Тема: Вода та її властивості.
Мета: ознайомити учнів з основними властивостями води (прозора, рідка, без кольору, без запаху, розчиняє деякі речовини); формувати уявлення про зміни станів води; розширити уявлення про взаємозв’язки води з іншими об’єктами природи; розвивати активне, пізнавальне ставлення до природи, дослідницький підхід до пізнання властивостей води; виховувати бережливе ставлення до води, любов до природи.
Обладнання: іграшка краплинка, набір для дослідів, сюжетні картинки, квіти, роздаткові картки, ножиці, клей, заготовки для виготовлення поробки, лего.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Хід уроку:
І. Організаційний момент
Ось дзвіночок пролунав,
Дзвінко пісню заспівав.
Сьогодні урок відкритий для всіх,
Багато гостей! Тож вітаємо їх!
( Ласкаво просимо!)
II. Мотивація навчальної діяльності
Доброго ранку, (вчитель)
Доброго дня! (діти усі разом промовляють)
Хай плещуть долоньки, (плескають у долоні)
Тупають ніжки, (тупають ногами)
Працюють голівки (голівки схилили до лівого плеча, до правого плеча)
Та сяють усмішки. (посміхнулися сусідові ліворуч, потім праворуч)
Доброго ранку! (вчитель)
Доброго дня! (діти усі разом промовлять)
Бажаєте ви, (розводять руки в сторони)
Бажаю вам я! (показують на себе)
Отже, девізом нашого уроку будуть такі слова:
Слухати – уважно,
Працювати – старанно,
Виконувати – точно,
Запам’ятовувати – прочно.
Загадка
Відома всім вам рідина,
Усі її вживають,
Бува хмаринкою вона,
Сніжинкою буває.
Бува, як скло, крихка, тверда,
Звичайна, підкажіть…(вода)
(Вчитель показує краплинку)
III. Актуалізація опорних знань
- Отже, за що ми можемо подякувати воді? ( за те, що вона дає життя, а без води усе загине)
1. Робота з глобусом
«Краплинка»
(вішають малюнки)
«Крижинка»
На сімдесят доріг,
Ніхто його не збере. (Град)
«Хмаринка»
1) Мов прозора, біла хмара
Вверх з каструлі летить…. (Пара)
Нічого не видно було.
Розчинилось молоко –
Стало видно далеко. (Туман)
Висновок: Отже, вода має властивість переходити з одного стану в інший.
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
Урок сьогодні у нас незвичайний,
Тому берімось до роботи негайно.
- Тема нашого уроку – «Вода та її властивості»
Завдання нашого уроку:
- познайомитися з властивостями води;
- розширити уявлення про взаємозв’язки води з іншими об’єктами природи;
- дізнатися більше, чому вода потрібна людям, тваринам, рослинам, як зберегти воду та охороняти природу.
V. Вивчення нового матеріалу
― А зараз ми займемося дослідницькою діяльністю. Наш клас перетвориться на лабораторію.
Ученими-дослідниками сьогодні будете ви.
Для дослідів нам потрібна вода.
Завдання для групи «Краплинка».
Дослід 1.
Завдання: Опустити ложку у склянку з водою.
Чи видно ложку? Зробіть висновок.
Висновок: вода прозора.
Завдання для групи «Крижинка»
Дослід 1.
Завдання: Подивіться на воду у пляшці. Яку вона має форму?
Перелийте воду у склянку.
Чи змінила вода свою форму?
Зробіть висновок.
(вода легко змінює форму, набуває форму посудини).
Висновок: вода рідка та не має форми.
Завдання для групи «Хмаринка»
Дослід 1.
Завдання: Понюхайте воду. Спробуйте її на смак.
Зробіть висновок.
Висновок: вода без запаху та смаку.
Висновок. Вода: текуча, не має форми, прозора, без запаху, без смаку.
3. Практична робота № 2 (в групах)
Дослід 2.
