Урок Я досліджую світ "Тварини навесні" 2 клас

Про матеріал
Конспект уроку Я досліджую світ для 2 класу НУШ за освітньою програмою О. Савченко до підручника "Я досліджую світ" автори Надія Бібік, Галина Бондарчук
Перегляд файлу

Я досліджую світ

Тема уроку: Тварини навесні

Мета: Навчальна: формувати в учнів уявлення про зміни в житті тварин з настанням весни,  уявлення про тварин, уміння розпізнавати їх за зовнішніми ознаками; навчати характеризувати ці зміни;  закріпити знання про взаємозв’язок у природі.

Розвивальна: розвивати спостережливість за змінами в природі; виховувати турботливе ставлення до тварин; розширювати уявлення дітей про весняні зміни в природі, про особливості життя тварин у цю пору року; закріпити знання про зв’язки в природі; розвивати спостережливість,

Виховна: виховувати турботливе ставлення до тварин.

Обладнання: підручник, робочий зошит, презентація «Тварини навесні»,  цеглинки Лего, малюнки тварин, ребуси, конверти  із завданнями для роботи  в групах, емблеми для груп.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Організаційна частина

  1. Привітання

Любі діти, у наш клас

Завітали люди щирі.

      Привітайте в добрий час

            Гостей посмішкою й миром.

2. Ранкова зустріч (слайд 2)

– Добрий ранок, мої любі! Сонечко встало сьогодні дуже рано і посилає нам свій промінчик, вітаючись з нами. Тож давайте і ми привітаємось з ним.

 

Промінчик  заглянув у клас

І в коло велике зібрав, друзі, нас

Давайте з’єднаєм долоньки свої

І радо всміхнемось:

Я – вам, ви − мені.

3.Емоційне налаштування учнів до роботи на уроці  (слайд 3)

− Погляньте один на одного, усміхніться. Нехай із промінчиків добра, що засяяли на ваших обличчях, розпочнеться наш урок. Сподіваюся, що ми докладемо зусиль, щоб урок був результативним, але треба подбати про власне здоров’я. Тому скористайтеся порадами:

 

  •        Навіть найрозумніший може помилитися.
  •        Не хвилюйтеся, якщо відповідь буде неправильною.
  •        Закликаю вас до співпраці.

 

ІІ. Підсумок фенологічних спостережень

1.Відгадування загадки. (слайд 4)

Де вона проходить, −

Там травиця сходить,

Квіти розцвітають,

Солов’ї співають …(весна).

− За якими ознаками ви дізналися, що це весна?

− Щодня ми спостерігаємо за змінами, які відбуваються навколо нас. Ось і сьогодні ми послухаємо відомості  про погоду. Будь ласка, слухаємо повідомлення синоптика.

2. Крісло автора  (слайд 5)

− Яка зараз  пора року? (...)

− Яка пора року  наступить після зими?(...)

− Який перший місяць весни?(...)

− А який зараз місяць? (...)

− Яке сьогодні число? (...)

− Тепло чи холодно надворі? (...)

− Яка температура повітря?

− Який стан неба?(…)

− А чи були зранку опади? (…)

ІІІ. Перевірка домашнього завдання

− Діти, пригадайте, яку тему ми вивчали на попередньому уроці? (Рослини навесні).

− Зараз дізнаємося, як ви підготували домашнє завдання.

− Перевіримо, як ви вмієте мислити, даючи відповіді «так» чи «ні» на запитання, цеглинками ЛЕГО. Сигналізуєте цеглинкою зеленого кольору, якщо так, а якщо ні – то червоного.

1.Гра «Так чи ні»  (слайд 6)

  1. Березень, квітень, червень – це всі весняні місяці?  (Ні)

2. Від зимового сну пробуджуються рослини весною? (Так)

3. Кущі верби і ліщини зацвітають після появи листя?  (Ні)

4. Весною листя починає жовтіти? (Ні) 

5.Більшість дерев і кущів вкриваються ніжним зеленим листям, а потім зацвітають? (Так)

6.Підсніжник,  пролісок, сон-трава, ряст –  це  перші весняні квіти? (Так)

7.У рослин достигають плоди та насіння навесні? (Ні) 

Молодці! Ви чудово впорались.

