Навчальна мета: навчити та закріпити в усному та писемному мовленні лексико – граматичний матеріал за темою, формувати мовну та мовленнєву компетенцію гімназистів за темою ”Мій садок. Фрукти та овочі в моєму садочку”, систематизувати та активізувати ЛО при формуванні мовної компетенції, формувати мовленнєву компетенцію при навичках читання, аудіювання, монологічного та діалогічного мовлення, використання творчих групових проектів.
Розвиваюча мета: розвивати усно – мовленнєві вміння учнів, пам'ять, мислення, мовну здогадку, розширити кругозір в межах теми, розвивати навички мовлення, аудіювання, письма, читання.
Виховна мета: виховувати любов до рідної оселі, до природи, любов до вивчення англійської мови.
Додаток №
Урок англійської мови
в 5 – Б класі
„ Мій садок. Фрукти та
овочі в моєму садку”
“ My garden. Fruits and
vegetables in my garden”
Автор
Фрякіна Світлана Віталіївна
старший вчитель
англійської мови
вищої категорії
Костянтинівського
районного НВО № 1
„ Таврія”
2008 р
Навчальна мета: навчити та закріпити в усному та писемному мовленні лексико – граматичний матеріал за темою, формувати мовну та мовленнєву компетенцію гімназистів за темою ”Мій садок. Фрукти та овочі в моєму садочку”, систематизувати та активізувати ЛО при формуванні мовної компетенції, формувати мовленнєву компетенцію при навичках читання, аудіювання, монологічного та діалогічного мовлення, використання творчих групових проектів.
Розвиваюча мета: розвивати усно – мовленнєві вміння учнів, пам’ять, мислення, мовну здогадку, розширити кругозір в межах теми, розвивати навички мовлення, аудіювання, письма, читання.
Виховна мета: виховувати любов до рідної оселі, до природи, любов до вивчення англійської мови.
Обладнання: картки із завданнями, малюнки для групової роботи, картки для парної роботи.
Співпраця на уроці вчителя англійської мови та вчителя волонтера Алекс Марії Едвардс.
Хід уроку.
1.Привітання.
2.Організаційний момент.
Teacher: Who is on duty today?
Who is absent?
What date is it today?
What day is it today?
3. Формування мовної компетенції при активізації та систематизації ЛО (за малюнками)
АЛЕX: Look at the picture and say “What is this?”
А) Teacher: Look at the blackboard and say what fruits and vegetables you can see and write down their names correctly.
(діти біля дошки виконують завдання)
В) Teacher: Do you want to know what fruit and vegetables English people like? If you write down these words correctly, you’ll know them.
C) АЛЕX: Write down the words which you have guessed on the blackboard, and divide them into two groups.
Fruit Vegetable
A banana, a cucumber, a radish, a cherry, a pear, a lemon, a carrot, a cabbage, an apple, a potato, a beet, a plum.
4. Формування мовленнєвої компетенції при розвитку навичок читання.
Teacher: Let’s read and translate the text and try to retell the text.
Text “Our garden”
It’s a bright sunny day! Let’s go to the garden! There are many fruit and vegetables in our garden. It’s the end of summer and we can see many pears, apples, apricots, peaches and plums. And here are also many nuts, cabbages, carrots, onions, cucumbers аnd tomatoes in our garden. There is nothing in some trees. Why? These are cherry-trees. And cherries grow in July. We also have many flowers in the garden. They are very beautiful. They are red, yellow, white and blue. We love our garden.
АЛЕX: Let ‘s answer the questions.
1. What can you see in the end of the summer?
2. What do you grow in the garden?
3. Are you garden big or small?
4. Do you like garden?
ALEX: Do you agree or disagree.
1. I have a big garden, where I grow many fruits and vegetables.
2. There are many fruit trees in my garden.
3. My garden is beautiful in all seasons.
4. My family grow only the flowers in our garden.
5. Розвиток навичок монологічного мовлення при перевірці домашнього завдання.
Teacher: Let’s check up your hometask.
You will describe your little projects.
Now let’s presentation your projects.
(Діти захищають свій проект)
6. Формування мовленнєвої компетенції при розвитку навичок аудіювання.
ALEX: Another task is listening comprehension.
Cucumber |
Pear |
Carrot |
Apple |
Cabbage |
Cherry |
|
|
|
|
|
|
It is vegetable. It has many leaves. It is green. It grows in the land. What is it?
It is vegetable. It is long and green. It grows in the land and in June and July. What is this?
It is fruit. It is round. Sometimes it will be red, or yellow or green. It grows on the tree. What is it?
It is vegetable. It is long and orange. It grows in the land. What is it?
It is fruit. It is oval and yellow. It is sweet. It grows on the trees. What is it?
It is fruit. It is red and little. It is sweet. It grows on the tree. It is berries. What is it?
7. Робота з диференційним завданням.
Teacher: The next task is different work for everybody.
Level A.
Some sentences translate into English.
У мене є сад.
У саду багато дерев.
Мій сад дуже гарний.
У саду можна побачити яблука, абрикоси, сливи, груші.
Я люблю свій садок.
Level B.
Fill blanks with correct words from the box and read the sentences.
Many, July, love, they, trees, flowers, see, garden.
Our garden
It’s a bright sunny day! Let’s go to the garden!
There are many fruit and vegetables in our… It’s the end of summer and we can… many pears, apples, apricots, peaches and plums.
There are also… nuts, cabbages, carrots, onions, cucumbers and tomatoes in our garden. There is nothing in some… Why? These are cherry-trees. And cherries grow in… We also have many… in the garden. …are very beautiful. They are red, yellow, white and blue. We… our garden.
Level C.
Match English word-combinations with their Ukrainian equivalents.
a cherry tree |
багато горіхів |
a sunny day |
вишня |
fruit and vegetables |
сонячний день |
many nuts |
наш сад |
our garden |
фрукти й овочі |
8. Угадай загадку. Ігрові форми на уроці.
Teacher: Children, let’s do your riddle. ( Діти заздалегідь підготовили загадки).
9. Розвиток навичок діалогічного мовлення.
Teacher: Make up short dialogues using these words and say what fruit and vegetables you like or don’t like.
Example:
What fruits do you like?
I like cherries, but I don’t like lemons.
And you?
As for me I like…
11. Домашнє завдання.
12. Підсумок уроку.