Урок з англійської мови для 5 класу на тему: " Sport in our life"

Про матеріал
Мета уроку : узагальнення та систематизація знань з теми: "Спорт" Розробка уроку містить матеріал до презентації з теми : " Спорт"
Перегляд файлу

Тема: «Sport in Our Life»

Мета уроку:

Узагальнення й систематизація знань з теми «Спорт».

Завдання уроку:

Навчальні: 

  • тренувати й закріплювати в мовленні учнів лексичні одиниці з теми;
  • ознайомити учнів з екстремальними видами спорту;
  • использовать новые слова по теме в устной речи розширюватирозширювати словниковий запас учнів.

Розвивальні:

  • розвивати мовні здібності та стійкий інтерес до вивчення англійської мови;
  • розширювати кругозір учнів за допомогою мультимедійних засобів, інформації з Інтернету;
  • розвивати практичні уміння роботи в групі.

Виховні: 

  •         сприяти вихованню толерантного ставлення до спорту;
  •         сприяти вихованню співпраці під час колективної роботи;
  •         сприяти збагаченню внутрішнього світу учнів;
  •         пропагувати здоровий спосіб життя.

Форма навчання спрямована на практичну підготовленість учнів: володіння англійською мовою в мовленні.

Розвиток компетентностей:

  • готовність до самоосвіти;
  • інформаційна;
  • комунікативна.

Необхідне обладнання і матеріали для заняття – операційне середовище – Microsoft Windows XP,  проектор, картки на кожного учня для групової роботи і читання.

 

 

 

Хід уроку

  1. Організаційний момент.  Привітання. (слайд №1)
  • Good morning, dear friends! I’m glad to see you. Welcome to English lesson! How are you today?
  • Fine, thanks.
  • Sit down, please. I’m fine too. If you are ready, let’s begin our lesson.
  1. Фонетична зарядка. Мотивація. Оголошення теми уроку.
  • Today we are going to have a very interesting lesson. At the beginning of our lesson let’s do this exercise. Name these sports and games. (слайд №2)
  • Now think and answer: what is this lesson about?  What us the theme? (Відповіді учнів).
  • You are right. We continue our work at the theme “Sport”. Today we’ll revise the material of previous lessons, speak about sport in your life and find out new information.
  1. Мовленнєва розминка.
  • Thousands years ago ancient Greeks said: “A sound mind is in a sound body.” Millions of people who go in for sports know from their own experience that this famous saying is true. At the same time a great number of people don’t go in for sports. Some of them realize that sport is useful but prefer watching sport on TV to going in for it themselves.
  • Now I’d like to ask you some questions about sport and sport activities.

(слайд №3)

  • (Індивідуальні відповіді учнів).
  1. Групова робота. “Улюблений вид спорту”

 

 

 

 

Football

 

 

 

Ice  skating

 

 

 

Badminton

 

 

 

Boxing

 

 

 

Gymnastics

 

 

 

Tennis

 

 

 

Basketball

 

 

 

Volleyball

 

 

 

Skiing

 

 

 

Hockey

 

 

 

  • Now I know that all you like sport and I’d like to find out the favourite kind of sport in your group. Interview your classmates, complete the table and report the results.  Use the model

 

(слайд №4): Dima likes football, Ann’s favourite sport is skiing.

 

 (Учні отримують картки з таблицею. У верхньому рядку учні записують імена учасників своєї групи. Під час бесіди визначають улюблений вид спорту і відмічають в таблиці. За зразком представник від кожної групи повідомляє про улюблений вид спорту.)

 

  1. Цілепокладання. Ознайомлення з лексикою.
  • Now let's read the text about summer and winter kinds of sport. (слайд № 5)

Summer and winter sports in Great Britain.

