УРОК № _______ КЛАС 7 ДАТА ___________
Тема: Визначальні особливості павукоподібних, їх будови та способу життя; різноманітність та значення.
Мета: ознайомити учнів з особливостями будови і процесів життєдіяльності павукоподібних, поглибити знання про риси пристосованості до середовища і способу життя;
Розвивати логічне мислення, вміння порівнювати, аналізувати, удосконалювати навички самостійного здобуття знань, уміння робити висновки;
Формувати екологічну свідомість, виховувати любов і повагу до природи.
Основні поняття і терміни: павуки, скорпіони, кліщі, кутикула, хеліцери, ногощупальця, ловча сітка, головогруди, павутинні залози, позакишкове травлення, турбота про потомство, каракурт, коростяний свербун, кліщовий енцефаліт.
Обладнання: таблиці, підручник, зошит, малюнки, картки з тестами.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організація класу.
Відомий американський лікар Поль Брет сказав: «За гроші можна купити ліжко, але не сон; їжу, але не апетит; ліки, але не здоров᾿я…» Тому ми всі повинні вести здоровий спосіб життя і розумно ставитись до свого здоровя, чого я вам бажаю.
Мандруючи лабіринтами біологічних знань, ми протягом останніх уроків дізнались багато таємниць про життя тварин. І ви, напевно, переконались, щоби багато знати, потрібно багато працювати. Сьогодні вам необхідно продемонструвати свої знання, бути уважними, старанними, активними. Епіграфом уроку я вибрала слова Генрі Форда, які повинні вас надихнути на творчу і плідну працю:
Зібратися разом – це початок
Триматися разом – це прогрес
Працювати разом – це успіх.
Отже, до справи.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Тести. (10хв)
Мокриця, рак річковий, каракурт, колорадський жук, кліщ коморний, павук-хрестовик, креветка, дафнія, циклоп, богомол, цвіркун, омар, водяний віслюк.
А) мешкають переважно на суходолі, трапляються водяні тварини;
Б) живуть переважно у воді, трапляються на суходолі;
В) відділи тіла: голова, груди, черевце;
Г) відділи тіла: голово груди, черевце;
Д) мають дві пари чутливих вусиків;
Е) чутливих вусиків не мають;
И) очі прості;
І) очі складні;
Ї) мають 4 пари ходильних ніг;
Ж) мають 5 пар ходильних ніг;
З) органи дихання зябра;
К) органи дихання трахеї.
А) на тілі риби;
Б) на підводних рослинах;
В) на черевних ніжках самки;
Г) всередині організму матері.
А) Десятиногі раки 1. Циклоп
Б) Рівноногі раки 2. Дафнії
В) Веслоногі раки 3. Циклопи
Г) Коропоїди 4. Омар
Д) Гілястовусі 5. Коропоїд
Перевірка, цікаві факти.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Біологія – наука про живу природу. Чим більше людина її вивчає, тим більше робить для себе відкриттів. А давньогрецька мудрість говорить: «Вважай нещасливим той день і ту годину, коли ти не засвоїв нічого нового». Тож давайте разом вирушимо до країни знань.
Сьогодні ми з вами розпочнемо вивчати тварин, які в одних людей викликають страх, огиду, а в інших – захоплення. Одні вважають їх мудрими, могутніми, цілителями, раніше їм поклонялись, будуючи храми, інші бачать їх підступними і злими. Існує багато міфів і легенд про них. Належать вони до павукоподібних.
Повідомлення теми і мети уроку.
Про що б ви хотіли сьогодні дізнатись на уроці?
Відео.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Запишіть ознаки притаманні павукоподібним. На це вам 5 хвилини.
Молодці. Ми в ході уроку розберемо ці ознаки та ще виявимо нові.
Вивчення зовнішньої будови павука.
Розгляд малюнка.
А) Здатність утворювати павутину – характерна риса павуків.
Відео «Павутина».
Б) Спосіб живлення павука.
В) Складна шлюбна поведінка.
Г) Прямий розвиток.
(новонароджена особина за будовою майже не відрізняється від дорослих).
V. Узагальнення навчального матеріалу.
1. Вправа «Встановіть відповідність»
Місце павукоподібних у системі органічного світу
А.Імперія 1. Клітинні організми
Б) Надцарство 2. Еукаріоти
В) Царство 3. Тварини
Г) Підцарство 4. Багатоклітинні
Д) Тип 5. Членистоногі
Е) Клас 6. Павукоподібні
2. Заповнення таблиці «Порівняльна характеристика рако- та павукоподібних»
Ознаки |
Ракоподібні |
Павукоподібні |
Частини тіла |
Голово груди, черевце |
Голово груди, черевце |
Покриви |
хітиновий панцир |
хітинізована кутикула |
Наявність вусиків |
2 пари |
Відсутні |
Наявність хвостового плавця |
Наявний |
Відсутній |
Ходильні ноги |
5 пар |
4 пари |
Специфічні кінцівки |
Клешні |
Ногощупальця, |
Живлення |
Всеїдні |
Хижаки |
Будова очей |
складні |
Прості |
Органи черевця |
Черевні ніжки |
Павутинні бородавки |
VІ. Рефлексія.
По черзі продовжують речення
VІІ. Домашнє завдання.
§10, кросворд.