ІV. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності

1.Робота над віршем  (слайд 7)

− Послухайте вірш і скажіть про що в ньому йдеться.

                 Хай живуть квіти, метелики, звірі.

                 Хай дарують птахи пісеньки щирі.

                 Хай сонечко лагідне для тебе сміється.

                 Хай радіє весь світ, що природою зветься.

  Про що цей вірш? (про природу)

− Що таке природа?

− Назвіть, що ми відносимо до неживої природи.

− До живої природи?

− А що не відносимо до природи?

− Які умови необхідні для життя рослин, тварин, людей, грибів?

− Сьогодні я знову запрошую вас у цікавий світ природи.

V. Оголошення теми та завдань уроку

1.Розгадування ребусів  (слайд 8)

− Коли ви розгадаєте ребуси, то назвете ключове слово нашого уроку (Діти розгадують ребуси: ведмідь, сорока, муха).

− Яким одним словом можна назвати ведмедя, муху, сороку? (тварини)

− Дійсно, сьогодні на уроці мова піде про тварин.

Отже, тема нашого уроку « Тварини навесні».  

− Тепер з’ясуємо завдання, які сьогодні стоять перед нами. Чого навчить кожного з вас цей урок.

2.Завдання уроку. (слайд 9)

− Які з комахи з’являються весною найпершими?

− Як змінюється поведінка птахів?

− Які звірі пробуджуються зі сну?

VІ. Робота над темою уроку

− Приступаємо до виконання завдань.  (слайд 10)

 Вчитель: А весна іде,  як фея,

                 Серед шуму і пісень.

                 Ніжна, ніжна, як лілея,

                 В квітах яблунь і вишень,

                 Всюди зазирає, все живе вітає.

− Діти, подивіться, яка вона гарна, чи не так?

− Діти, красуня-Весна розбудила від сну не тільки рослини, а й тварин.

1. Бесіда.

Давайте пригадаємо:

− Хто такі комахи?

− Яких комах ви бачили?

−Де можна їх зустріти?

− Чому не можемо побачити комах взимку?

− Чому комахи пробудилися?

  Відразу ж після танення снігу в сонячну погоду на рослинах можна побачити жовтих метеликів-лимонниць. Мурашки, прокинувшись, відчиняють свої  входи в мурашник. Дещо пізніше з’являться мухи, комарі, бабки, прокидаються і вилітають оси, джмелі, бджоли. У травні з’являються хрущі і сонечка. (слайди 11, 12).

  1. Розгадування загадок.  Робота  в групах.

Повторення правил роботи в групі. (правила надруковані знаходяться на дошці)

    − Зараз перевіримо як ви знаєте комах. Відгадайте загадки.

1) Я медок вам ношу,

    не чіпайте, бо вкушу!         (бджола)

2) Навколо в'ється,

    а в руки не дається.            (муха)

3) Не звір, не птиця,

а ніс − як спиця.

Летить − пищить,

Сяде − мовчить.                 (комар)

4) У червоного малятки

   На спині краплинки-цятки:
   Чорні вуса, голова,
   Любить лагідні слова.         (жук сонечко)

5) На квітку квітка сіла,

    Знялась і полетіла.              (метелик)

6) У лісі біля пня

     Біготня, метушня,

     Народ робочий

     Весь день клопоче.          (мурашки)

7)По травичці, по землі
    Коні бігають малі.
    Іподромом для них луг,
    Не поставиш їх у плуг!     (коник стрибунець)

8)Два роги − не бик,
    Шість ніг без копит.
    Летить − так виє,
    Сяде − землю риє.    (жук)

9)   Не мотори, а шумлять,
      Не пілоти, а летять,
      Не змії, а жалять.  (оси)

10) Хто над нами догори ногами
Ходить – не боїться,
Впасти не боїться, цілий день літає,
Всім набридає?  (муха)
3. Робота в зошиті.

Попрацюйте в зошиті, с. 33, завдання 1. Обведіть, які з комах з’являються весною першими.

  1. Робота в групах. Гра « Хто зайвий »

− Діти, давайте з вами пригадаємо, яких тварин називають птахами? ( Птахи - це тварини, тіло яких укрите пір'ям ).