The most popular outdoor winter sports are shooting, skating and tobogganing. Summer afford excellent opportunities for boating, yachting, surfing, rugby, football and other sports. All the year round many people indulge wrestling, aerobics, fitness training, athletics, weight training and track and field events. Among indoor games which one can go in for all the year round are billiards, ping-pong, bowling, draughts and squash. So we have all grounds to say that sport is one of the things that makes people kin.

  • Can you understand the text and translate it?
  • PP.: No.
  • Why?
  • PP.: Many words are unknown.
  • So let's find out the meaning of these words? (слайд №6)

diving

стрибки в воду

wrestling

спортивна боротьба

athletics

легка атлетика

hiking

гірський туризм

cycling

велоспорт

curling

керлінг

biathlon

біатлон

archery

стрільба з лука

cricket

крикет

sailing

вітрильний спорт

horse racing

кінний спорт

 

  1. Повідомлення нового матеріалу.
  • There are some kinds which not available for everybody. Came you name them. (Відповіді учнів).
  • Now I’d like to tell you about some extreme kind of sport. I hope it will be interesting for you.
  • Bungee jumping is jumping from a tall structure while connected to a large elastic cord. The tall structure is usually a fixed object, such as a building or bridge. (слайд №7)
  • Skydiving, also known as parachuting, is the activity of performing acrobatics during freefall. (слайд№8)
  • Snowboarding is an activity or sport of standing on a short wide board and moving very fast down a hill covered with snow. (слайд №9)
  • Ice diving is an extreme sport in which you dive through a hole into a very cold sea that has ice on the top. (слайд №10)
  • White water rafting is a sport or activity of moving a rubber boat through water and round rocks in a river that is flowing very fast. (слайд №11)
  • Scuba-diving is a sport or activity of swimming underwater with a scuba. (слайд №12)
  • Surfing is a sport or activity of standing on a long flat board and moving across waves in the sea.

                (слайд № 13)

 

 

 

 

 

  1. Проблемні завдання.  Закріплення лексичних одиниць.
  • Now let's do some exercises. Match the sport and its name.

(слайд №14)

  • Group these activities into indoor and outdoor sports.

(cлайд 15)

  • What sport we can…  PLAY ?   GO ? DO ? (cлайд 16)
  • Check yourself. (cлайд 17)   

 

 

  1. Рефлексія. Навчання монологічного мовлення.
  • ( I ) -  Many people like sport.  But a great number of people don’t go in for sports. Are you good or against sport? Let’s divide in two groups. The 1st group will think and tell us about good sides of sport, another one – about bad sides of sport. (cлайд 17)

Відповіді учнів:

  • Sport is good because      

  • It makes me strong and fast
  • It helps me to keep fit
  • It builds character
  • It teachers me to win and to lose
  • It’s very good for my heart
  • We enjoy it 

      

  • Sport is bad because      

  • It’s not  very useful.
  • It takes a lot of energy and time.
  • We have no time to walk with friends.
  • It needs to work very hard.
  • We can break legs and arms.
  • So good sides more than bad sides.

  •  ( II ) - Ukrainian school boy Sasha  likes sport. He thinks sport is good. This is his letter. He writes about his favourite kind of sport. (cлайд 18)
  • Now I’d like you to tell me about your kinds of sports. Use these words and expressions. (cлайд 19)

Учням пропонується розповісти про будь-який вид спорту, використовуючи схему і вирази.

  1. Домашнє завдання. Підведення підсумків уроку. Виставлення оцінок.

(слайд №20)

  • Your speaking was brilliant. Now you can have a talk about sport. I’d like you can write about it. Your home task will be to do a project “Popular sports in Great Britain”. You must do some research and find out:
    • What kinds of sports are popular in Great Britain?
    • Describe one of these sports: name, history, equipment, manner of play, tournaments, and greatest sportsmen.
  • I thank everybody for the lesson. You were very active. I hope this lesson was interesting for you and you have known much new and useful information. Your speaking about sport was brilliant. Thank you. This lesson is over. Good bye!
doc
Додано
12 травня 2021
Переглядів
1617
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку