Урок з англійської мови "Pets and animals".

Про матеріал

Тема уроку. Pets and animals.

Мета уроку: закріпити лексичні одиниці з попереднього уроку та граматичні структури Have you got?; ввести нові лексичні одиниці (long, short, body, tail) та активізувати їх в усному мовленні; навчити правильно вимовляти звуки, розвивати словесно-логічну пам'ять, монологічне мовлення, творчі навички, розвивати навички читання і письма; виховувати любов до тварин.

Хід уроку

  • I.Організаційна частина.
  • 1.Привітання.
  • -Good morning children! I am glad to see you. Sit down, please.
  • 2.Фонетична зарядка.

Літнє сонечко проснулось, все у лісі стрепенулось. Усміхнувся старий дуб, причесав розкішний чуб. Каже білці: «Годі спати, треба діток годувати. Ти поглянь, як їжачок [f-f-f] вивів зранку діточок і шикує по порядку край галяви на зарядку.

Repeat after me: [f-f-f]

Перегляд файлу

Тема уроку. Pets and animals.

Мета уроку: закріпити лексичні одиниці з попереднього уроку та граматичні структури Have you got?; ввести нові лексичні одиниці (long, short, body, tail) та активізувати їх в усному мовленні; навчити правильно вимовляти звуки, розвивати словесно-логічну пам'ять, монологічне мовлення, творчі навички, розвивати навички читання і письма; виховувати любов до тварин.

Хід уроку

  1. Організаційна частина.
  1. Привітання.
  • Good morning children! I am glad to see you. Sit down, please.
  1. Фонетична зарядка.

Літнє сонечко проснулось, все у лісі стрепенулось. Усміхнувся старий дуб, причесав розкішний чуб. Каже білці: «Годі спати, треба діток годувати. Ти поглянь, як їжачок [f-f-f] вивів зранку діточок і шикує по порядку край галяви на зарядку.

Repeat after me: [f-f-f]

 


far

fat

feel

off

life

              safe

front

from

free


Flowers here,

Flowers there,

Flowers growing

Everywhere.

 А турботливі синички вже визбирують сунички. В джунглях тигр вже проснувсь каже [r] привіт усім.»

Everyone, repeat after me:


read

rule

run

very

sorry

free

present

pretty

proud


Rain on the green grass,

Rain on the tree,

Rain on the house top

But not upon me.

 Глянь у нас летить сова [u-u-u] – дуже мудра голова.

Repeat after me: [u-u-u], once more [u-u-u].

Repeat the words:


good

could

should

room

look

cook

full

wolf

push


All together:

Warm September brings us school,

Days are shorter, nights are cool.

Fresh October, brings much fruit,

Then to gather them is good.

Then November brings us joy,

Fun for every girl and boy.

 В неї клопоту доволі: вчить малят у нашій школі. Це ж сьогодні по росі поспішають в школу всі. Скоро дзвоник заспіває [ð], всіх за парти поскликає.

Repeat the sound [ð- ð- ð] (twice)

Repeat the words:


these

there

this

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

with

smoth

cloth

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

               paths

mouths

either


 


Say it again please:

Together, together,

Together every day;

Together, together,

We work and play.

Together, together,

We read our books each day.

  1. Мовна зарядка.
  • What is your name?
  • What is your surname?
  • How old are you?
  • Where do you live?
  • Have you got a brother or a sister?
  • Have you got a pet?
  • What is your pet’s name?
  1. Основна частина.
  1. Актуалізація опорних знань.
  • Children, open your books at page 99. Find exercise 5. Please, read and translate these sentences.
  • OK. Well done.

Today we shall speak about our pets.

  1. Повторення лексичного матеріалу з теми “ Pets and animals”

What is it?

  • It is a turtle.
  • It is a pet.
  • It is a hamster.
  • It is a clever dog.

Have you got a pet? ( Yes, I have)

Have you got a hamster?

Have you got a dog?

  1. Введення нових лексичних одиниць.

