Урок з англійської мови у 4 класі "What can I do?"

Про матеріал
Мета: Активізувати лексичний запас до уроку в усному мовленні учнів, Систематизувати дієслова в мовленнєвій компетенції через діалогічне та Монологічне мовлення, розширити знання учнів про правила поведінки у надзвичайних ситуаціях; формувати аналітичне мислення школярів шляхом застосування технології розвитку критичного мислення, культуру спілкування, мовну здогадку та мовленнєву реакцію учнів; виховувати почуття самостійності та вміння долати труднощі. Обладнання: дидактичні картки, роздатковий матеріал, малюнки, магнітофон з мелодією на касеті, макет гри.
Перегляд файлу

Урок

Мета: Активізувати    лексичний   запас   до   уроку   в  усному   мовленні   учнів,

          Систематизувати дієслова  в  мовленнєвій  компетенції  через діалогічне та

          Монологічне  мовлення, розширити  знання учнів про правила поведінки у                     

          надзвичайних ситуаціях; формувати аналітичне мислення школярів шляхом

          застосування    технології    розвитку    критичного   мислення,   культуру

          спілкування, мовну   здогадку   та  мовленнєву  реакцію  учнів;  виховувати

          почуття самостійності та вміння долати труднощі.

Обладнання: дидактичні  картки, роздатковий  матеріал, малюнки,  магнітофон  з

                      мелодією на касеті, макет гри.

План роботи на уроці.

  1. Привітання.
  2. Мотивація уроку.
  3. Активізація та систематизація лексичного запасу.
  4. Контроль лексичного запасу.
  5. Пісня „Together”.
  6. Зустріч з казковим героєм.
  7. Практика вживання часів.
  8. Ігровий момент на уроці.
  9. Розповідь віршів.
  10.  Фізкультпауза.
  11.  Робота з словами.
  12.  Аудіювання тексту.
  13.  Читання тексту.
  14.  Підсумок уроку.
  15.  Домашнє завдання.

Хід уроку.

  1. Привітання.

        Teacher: Good morning, children! I am glad to see you!  

         Pupils: Good morning, teacher! We are glad to see you too!

         Teacher: Who is on duty today?

                        Who is absent?

                        What date is it today?

                        What day is it today?

  1. Мотивація.

   Teacher: I at glad that we all are all right. Today at our lesson we shall talk about     

                 “What can I do?”. We /  ll recollect many verbs and we / ll train use them.

  1. Активізація та систематизація лексичного запасу.

   Teacher: Look at the blackboard you can see verbs. Let /s translate it.

   (На дошці слова, прочитати кожне дієслово та перекласти).

jump                                 talk                                  say

                        look                                  count                                run

                        hop                                   stamp                               sit

  see                                    read                                 write

                        smell                                 walk                                stop

  1. Контроль лексичного запасу.

   Teacher: Take the picture cards. We shall play the game “Merry-go-round”.

   You say to each what you can do according to your pictures.

   Use …” I can …”

    (Роздаються дітям картки з дією, необхідно скласти речення)

  1. Виконання пісні „Together”, при використанні дієслів.
  2. Зустріч з казковим героєм. Стук в двері.

    Teacher: Who is this? Let /s see.

    Pinocchio: May I come in?

    Teacher: Yes, you may. Who are you?

          Pinocchio: I am a little boy,

                      I am a little boy,

                      I am a little boy

                      I am a little boy, a little boy!

                      My name /s Pinocchio,

                      My name /s Pinocchio,

                      My name /s Pinocchio,

                           Pinocchio

                           I have a head

                           It /s very well

                           I have a nose. So I can smell

                           I have eyes.

                           So I can see.

                           I have ears

                           So I can hear

                           I am a little boy.

                           I have a mouth

                           So I can talk

                           I have legs

                           So I can walk.

                           I have hands

                           So I can clap

                           I have feet

                           So I can stamp.

                           I am little boy.

                           Hello, children. Lam glad to greet you.

  1. Практика вживання часів.

   Teacher: Pinocchio, you are welcome to our lesson. Sit down, here, please. And,

                  you, pupils, tell me, please, what Pinocchio can do and with what.

   Р1. Pinocchio has a head so he can think.

        Р2. Pinocchio has a nose so he can smell.

        Р3. Pinocchio has eyes so he can see.

        Р4. Pinocchio has ears so he can hear.

        Р5. Pinocchio has legs so he can walk.

        Р6. Pinocchio has a mouth so he can talk.

       Р7. Pinocchio has hands so he can clap.

       Р8. Pinocchio has feet so he can stamp.

       Pinocchio: Pupils, what can you do?