− На які групи поділяють всіх птахів? (зимуючі, перелітні)

− А зараз, дітки, пограємо в гру « Хто зайвий». Але будьте уважні. Подумайте, які птахи зимуючі, а які перелітні. Виберіть і підкресліть тільки перелітних.

1 група:   Ластівка, голуб, лебідь, дятел, дика качка.

Журавель, синичка, дикі гуси, сорока, іволга, снігур.

2 група:   Зяблик, лелека, ворона, деркач, соловей, грак.

Шпак, горобець, жайворонок, одуд, сойка, ворона.

3 група:   Зозуля, синичка, дрізд, сорока, грак, дика гуска.

Дрізд, голуб, чиж, синиця, горобець, стриж.

4 група:   Ластівка, снігур, ворона, шпак, соловей, дятел.

Жайворонок, горобець, лелека, дятел, снігур, соловей.

5 група:   Зяблик, лелека, ворона, деркач, соловей, грак.

Шпак, горобець, жайворонок, одуд, сойка, ворона.

Підсумок. Молодці, діти. Отже, перша причина відльоту птахів у вирій – це голод, нічим живитися, немає комах. А зимувати залишаються ті, що живляться різним насінням, рештками рослин. Тому з настанням весни і повертаються перелітні птахи.

За давнім українським повір’ям птахи починають повертатися з теплих країв після 24 лютого. Якщо вони відчувають холод, то деякий час затримуються в дорозі. Дати, із якими пов’язують приліт конкретних птахів,  − умовні. Тобто, можуть прилетіти раніше або пізніше.

− Хто з вас знає, які птахи повертаються  першими?

− Кожна пташка прилітає у свій час. Першими прилітають ті птахи, які восени останніми відлетіли у вирій. І навпаки, останніми, майже влітку, повертаються ті птахи, які на початку осені першими відлетіли. Майже всі птахи навесні будують собі гнізда. Високо на деревах можна побачити гнізда граків, під дахами будинків − ластівок. Шпаки селяться у шпаківнях, зроблених людьми. А дятел сам видовбує собі гніздо. (слайд 13)

  1. Робота з підручником (с. 84).
  2. Самостійна робота в зошиті. Виконайте завдання 2 на с. 33.
  3. Фізкультхвилинка  Птахи перші вісники весни   (слайд 14)

Крильця пташки розправляють,  (Руки розвести в різні боки).

Їх до сонця підіймають.  (Руки в гору, потягнутись).

Потім можна політати   (Покрутитися, рухи руками).

І комашок поганяти.  (Вгору низ).

На галявину злетілись,  (Присісти).

Там зернят вони наїлись.  

Потім знову полетіли,  (Рухи руками вгору та вниз).

У гніздечко хутко сіли.   (Сісти на місця).

  1.  Розгадайте ребус.  (звірі)  (слайд 15)

− Хто такі звірі? Яка їхня характерна ознака?

  1. Бесіда.

На початку весни прокидаються від зимового сну і звірі. Які?                                         Так, це ведмеді, борсуки, їжаки. (слайд 16)

− Зайці й білки змінюють колір шерсті. Звірі починають линяти. Густа й пухнаста шерсть стає рідшою. А як ви думаєте,чому? (слайд 17)

− Наприкінці зими й на початку весни у звірів народжуються малята. Дорослі звірі оберігають їх, вчать добувати їжу. (слайд 18)

  1. Робота в групах. Гра « Впізнай  тваринку» за її ознаками.

Кожна група отримує текст про поводження тварини весною, відгадує що це за тваринка. (слайд 19)

1 група.  Це найбільший хижий звір наших лісів. Велика голова, коротка товста шия, округлі вуха. Лапи та хвіст короткі. Ці тварини одними з перших виходять із зимової сплячки. Наприкінці зими вони народжують кілька дитинчат. До перших теплих днів самка з малюками не виходить з барлогу, годуючи їх своїм молоком. (Ведмідь).

2 група. Ці тварини схожі на собак. Голова велика, шия коротка, морда видовжена. Хвіст пухнастий і завжди висить униз. З настанням весни вони починають облаштовувати своє лігво. Потім у них народжуються малята. Поки дитинчата не зміцніють, вони знаходяться в лігві поруч з мамою, а самець в цей час займається пошуком їжі для своєї родини. (Вовк).

