Дата: 28.01.2021
Тема: «How many legs!»
Підтема: Частини тіла. Повторення. Активізація лексики та запитань Has it got…? Is it...? Can it…? Розвиток навичок аудіювання, читання, письма та діалогічного мовлення
Цілі уроку:
Наочність: флеш-карти із зображенням самопочуттів, роздатковий матеріал, відеоматеріали
Обладнання: ноутбук, підручник, відео, інтерактивна дошка, картки для індивідуальної та групової роботи, індикатори настрою, прищепки, індикатори роботи на уроці.
Змістові лінії: Громадянська відповідальність: використовує модель поведінки, яка не суперечить правилам шкільного життя
Хід уроку
І |
Introduction. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення. |
|
1. |
Greeting. Привітання |
1T: Goodmorning, children! Turn to our guests and say “Good morning!” Sit down! I’m very glad to see you!
|
2. |
Emotion |
- Let’s start! - Assistant speakers! Take the emotion indicators and stick the clothespins on them. Pass one by one. I see you are … Slide№1 |
3. |
Повідомлення теми та мети уроку |
The topic of our today’s lesson is “The parts of the body. Slide№2 We are: to read, to write, to talk, sing and to work in pairs and groups. Slide№3
|
4. |
Warming up ( на дошці розвішені літери та буквосполучення) |
We have some animal guests today. One of them is …. What is it? Slide№4 Yes, it’s a snake. Let’s train our mouths and tongues and help our snake to revise the letters and sounds: [ᴂ], [ei], [a:] , [ ] and [s] So let’s sing songs. The snake is in the grass /a/! /a/! Ants on my arm! The snake is in the grass /a/! /a/! Ants on my arm! /sss/! /sss/! /a/! /a/! Ants on my arm! The snake is in the grass They’re causing me alarm! |
ІІ |
Основна частина уроку Робота з інтерактивною вправою |
Our next guest is ….What is it? It’s a monkey! Slide №5 Let’s help our monkey to revise the parts of the body. Listen and drag
|
|
Активізація вивченої лексики Робота з цеглинками Find the word to the picture |
Our next guest is ….What is it? It’s a parrot! Slide №6-9 Let’s take and lay out the bricks! Рот - зуби
Let’s help our parrot to find the word to the picture! Show the brick!
|
|
find the superfluous word! |
Let’s help our parrot to find the superfluous word! Slide № 10
|
|
Find the missing letter |
Let’s help our parrot to find the missing letter! Slide № 11 |
|
At the end, build the tower! You have 10-15 seconds |
Let’s help our parrot to build the tower! Slide № 12-13 |
|
Write the missing letters You have 30 s
Взаємо перевірка |
Our next guest is ….What is it? It’s a crocodile!Slide №14-15 Let’s help our crocodile to write the missing letters! You have some seconds!
ey__ mo___th n___se h___nd u o a e Are you ready? Let’s exchange your cards and check. If the letter is right, put “+”, if it isn’t right put” –“ Exchange your cards again. Raise your hands who has no mistakes. OK |
|
Фізкультхвилинка |
Ok. So you are tired and have a rest. Stand up and do some exercises. Head and shoulders, knees and toes Slide № 16 |
|
Хвилинка каліграфії |
Let’s open your notebooks, write today’s date, Class-work Ss Write the letter to the end of the line |
|
Make up sentences
|
What is our next guest? (an elephant)Slide №17-20 Let’s help it to make up a sentence. An elephent is grey. Has it got a big body? Put your pens down, close your notebooks.Я роздаю 4 цеглинки! Speakers! Take red, yellow, green and blue bricks. Give them to your classmates. Now show me your hands! Do it like this |
Перехід в інші групи |
||
|
|
Finger, finger Tuk, tuk, tuk On the brick you Tuk, tuk, tuk 1,2,3 Clap, clap, clap Take the brick and give it to your friend I know the rhyme and say it again |
|
Робота з підручником |
Open your books on page 72. Ex 2 Let’s read the text! Dasha, let’s start reading! |
|
Складання з пазлів тварин і побудова тексту |
Our next guests are from Madagascar island. Take your file with puzzles and make a picture! Are you ready? Let’s stick an animal! Take the words from another file and put them into the text in the correct order. OK! Let’s stick the words! Now go to the blackboard and read the text. |
|
Ліплення |
As you remember, one of our animals is a snake! Let’s try to make it . Take your plasticine and do it. |
ІУ |
Заключна частина уроку |
Наш урок підходить до кінця. Ми виконували багато різних завдань. Зараз ви подумаєте, як вам працювалось з ними. Якщо усе було виконувати легко, піднімете зелену цеглинку, трішки потребували допомоги – жовту, було важко – червону! 1,2,3 Піднімаємо! |