Урок має на меті повторити ключову інформацію по заданому історичному періоду Америки та розвивати навички діалогічного мовлення; опрацьовувати вже відому лексику та вивчати нові лексичні одиниці.
American Country Study
Form 11 After World War I. Roaring Twenties Good Times
Мета: повторити матеріал (головну інформацію) по періоду; почати опрацьовані інформації по періоду Great Depression; розвивати навички діалогічного мовлення і збагачувати загальну ерудицію; підвищувати інтерес до вивчення історичного минулого світу;
Обладнання уроку: зошити учнів; роз даткові картки з завданням; дошка; книжки
Хід уроку
I. Organizing point
In today’s lesson we are revising the period just after World War I and the 1920s. Let’s remember some key facts about the situation in the American society of that period and the processes which took place.
II. Warm-up
To start with, let’s clear it up why the twenties got such a nickname – “Roaring”. Before you start to produce ideas, here is the definition of the word “roaring” – making a deep very loud, continuous noise. Pupils start giving the right ideas, sometimes with a little help from the teacher:
III. The Main Point.
A.: - ………………………………………….
B: Well, they were really disappointed: women worked hard during the Civil War, but they didn’t get the right to vote after it.
A.: ………………………………………….?
B: Yes, there were positive changes for black men – they get a suffrage.
A.: ………………………………………….?
B: Surely, they didn’t stop protesting.
A.: ………………………………………….?
B: Oh, only after World War I men began to support.
A.: ………………………………………….?
B: Because men really saw the contribution made by women.
A.: ………………………………………….?
B: Yes, you’re right. They finally realized that democracy should begin at home.
A.: ………………………………………….?
B: No, that happened with the ratification of the 19th Amendment.
A.: ………………………………………….?
B: That happened in 1920.
IV. Homework. Get prepared with the new material Depression Years.