Children, what is it? (It is a dog).

This is his body – тіло.

Repeat after me body, once more body.

  • Is it a body? (Yes, it is a body).
  • Is it a body or a head? (It is a body).
  • What is it? ( It is a body).

Children, look at the picture. This is a tail. Repeat after me tail, once more tail – хвіст.

  • Is it a tail? (Yes, it is a tail).
  • Is it a tail or a leg? (It is a tail).
  • What is it? (It is a tail).

Children, look at the picture.

  • What is it? (It is a pencil).
  • It is a long. (Він довгий).

Repeat after me long. All together long-long- long.

  • Is it a long pencil? (Yes, it is).
  • Is it a long pencil or a pen? (It is a long pen).
  • What is it? ( It is a long pencil).
  • It is short (короткий) pencil.

Repeat after me short. All together short – short- short.

  • Is it a short pencil? (Yes, it is).
  • Is it a short pencil or a long pencil? (It is a short pencil).
  • What is it? (It is a short pencil).
  1. Закріплення лексичних одиниць.

Children, open your books at page100. Find exercises 2.

Look at the picture.

 Number  1. It is a long tail.

2. It is a short tail.

3. It is a long tail.

4. It is a long neck.

5. It is a short neck.

6. It is a short nose.

7. It is a long nose.

5. Монологічне мовлення.

Children, look at the blackboard. You must tell about your pet.

I have got a pet.

It is …

It’s name is …

… has got … and …

My pets is …

  1. Гра «Знайди слово».

Children, look at the blackboard. You must find 8 words.

f

t

a

i

l

h

d

o

g

z

w

k

p

a

h

j

h

 

a

f

h

l

c

n

l

u

b

o

d

y

e

m

t

n

p

c

x

o

q

j

f

o

p

i

s

e

v

e

n

m

n

k

f

d

z

a

q

t

w

b

t

k

l

g

r

t

u

r

t

l

e

e

d

j

k

r

w

c

k

g

d

s

n

r

a

b

s

h

o

r

t

 

  1. Фізкультхвилинка.
  2. Закріплення граматичних структур.

 I have got

He has got

She has got

Please, look at the blackboard. Your task is to write correct word have or has. Read and translate.

I have got blue eyes.

Tom has got a pet.

Katy has got a big snake.

Lilly has got a long hair.

I have got a short pencil.

My pet has got a long tail.

It has got two eyes.

He has not got a long nose.

  • Well done.
  1. Читання.
  2. Children, open your books at page 101. Find exercises 4. Who wants to read a poem? Please, read and translate.
  3.  Вибіркове читання.

Find in the text.

  1. Хто знає про це?
  2. З усіх тварин найкраща моя маленька кішечка.
  3. Вона має чотири ноги і одну голову.
  1.  Письмо.

Children, open your books at page at page 51, ex. 1. You must write correct words long or short.

  1.  Кросворд.

Children, , look at the blackboard. You must guess a pazl.

 

c

r

o

c

o

d

i

l

e

 

a

 

 

 

o

 

 

 

 

b

 

 

 

g

 

 

 

 

b

 

 

 

 

 

 

 

g

i

r

a

f

f

e

 

 

 

t

 

 

 

 

l

 

 

 

 

 

 

 

 

e

 

 

 

 

 

 

 

 

p

 

 

 

 

 

 

 

 

h

 

 

 

 

 

h

 

c

a

t

 

 

 

 

o

 

 

n

 

 

 

p

a

r

r

o

t

 

 

 

 

 

s

 

 

 

 

 

 

 

 

e

 

 

 

 

 

 

  1. Заключна частина.
  1. Підсумок уроку.
  • Translate into English:  довгий хвіст, тіло, коротка шия, довгий олівець, короткий хвіст.
  1. Домашнє завдання.
  • Write your homework CB p. 51, ex. 1. You must write all sentences.
  1. Good bye!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
30 березня 2018
Переглядів
1501
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку