Тема: Водойми України
Мета: Повторити і розширити поняття про водойми України,
їх різноманітність ( джерело, річка – її будова. Озеро, болото, море ) значення та охорону ; продовжувати формувати вміння учнів працювати з фізичною картою, зошитом, підручником;
розвивати логічне та креативне вміння мислити, працювати в групі ;
виховувати любов до природи, бережливе ставлення до її багатств.
Обладнання: фізична карта України, атласи, підручник, зошит,
лінійки для оцінювання, завдання для групової
роботи, проектор, екран
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Хід уроку
І Організаційна частина
- Погляньте, діти один на одного добрими очима
- Подаруйте один одному посмішку
- А тепер з цією посмішкою поверніться до наших гостей і привітайтесь.
- Ми продовжуємо з вами вивчати тему
« Наша Батьківщина - Україна» і епіграфом до нашого
уроку будуть слова Василя Симоненка:
« Україно! Доки жити буду, доти відкриватиму тебе»
Сьогодні на уроці ми будемо працювати за таким планом:
На нашому уроці сьогодні буде працювати довідкове бюро
- Розпочнемо наш урок, як і завжди повідомленням синоптика
- Наступним кроком нашої роботи буде перевірка домашнього завдання
- Яку тему ми вивчали на минулому уроці? ( форми земної поверхні України)
- Перед кожним з вас лежить аркуш паперу, на якому ви будете працювати
- Я вам буду називати різні твердження
- Ваше завдання знайти істинні та хибні твердження
- Якщо твердження вірне ставимо +, хибне -
яр (-)
взаємоперевірка
(кожна вірна відповідь оцінюється в 0,5 бала)
- Відмітьте свої бали на лінійці оцінювання
ІІ Мотивація навчальної діяльності
- Давайте пригадаємо, що на карті позначають жовто- коричневим кольором?
- Чому їх позначають такими кольорами?
- Що позначають зеленим кольором? (рівнини)
- Діти, на карті є ще один колір.
- Послухайте вислів французького письменника Антуана де Сент- Екзюпері:
«…у тебе ні смаку, ні кольору, ні запаху, тебе неможливо описати, тобою втішаються не відаючи, що ти таке. Не можна сказати, що ти необхідна для життя: ти і є життя… Ти – найбільше багатство в світі»
- Подумайте і скажіть про що він міг так сказати?
- А як ви думаєте – вода, хіба це тільки та рідина, що налита в склянку?
- Це океан, який вкриває ¾ нашої планети. Хмари, хмаринки, тумани, що несуть вологу всьому живому на земній поверхні.
- Це сніги на гірських хребтах, річки та озера, джерела і криниці болота та льодовики - адже це також вода.
- Ви знаєте, що життя дуже різноманітне, але воно є тільки там, де є вода: солона і прісна, прозора і каламутна, рідка, тверда та у вигляді пари вона є в нас і навколо нас.
- А чи хотіли б ви зробити нові відкриття про водойми?
- Отже тема над якою ми з вами сьогодні будемо працювати так і називається « Водойми України»
ІІІ Повідомлення теми і завдань уроку
- Чи зацікавила вас тема уроку?
- Тож давайте спробуємо назвати водойми, які ви знаєте
Діти називають водойми ( річки, озера, моря, болота, джерела, водосховища, ставки )
ІV Практична робота в групах
- Сьогодні з вами ми будемо працювати експертними групами
( метод Джигсоу )
- У кожного з вас є певний номер
- Ви за своїми номерами маєте створити групу експертів
- Кожна група буде вивчати якусь водойму
- Потім ви повернетеся до своїх постійних груп, де кожен розповість своїм друзям, що нового дізнався (діти збираються в групи)
- А щоб нам краще працювалося ми з вами трішки відпочинемо
(фізкультхвилинка) слайд
- Яку саме водойму буде вивчати група ви дізнаєтесь коли відгадаєте загадки
Під горою, під крутою
Не ріка тече струною
Це холодна б’є вода
Із старого … ( джерела )
Синя стрічечка блищить
Щось тихенько гомонить
І біжить собі, біжить
Не зупиниться й на мить (річка)
Серед поля лежить дзеркало
Скло голубе, а рама зелена (озеро)
Не море, не земля
Човни не плавають
І ходити не можна (болото)
Кругом біда, а з питвом біда
Хто знає коли це буває ? (море)
- На партах у вас лежать інформаційні листки, за якими ви маєте працювати
- Ну що ж починаємо працювати. На виконання цього завдання вам дається 7 хвилин.
(діти починають роботу під музику) слайд
Інформаційні листки
Група «Джерела»
Група «Річки»
Група «Озера і болота»
Група «Моря»
- А тепер ,будь ласка, поверніться в свої постійні групи. І кожен поділіться інформацією, яку ви почули та запам’ятали.
V Презентація робіт
- Отже ми з вами знаємо, що водойми це…(слайд)
Одна з груп презентує свою роботу . Довідкове бюро доповнює відповіді цікавими відомостями. (по 1 балу)
- А зараз одна з груп нам розповість що вони нового запам’ ятали тобто презентує свою роботу
Джерела (слайд) довідкове бюро
Річки (слайд) довідкове бюро
- Нашому довідковому бюро було дане завдання:
- Уважно роздивитися карту України і подумати на що, або на кого вона схожа, та скласти невеличку розповідь
Озера (слайд) довідкове бюро
Моря (слайд) довідкове бюро
Отже група, яка презентувала свою роботу, та наше довідкове бюро отримують по 2 бали помітьте це на своїх лінійках
VІ Закріплення ти узагальнення знань
- А для того, щоб ви ще краще засвоїли матеріал
У кожної групи є ще одне завдання
1гр – з’єднай Чорне Азовське озера
Дністер Дунай моря
Світязь Ялпуг річки
2гр – згрупуй назви : озера, річки, моря
Прип’ять, Сиваш, Дунай, Чорне, Світязь, Ялпуг, Псел, Ворскла, Азовське , Синевір, Дніпро.
3 гр – знайди помилку
Річки України – це Дунай, Ялпуг, Світязь, Дніпро, Десна, Південний Буг,
4 гр –дай відповіді на питання
1. Чому джерельна вода холодна і чиста?
2. Скласти схему утворення джерела
(по 1 балу)
- А дізнатися чи гарно ви попрацювали сьогодні на уроці нам допоможуть тестові завдання (вірна відповідь 0,5 бала)
а) річка б) море в) озеро
а) болото б) джерело в) озеро
а) річки б) озера в) джерела
а) річкою б) джерелом в) болотом
торф – це :
а) річка б) море в) болото
а) Прип’ять б) Дніпро в) Десна
а) моря б) річки в) озера
а) Чорне море б) Азовське море
VІІ Підсумок уроку
- Отже ми з вами познайомилися з водоймами України
- А як ви думаєте наша Україна – багата на водойми ?
- Подивіться ще раз на карту України
- Що переважає на карті суша чи вода?
- А чи потрібно берегти воду і водні ресурси ?
- Як ви бережете ?
- Чому потрібно берегти воду, а водойми охороняти від забруднень ?
- І знову увага ! Продається ще 1 бал за вірну відповідь
VІІІ Домашнє завдання