3 група. Це середнього розміру тварина, тіло видовжене, струнке, морда видовжена, гостра, вуха великі, завжди насторожені. У стрибках допомагає пухнастий хвіст. Тіло вкрите густою шерстю яскраво-рудого забарвлення. Живуть у норі. Так само як і у вовків, турбота про народжених малят лягає на обох батьків, а якщо самець гине, на його місце приходить інший.Тваринка зустрічається в казках, як дуже хитра та розумна. (Лисиця).

       4 група. Ця тваринка належить до найбільш красивих тварин. Голова невелика, округла, вуха досить великі, з китицями на кінчиках. Тіло витягнуте, хвіст дуже пухнастий. Його довжина майже дорівнює довжині тіла. Добре лазять по стовбурах дерев. Ця тваринка стрибає дуже швидко по деревах, її можна навіть побачити у міському парку. ( Білка)

        5 група. Це найбільш популярний звір нашої фауни. Тіло струнке. Голова невелика, а вуха довгі, більші довжини голови. Задні ноги міцні, майже вдвічі довші за передні. Тулуб закінчується коротеньким хвостиком. Хутро сірувате, взимку набуває сріблястого відтінку. Дуже лякливий. (Заєць)

− Ви гарно попрацювали.

Вчитель: Тваринний світ земної кулі дуже різноманітний. Велику радість дає нам спілкування з тваринами. Але, на жаль, люди не завжди уважно й дбайливо ставляться до природи. Тому деякі тварини вже зовсім зникли. Інших залишилося вже дуже мало. Вони занесені до Червоної книги і знаходяться під охороною держави.

Висновок: Усіх тварин треба охороняти, бо в природі усе взаємопов’язане, а значить, усе потрібне.

VІІ. Закріплення та узагальнення вивченого.

− А тепер  підсумуємо, як ви працювали на уроці, що нового дізналися. Які

      ж зміни відбуваються в житті тварин навесні?

− Щоб перевірити, як ви запам’ятали матеріал, проведемо тест. У кожного на парті  тест, позначте правильну відповідь (+).  (слайд 20, 21)

Тест

1.Птахи навесні:

   а) ховаються від холоду;

   б) відлітають в теплі краї;

   в) будують гнізда, виводять пташенят.

  1. Дві пташки – осілі. Третя – перелітна. Яка?

   а) жайворонок;

   б) горобець;

   в) сорока.

  1. Навесні прокидаються від зимового сну:

    а) лисиця;

    б) їжак;

    в) заєць.

  1. Першими навесні з’являються:

   а) бджоли;

   б) мурашки;

   в) метелики.

 (слайд 22) – самоперевірка 

VІІІ. Підсумок уроку

Сьогодні ви всі гарно попрацювали та досягли високих результатів з нашої теми.

Дякую вам, діти, за співпрацю, за ваші власні думки, за те, що ви вчитесь міркувати. Пам’ятайте: головне в житті – не тільки бути задоволеним собою, а ще й турбуватися про інших. Пам’ятайте, у природі всі  тварини потрібні, кожна займає своє місце і має певне значення. Щоб зберегти світ, у якому ми живемо, потрібно зберегти всю різноманітність рослинного і тваринного світу. (слайд 23)  

Прошу вас тільки не забувати:                                                                                                                        кожна тваринка варта любові.

  Кожного дня і кожну хвилинку

                                            Оберігайте кожну звіринку.

        Тільки добра їм потрібно бажати -

Про це нам слід усім пам’ятати!

 

1.Рефлексія. Самооцінювання.  (слайд 24)

За допомогою цеглинок Лего оцініть свою роботу на уроці:

− Зелена: Мені все вдалося!

− Синя: Я працюю добре!

− Жовта: Я можу працювати краще!

− Червона: Мені потрібна допомога!

− Які завдання були найбільш цікавими? Як ми можемо допомогти весною нашим звірятам?

Почніть словами :

На мою думку….

Я вважаю…….

Я думаю…….

ІХ. Домашнє завдання  ( слайд 25)                                               

Вести спостереження за природою.

Виготовити шпаківні.                                                                                      

docx
Додав(-ла)
Границя Тетяна
Пов’язані теми
Я досліджую світ, Розробки уроків
НУШ
Додано
20 лютого
Переглядів
469
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку