Українське читання. 4 клас
Тема: Як не любити зими сніжно-синьої…
Надія Черкес. Прийшла зима Людмила Привалова. Білі коні Анатолій Костецький. Грудень
Мета: познайомити з творами про зиму, вчити читати виразно, вдумливо, знаходити слова у переносному значенні, вчити римувати, виховувати любов до природи, оберігати пташок взимку, виховувати інтерес до уроків читання.
Хід уроку
I. Організація класу
(підрівнялись, приготувались, починаємо урок)
Емоційне налаштування
-
Хоча на вулиці похмуро, холодно. А у нас у класі тепло, затишно. І ми посміхнімося один одному і проведемо гарний урок.
Сьогодні на уроці ми: Міркуємо – Відповідаємо – Читаємо – гарно.
II. Перевірка домашнього завдання
-
Діти, а який розділ ми закінчили вивчати? («Україна – рідний край»).
Домашнє завдання вам було повторити твори цього розділу. Ми вивчали про героїчне минуле нашої країни України, про видатних людей-українців. А зараз перевіримо, як гарно ви засвоїли цей матеріал. Я буду показувати фрагменти до оповідань або фото історичних постатей, пам'ятники, а ви відгадаєте Хто це? або Що це?
(відеопоказ)
-
Молодці! А тепер бліц:
-
У якому році Верховна рада прийняла Акт проголошення незалежності України? (1991)
-
Як називається головна вулиця Києва? (Хрещатик)
-
Як називалося це місце в давнину? (Хрещатий Яр)
-
Скільки доньок було в Ярослава Мудрого? (Анна, Єлизавета, Анастасія)
-
Хто уклав слов'янську азбуку? (Кирило і Мефодій)
-
По легенді, хто заснував Київ? (Кий, Щек, Хорив, Либідь)
-
Хто написав Гімн України? (муз. комп. М. Вербицький, поет П. Чубинський)
-
Що означають кольори українського прапора? (синій – небо, жовтий – колоски пшениці)
-
Кого називають Великим Кобзарем? (Шевченко)
-
Хто написав вірш з такими словами: «Можна все на світі вибирати, сину, Вибрати не можна тільки Батьківщину» (В. Симоненко)
-
Молодці! Гарно вивчили цей розділ. Я сподіваюсь, що ви й надалі будете цікавитися історією нашої країни.
III. Робота над новою темою
-
Сьогодні ми починаємо новий розділ. А який, дізнаєтесь, відгадавши загадку:
Біла, гарна, чарівна
Мов Снігуронька вона.
Землю прикрашає, сріблом засипає.
Все навколо наче рай!
Ну-мо! Що це? Відгадай! (Зима).
-
А які асоціації у нас зі словом Зима? (сніг, мороз, Новий Рік, гірки, санчата, ковзани, подарунки, ялинка, Дід Мороз)
-
Давайте дамо ознаки зими. Яка вона? (холодна, срібна, біла, пухнаста, весела, іскриста)
-
За що ми любимо зиму? (Я люблю зиму за те, що все стає скрізь білим, чистим, особливо, коли випадає перший сніг)
Діти:
-
можна кататися на санчатах, лижах, ковзанах
-
багато свят, подарунків
-
зимові канікули
Підсумок: Але ми знаємо, що всі пори року по-своєму гарні.
1. Розминка перед читанням
-
Перед читанням давайте зробимо розминку.
Прочитаємо анаграми.
Ц Ь О Р Б Е О Г Д Ь М І Д Е В Е Л К Н Н И З А В К О
Н И Ц Я С И Ц Ь Є А З З А Е Б Е Р Ж І Л И
С Т І Л А К А В Я Ц И Л И С Л И Н Я А К Т А Ч А А Н С
Л Д Я Е Т О К В В А Л И П Я Ч М
2. «Гра сніговик»
3. Робота з підручником
-
Відкрийте підручники на с.74.
