Пори року. Погода.
Мета:
Очікувані результати: учні активізують вивчену лексику за темою «Пори року. Погода.», вдосконалюють навички аудіювання, мовлення, виховують любов до природи.
Обладнання: малюнки, картки, підручник, аудіозаписи, роздатковий матеріал (сонечка).
ХІД УРОКУ
Good morning pupils!
Діти співають пісню «Hello, Hello»
Відгадування загадок
T: As you know, there are four seasons in a year. I will read the riddles and you have to guess what season is it.
And we have holidays each day and night. (Summer)
We ski and skate with all our might. (Winter)
When we put on our raincoats and go to school. (Autumn)
When nobody likes to study in the room. (Spring)
3. Повідомлення теми і мети уроку.
T: The topic of our lesson is “Seasons and Weather”. Today we are going to speak about the seasons of the year and about the weather. We’ll practice our skills in speaking and reading, listening and writing. You will also learn to tell the dates. So, I wish you to be calm and to work well. But first let’s revise check your homework.
4.Перевірка домашнього завдання.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
1 Практикування у вживанні лексичного матеріалу
Відповіді на питання
2 Робота з підручником
а)Listen and read (p. 100, ex. 1)
Прослуховування аудіозапису
At the end of the work ask pupils name autumn months.
b) Choose and complete (p.101, ex. 2)
Pupils fill the gaps in the sentences, using the words from the box to make true statements about autumn.
3 Фізкультхвилинка.
T: Let’s have a rest.
с) T: look at the pictures. Work in pairs. Let’s have a talk about the weather yesterday. (p.101, ex. 3)
III. ЗАКРІПЛЕННЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК.
1. Кросворд
T: There is a puzzle on the blackboard.
2. Групова робота «Сонечко»
( Кожна група отримує сонечко, на промінчиках якого вона повинна написати слова, що асоціюються з погодою та порами року, усі які пам’ятають. ).
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
T: Children, let’s write down your hometask. Your hometask will be…..
V. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Заключне слово вчителя
T: Dear children! Our lesson is coming to the end.