Завдання для групи «Краплинка»: сіль.
Завдання для групи «Крижинка»: цукор.
Завдання для групи «Хмаринка»: соду.
(сіль, цукор та сода розчинилися в воді)
Висновок. Речовини, які розчиняються у воді, називаються розчинними.
Дослід 3.
Завдання для групи «Краплинка»: пісок.
Завдання для групи «Крижинка»: крейда.
Завдання для групи «Хмаринка»: олія.
(пісок, крейда, олія не розчиняються у воді).
Висновок. Речовини, які не розчинилися у воді, називаються нерозчинними.
Висновок: Ми дізнались, що є речовини розчинні у воді та нерозчинні.
5. Дослідницька діяльність
- Усе живе залежить від води. І те, що міститься у воді, безумовно, потрапляє всередину всього живого. Як це відбувається?
- Пропоную вам, використавши квіти і харчові барвники, змоделювати одразу два процеси: живлення рослин і потрапляння забруднювачів.
- Беремо склянки з водою.
- Якого кольору вода в склянках? (не має кольору, вона безбарвна) - Додамо харчові барвники.
- Що відбулося? (вода стала кольором фарби)
- Поставимо наші гвоздички у воду. Будемо за ними спостерігати.
- Завтра зранку ми прийдемо до школи і побачимо, що наші квіти стануть кольором фарби.
- Ось подивіться на результат цього досліду, який зробила я вчора. (показую)
Висновок: всі забруднювачі, які надходять у середовище, потрапляють усередину всього живого, тому необхідно дбайливо ставитись до природи.
5. Розповідь вчителя «Охорона води»
- Вода відіграє найважливішу роль в нашому житті!
Без води не було б ні тварин, ні птахів, ні рослин.
- Все життя, яке є на планеті, багато в чому сформоване саме завдяки воді.
Ми використовуємо її для:
-При цьому особливу цінність має чиста питна вода.
V. Узагальнення і систематизація знань
1. Практична робота дітей «Краплинка в долонях»
- Перед вами лежать долоньки, які ми з вами зробили на уроці «Дизайн і технології».
- Давайте з вами зараз виготовимо краплинку, покладемо її на наші долоньки і бережно пронесемо її через усе наше життя.
- Для роботи нам потрібні ножиці і клей.
- Ми памя’таємо, що ножиці – це небезпечний інструмент. Поводитись з ним треба обережно. Клею багато не наносимо, при необхідності користуйтеся серветками.
(робимо поробку під музику)
Хай в річечці чистій купаються діти
І будуть від цього дуже радіти
Хай риба гуляє в ставку
І буде вода звірку.
Хай дощик іде рясний,
Зростить він лісок запашний.
Шумить нехай море завжди,
Хай буде багато – багато води!!!
VІ. Підсумок уроку.
1. Гра «Так чи ні».
- Зараз ми з вами пограємо у гру «Так чи ні».
- Я вам задаю питання, якщо ваша відповідь «Так», піднесіть цеглинку ЛЕГО синього кольору (кольору водички), а якщо «Ні», цеглинку червоного кольору.
* Вода – це рідина? (так).
* Вода має 4 стани? (ні).
* Вода має запах? (ні).
* Дощ – це твердий стан? (ні).
* Туман – це газоподібний стан? (так).
* Вода має форму? (ні).
* Вода прозора? (так).
* Цукор може розчинитися у воді? (так)
* А камінець? (ні)
* Вода випаровується? (так)
* Лід це рідкий стан води? (ні)
* Вам сподобалось на уроці? (так)
У народі кажуть: «Де вода, там і життя».
Підсумок уроку: (на екрані)
(учні по черзі підходять і вішають краплинки)
Вчитель:
Закінчився наш урок. Піднялися ще на крок.
Стали трішки ви мудріші. Про водичку взнали більше.
Пам’ятаймо, діти, назавжди,
Неможливо жити без води.