-
Якою тут зображена зима? (суворою, злою, похмурою)
-
Але, зима може бути і веселою. Як ви гадаєте, для кого зима – це весела пора року? (для дітей)
-
Перед тим, як читати, подивіться на незнайоме слово Ґринджоли:
Ґринджоли – це широкі низькі сани. (чіпляю малюнок)
(промовляємо це слово декілька разів)
Скоромовка на Ґ: Ґава ґаву запитала:
- Ти на ґанок не літала?
- Не літала я на ґанок,
Та й проґавила сніданок.
-
Які ще слова на Ґ. (ґедзь, ґудзик, аґрус, ґрунт, ґелґотати)
-
Трапиться ще слово щодуху – якнайшвидше.
Щодня, щоранку, щорічно – префікс ЩО пишеться разом.
-
Як вимовляємо звук [шч] – твердо. (скільки букв – 1, а звуків – 2)
Скоромовка на Щ: « Борщик у горщику, щавель у борщику, а до борщу ще й по лящу»
4. Читання віршів «Прийшла зима»
-
1 раз вчитель.
-
Які жанри художніх творів ви знаєте?
-
Що таке вірш?
-
Які ознаки зими описані у вірші? (вибірк. чит.)
-
Читання хором.
-
Знайдіть слова у переносному значенні.
-
Як ви гадаєте, подобається авторові зима?
Фізхвилинка для очей
5. Робота над віршем «Білі коні»
а)
-
Прочитайте самостійно вірш «Білі коні».
-
Що ж це за коні? Чому так названо вірш?
-
Чому так назвали: Грудень, Січень, Лютий?
б) Читання хором.
-
Давайте знайдемо римовані слова.
6. Складання вірша самостійно.
Спробуємо скласти самі віршик. (на дошці)
Що зробила? Що? сизокрила,
Яким? Чим? Що? покрила.
Звідки? Що роблять? Які? сніжинки.
Хто? Що зробили? У чиї? хатинки.
Прилетіла зима сизокрила,
Білим снігом землю покрила.
З неба летять білосніжні сніжинки.
Звірі сховались у свої хатинки.
-
Молодці. А після вірша «Білі коні» записані слова. Спробуйте самостійно скласти вірш.
7. Читання вірша «Грудень»
а) Читає вчитель.
-
Як я читала? (тихо, спокійно)
-
Чому? (тому що в лісі тихо, не чутно співів пташок, завмерли дерева)
-
Важко пташкам. А яку добру справу ми можемо зробити, щоб допомагати їм вижити взимку.
б) Читання по-одному.
-
Знайдіть слова в переносному значенні.
Руханка
8. Робота з текстом «У полях»
а) Бесіда.
-
Прочитайте текст самостійно.
-
Де і на чому каталися діти? (на лижах у полі)
-
Хто злякав дівчинку? (заєць)
-
Кого ще побачили діти? Що вони там робили? (куріпок)
-
Чому куріпки з неохотою залишали свою їдальню?
-
А що таке озимина?
-
Яку ще чорну купу побачили діти?
-
Чому діти, ще не втомившись, повинні були їхати додому?
б) Вибіркове читання:
IV. Робота в групах
Завдання: скласти зі слів прислів’я, пояснити їх значення.
Правила роботи в групах.( …)
Зима без снігу – літо без хліба.
Зимова днина така: сюди – тень, туди – день, та й минув день.
Зимою деньок як комарів носок.
Як сніг упаде, то й пастух пропаде, а як сніг розтане, то й пастух устане.
Той взимі голодує, хто літо гайнує.
Грудень рік кінчає, а зиму починає.
Зимове сонце як мачушине серце: світить та не гріє.
V. Робота над загадками (с.99).
(сніг, сніжинки, мороз, сани, лід)
VI. Рефлексія. Підсумок уроку
-
Ви молодці. Гарно працювали. Підняли мені настрій.
-
А тепер на сніжинках намалюйте свій настрій. Чому він у вас такий?
(діти прикріплюють сніжинки і пояснюють)
-
Яка красива зимова, чарівна стала в нас дошка.