                        Tell me, please!

       (Діти кажуть, що вони можуть робити)

       I can …….

   8. Ігровий момент на уроці.

     Pinocchio: Children, new let /s play with verbs.

     (плакат з написаними дієсловами під цифрами від 1 до 6. Діти кидають кубик,

     знаходять дієслово, перекладають та показують малюнок).

   9. Розповідь віршів с вживанням дієслів.

      Pinocchio: Dear pupils who wants the poem where we can meet with verbs.

                        1.  I like to run

                       Out in the sun

                       It /s such a fun

                       To run, to run     (like, run)

                        2. Let /s laugh and sing

                       Dancing in merry ring

                       Jolly happy let us be

                       The best children we must be   (laugh, sing)

  1. I have two legs

                        With which l talk

                        I have a tongue

                        With which I talk

And with it too

                        I eat my food

                        And tell

If its bad or good

  1. We smell with our nose

We see with our eyes

                                  With legs and loot we walk

                                  With lip and tongue we talk

                                  And with our ear

                                  We can well hear   (hear, smell)

  1. I met a little girl

                        Who came from another land

                        I couldn/t speak her language

                        But I took her by the hand

                        We danced together

                        Had such fun      (speak, dance)

                        Dancing is language

                        You can speak with anyone

                                              6.  I/m learning to write   (to write, to say)

                        And I/m learning to spell

   And my teacher says

                       That I /m doing very well!

                    7.  I can spell my nice cat

                             And that is CAT

                         I can spell her name PAT

      And that is PAT    (spell, can)

                       8.  I can read I can write

                       I can spell my name, too

                       I just love going to school

                       And what  about you?       (love, read)

               9.  Little bird, little bird

                       Look at me!

                           I have a bird house

                       Oh, come and see

                             Little boy, little boy

                             Under the tree

                             I like this house

                             Give it to me         (look, come)

                      10. I can stand and I can sit

                I can jump and stap my feet

                     I can talk and I can walk

                        I can run. This is a fun!     (stand, jump)

     Pinocchio: Dear pupils! You very good. But I must go to school Good-bye.

     P: Good-bye, Pinocchio!

10. Фізкультпауза.

   Teacher: Dear children! Yon worked hard; to let /s have a rest. Pupils say and do

                  physical exercises. Stand up!

   T: Make your right hand

       Mare your left hand

       Turn around one, two, three

       It is easy you can see

       Make you right foot

       Mare your left foot

       Turn around one, two, three

       It is easy you can see

       Sit down.

11. Робота з словами.

     Teacher: Another task is unscramble cards. Look at the blackboard. You can see a          

                   scrambled word and you must unscrambled it and write it on a clean card.

              edar      (read)                                           luf        (fly)                                          

              miws    (swim)                                         nutco    (count)

              ried      (ride)                                            gins      (sing)

              asy       (say)                                             lakw     (walk)

              anc       (can)                                            aktl       (talk)

              oph       (hop)                                           lemsl    (smell)

12. Контроль лексичного запасу.

Teacher: I /ll call a subject. You task to call the verb. What can you do with subject?

               Be attentively!

               (називається предмет, діти називають дієслово до цього предмету)

                                         a book – to read

                                         an exercise – to write

                                         a fish – to swim

                                         a window – to look

                                         a horse – to ride

                                         a flower – to smell

                                         a blackboard – to clean

                                         a trainto stop.

13. Teacher: Look at the cards. Tell me please “What is verb?”

                      jump

                                  Перша буква J

Буква J перед U

                                         Буква M після U

                                         Буква P після M   

                                         Яке це слово?

                      stop

                                                   Перша буква S

                                         Буква S перед T

                                         Буква T перед O

                                         Буква P після O   

                                         Яке це слово?

                      ride

                                         Перша буква R

                                         Буква I після R

                                         Буква D після I

                                         Буква E після D  

                                         Яке це слово?

                      write

                                         Перша буква W

                                         Буква R після W

                                         Буква I перед T

                                         Буква T між I та E

                                         Остання буква E 

                                         Яке це слово?

14. Аудіювання тексту.

     Teacher: Let /s listen the text. You have card.

15. Читання тексту.

   Teacher: Let /s read the text and translate. Let /s Look through the verbs. (At our  

   English lessons).

16. Домашнє завдання.

   17. Підсумок уроку.

 

doc
До підручника
Англійська мова для спеціалізованих шкіл з поглибленим вивченням англійської мови (підручник для загальноосвітніх навчальних закладів) 4 клас (Калініна Л.В., Самойлюкевич І.В.)
Додано
3 червня 2020
Переглядів
748
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку