5. Роль країн у МПП.
Міні-лекція
S=30,3 млн. км2 (22,3 % S світу)
H=1, 216 млрд. осіб. (15% населення світу)
60 країн, в т.ч. – 55 – незалежні;
5 острівних залежних територій:
Св. Єлени – В. Британія, Реюньйон, Майотта – Франція, Суема і Мелілья – Іспанія, Зах. Сахара – Марокко.
― За рівнем економічного розвитку:
КЩ(52) займають всю територію, крім ПАР – єдина економічно розвинута.
― За формою правління:
― За територіальним устроєм
Особливості ГП
― Близькість до Зах. Європи і Пд.-Зах. Азії(Суецький канал з 1869р.)
― Континентальні – 14
― Сахара – перешкода зв’язків між Пн. і тропічною Африкою
― Територіальні конфлікти(ДРК, Руанда, Нігерія, Самалі, Ефіопія)
― Міжнародні організації – ОПЕК, ОАЕ, ЛАД.
Коротка історія:
У формуванні політичної карти можна виділити 2 періоди
I. Період колонізації
― з I ст. до н.е. – колонізація Пн. Африки (Рим, Туреччина).
― з XVст. – тропічна Африка → работоргівля → вивіз до Америки ≈ 150 млн. африканців.
― на поч. 50х XX ст. – незалежні 4 держави: Єгипет, Ефіопія, Ліберія, ПАР.
Колонії:
Франція – 37,8 % S;
В.Британія – 32,8 % S;
Бельгія – 8 % S;
Португалія – 7 % S;
Іспанія, Італія, Німеччина
II. Деколонізація – почалася з Пн.
― з 50х р. XX ст. 1951р. – Лівія
1956р. – Марокко, Туніс, Судан.
― 1960р. – рік Африки – 17 країн отримали незалежність
― 70р. XX ст. – завершення деколонізації → незалежність португальські колонії: Ангола, Мозамбік, Гвінея-Бісау
― 80-90р. XX ст. – Зімбабве(В.Британія)
Намібія(ПАР)
Ліквідація апартеїду в ПАР; 2012р.- Пд.Судан (Джуба).
Природно-ресурсний потенціал
Природні умови – різноманітні:
Рельєф – рівнинний – 90% плато і плоскогір’я.
Клімат – від екваторіального до субтропічного.
Найжаркіший материк ≈ 30 % пустеля.
Природні ресурси – багаті.
1) Мінеральні - „геологічне диво”
І м. – марганець, золото, алмази.
II м. – нафта, газ, залізна руда
2) Лісові – тропічна Африка (10 % лісових масивів світу).
3) Водні – Ніл, Конго → розміщені нерівномірно.
4) Рекреаційні – використовуються недостатньо: низька сфера обслуговування.
Населення
― II тип відтворення (ПП=20-26%0). Кенія – 41 чол.на тис.жителів.
― низька тривалість життя (чоловіки – 49р., жінки – 52р.).
― високий рівень безробіття.
― негативне сальдо міграції → до Європи, Пд.-Зах. Азії, ПАР.
― строкатий етнічний склад ≈ 200 народів і > 1000 мов.
― низький рівень урбанізації ≈ 41 % міське населення.
Господарство
Загальні риси:
1) Багатоукладність економіки (переважає натуральне господарство і кустарні промисли).
2) Низький рівень економічного розвитку.
3) Вузька спеціалізація.
4) Переважає аграрний сектор.
5) Колоніальна територіальна структура.
↓
― Найменш індустріальний район світу(частка у промисловому виробництві світу ≈ 2%).
― На африканському континенті розташовано 33 із 47 найменш розвинутих країн світу.
― ПАР – розвинута країна.
― Алжир, Єгипет, Нігерія, Габон, Маврикій, Сейшели – краще розвинуті.
Сільське господарство
― Аграрні відносини складні – різні форми землеволодіння.
― Провідна галузь – рослинництво, яке має 2 напрямки:
Тваринництво має екстенсивний характер; переважає скотарство, вівчарство. Розводять верблюдів.
„Зелена революція” в Африці не вирішила продовольчої проблеми.
Промисловість
1. Гірничо видобувна – провідна галузь.
2. ПЕК: 13 країн – нафтовидобувні. ТЕС – 49%, ГЕС – 51 % електроенергії, є АЕС.
3. Харчова і текстильна є найбільш розвинутими (олія-пальмова, арахісова, оливкова), цукор, кава, бавовна.
В останні роки зросла частка чорної і кольорової металургії, машинобудування, хімічної і лісової промисловості. Але практично відсутні високі технології і розміщене виробництво в місцях видобутку сировини та на узбережжі.
Транспорт
Розвинутий недостатньо:
― немає єдиної транспортної мережі
― одноколійні залізниці зв’язують райони виробництва сировини з морськими портами
― за роки незалежності почав розвиватися автомобільний, трубопровідний і повітряний транспорт
― у внутрішніх перевезеннях використовуються в’ючний і гужовий
Роль країни у МПП
/торгівлі/
Експорт Імпорт
• с/г сировина • машинне
• мінеральні ресурси • обладнання
• алмази і золото • паливо
• хімічна продукція
• американський і німецький капітал
V. Підсумок уроку.
VI. Д/з: ― Підготуватися до семінару з теми: „Країни Африки”
.