Урок з англійської мови на тему: "Ukrainian National Dishes".

Про матеріал
- систематизувати знання з вивченої теми; - ознайомити учнів з традиціями української кухні; - розвивати мовні навички, інтелектуальні та пізнавальні здібності; - розвивати творчі здібності учнів; - сприяти розвитку мовної здогадки; - формувати комунікативну компетенцію учнів; - виховувати поважне ставлення до національних звичаїв; - навчити працювати в группах Обладнання: мультимедійна презентація-проект “Ukrainian National Dishes”, учнівські презентації, картки з завданнями, відео: «Діалог. У ресторані»
Перегляд файлу

 

Мета :

- систематизувати знання з вивченої теми;

- ознайомити учнів з традиціями української кухні;

- розвивати мовні навички, інтелектуальні та пізнавальні здібності;

- розвивати творчі здібності учнів;

- сприяти розвитку мовної здогадки;

- формувати комунікативну компетенцію учнів;

- виховувати поважне ставлення до національних звичаїв;

- навчити працювати в группах

Обладнання: мультимедійна презентація-проект “Ukrainian National Dishes”,

учнівські презентації, картки з завданнями, відео: «Діалог. У ресторані»

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.

Хід уроку:

 

I. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення:

1. Greeting.

T: Good morning, dear children! How are you today?

2. Aim.

T: Today we’ll continue to speak about food. I want to tell you that today we’ll speak

about our favourite traditional Ukrainian dishes. This is the theme of our today’s lesson.

(Слайд1) During our lesson we’ll speak, read, write, make up dialogues.

3. Warming up.

T: And now dear children, let’s speak about your eating habits. Answer the questions.

(Слайд 3-11)

What do you like to eat?

What don’t you like to eat?

What is your favourite drink?

Do you help your mother to cook?

 

Can you cook?

What dishes can you cook?

Are you a good or a poor eater?

What do you usually have for breakfast?

What does Ann have for breakfast?

What traditional Ukrainian dishes do you know?

II. Основна частина уроку.

1. Vocabulary.

And before we will start checking on of your hometask, let’s remember the words

according to our theme. Guess and sign these words. (Слайд 11-12)

2. Listening of the reports.

And now let’s check your hometask. You had to write the recipes of your favourite

Ukrainian dishes and some pupils prepaired the very interesting presentations.

(Слайд 13-62)

3. Writing. And now we will visit a very famous restaurant. First, let’s make the menu

for it. Use the words from the box. You have the same menu on your desks, please,

complete the table. (Slides 63-64 )

4. Listening of the dialogue. Listen to the dialogue and answer the question: “What

did these people order?”

5. Making up the dialogues.

Pupils make up their own dialogues using the example. (Slide 65)

 

IІI. Заключна частина уроку.

1. Hometask. (Slide 77) Match the words with their definitions. Pupils can find this

task in the group VKontakte.

2. Summerizing. You were active and energetic today. I am pleased with your work.

Середня оцінка розробки
Структурованість
4.0
Оригінальність викладу
3.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Йовдій Юліана Василівна
    Загальна:
    4.0
    Структурованість
    4.0
    Оригінальність викладу
    3.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
16 лютого 2021
Переглядів
469
Оцінка розробки
4.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку