Урок з біології для 6 класу :" Різноманітність плодів."

Про матеріал
Матеріал містить детальну покрокову інструкцію уроку з біології для 6 класу на тему: " Різноманітність плодів і насіння." У ньому вказані основні змістовні наскрізні лінії розвитку компетентностей дитини. Також додано лабораторне дослідження на тему:" Будова плода" з ілюстраціями і малюнками.
Перегляд файлу

6 клас

Тема: Різноманітність плодів.

Лабораторне дослідження: “Будова плода”

Мета:

  • навчальна: поглибити знання учнів про насінне розмноження рослин, ознайомити учнів з поняттям плід, дати йому характеристику; визначити особливості в зовнішній і внутрішній будові плодів; розглянути різноманітність плодів і класифікувати їх за особливостями будови, продовжити формувати вміння порівнювати, узагальнювати та робити висновки;
  • розвивальна: продовжувати формувати уміння і навички роботи з лабораторним матеріалом, виконувати і оформлювати лабораторну роботу, розвивати логічне мислення, уяву, творчий потен­ціал кожної дитини; формувати вміння працювати з підручником, таблицями, схемами, малюнками; розвивати вміння працювати в малих групах;
  • виховна: виховувати спостережливість, старанність, бережливе ставлення до природи.

Методи і методичні прийоми:

  • словесні (розповідь, бесіда, розповідь з елементами бесіди);
  • наочні (демонстрація презентації, таблиць та моделей плодів),
  • практичні (виконання лабораторної роботи);
  • репродуктивні (бесіда)
  • пошукові (створення та розв’язування проблемних ситуацій);
  • самостійна робота учнів з підручником та зошитом.

Обладнання:  зображення плодів різних рослин, натуральні об’єкти (колекція плодів), плакат «Поширення плодів».                                                                                     

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

  1.                Організаційний етап.

 

Діти, приготуйтесь до уроку.

Добрий день!

Знову звична мелодія нас зібрала у клас. Посміхніться один одному та побажайте успіхів на уроці. Розпочнемо урок із добрим настроєм. Сядьте зручно, не забувайте про правильну поставу. Я хочу, щоб девізом нашого уроку було:

 

Девіз уроку:

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно і плідно працювати!

ІІ. Актуалізація опорних знань. Перевірка домашнього завдання.

  1. Сьогодні ми продовжуємо подорож країною Біологія. Подивимося з вами на карту цієї країни.

 

Учитель.

  • В якому царстві ми зараз знаходимось? (Царство рослин).
  • Хто є мешканцями цього царства? (трави, кущі, дерева).

Учитель. А зараз мешканці царства пропонують нам гру «Кольоровий диктант». (Учні заздалегідь готують сигнальні картки з червоними та зеленими кольорами).

Якщо твердження вірне, піднімаємо зелену картку. А якщо ні, то червону.

Учитель зачитує твердження:

  •             Запилення необхідне  для  утворення насіння.
  •             У пилковому зерні міститься яйцеклітина.
  •             Насіння пшениці, кукурудзи має одну сім’ядолю.
  •             У квасолі запліднення подвійне.
  •             Ендосперм – це особлива тканина, де запасаються поживні речовини.
  •             Насіння дихає.
  •             Шкірка насінини не виконує захисну функцію.
  •             Основні частини квітки – це квітконіжка і пелюстки.
  •             Головна частина насінини-це зародок.
  •             Насіння квасолі, гороха, гарбуза має одну сім’ядолю.
  •             Насінна шкірка утворюється із покривів насінного зачатка.
  •             Для проростання насіння потрібна тільки волога.

Молодці!

  1. Учитель. Пригадаємо, які нові терміни ми вивчали на попередніх уроках.

Термінологічна робота. На дошці прикріплені терміни і визначення (2 учні біля дошки)

Суцвіття - це система видозмінених пагонів, що несуть квітки.

Запилення – процес перенесення пилку з пиляка на приймочку маточки.

Запліднення – це процес злиття статевих клітин.

Гамети – статеві клітини.

Тичинки – частина квітки на якій знаходяться пилкові зерна.

Квітка – генеративний орган, який забезпечує статеве розмноження.

Зигота – клітина, яка утворюється після запліднення.

Маточка – генеративний орган квітки.

ІІІ. Повідомлення теми, визначення завдань уроку.

  • Отже, тема нашого уроку …. (Записано на дошці)
  • Запишіть, будь ласка, тему та число в зошит.
  • Мета нашого уроку

На дошці записано:

Учні:

1. Повинні знати:

2. Повинні вміти розрізняти:

 

  • будову плоду;
  • різноманітність (класифікацію) плодів;
  • значення плодів.
  • розповсюдження плодів

1. сухі та соковиті плоди;

2. розкривні та нерозкривні плоди;

3. однонасінні та багатонасінні плоди;

4. виробляти практичні навички при виконанні лабораторної роботи.

ІV. Мотивація навчальної діяльності.

 

Люди з давніх-давен вирощують рослини задля продуктів харчування. Зернівки жита, пшениці, кукурудзи дають людині хліб, печиво, крупи. З кістянок сливи, черешні, персика отримують джеми, мармелади, соки. З бобових готують овочеві страви, з сім’янок соняшника роблять олію. Ну, а хто ж не любить ласувати цитрусовими, суницями, виноградом, які не тільки смачні, а й багаті вітамінами.

А якже називаються ці смачні частини рослин, і які вони бувають? Щоб дізнатися про це нам протягом уроку потрібно відповісти на такі запитання:

На дошці написано:

Що таке плід? Яка його будова?

Які типи плодів існують?

Яке значення плодів у природі та житті людини?

Як же розповсюджується насіння? (ЗАПИС ДОШКА)

VІ. Етап вивчення нового матеріалу.

  1. Що ж таке плід? (екологія і сталий розвиток)

(СЛАЙД)

Плід – це генеративний орган рослини, що розвивається із квітки в результаті запліднення.

В основному він утворюється із зав’язі маточки, але інколи в його утворенні беруть участь інші частини квітки. Плід складається з оплодня та насінини.

(СЛАЙД)

 

 

 

Насінина утворюється з насінного зачатка.

Оплодень утворюється із стінок зав’язі маточки.

(СЛАЙД)

Оплодень захищає насіння від низьких температур, висихання, механічних пошкоджень, а також сприяє поширенню насіння в природі.

Лабораторне дослідження “Будова плода”(екологія і сталий розвиток)

Мета: формувати вміння розпізнавати й визначати біологічні об’єкти за основними морфологічними ознаками; на прикладі різних типів плодів розвивати вміння порівнювати біологічні об’єкти.

Обладнання: картки із зображенням різних типів плодів, натуральні об’єкти плодів.

Хід роботи:

(СЛАЙД)

В оплодні розрізняють три шари: зовнішній, середній і внутрішній.

Дія 1. Розріжте яблуко навпіл і розгляньте його поперечний зріз. Роздивіться плід горіха.

Дія 2. Визначте, які частини плоду сформувались із стінок зав’язі (стінка плода).

Дія 3. Визначте, скільки насінних зачатків брало участь в утворенні насінин, які містяться в досліджуваному яблуці.

Дія 4. Зробіть підписи до малюнків.

(СЛАЙД)                                           (СЛАЙД)

Описание: C:\Users\Natali\Desktop\1111.pngОписание: Результат пошуку зображень за запитом будова грецького горіха

Висновок:

  1. Які типи плодів існують?

(СЛАЙД)

За числом насінин  плоди бувають одно – і багатонасінні.

(СЛАЙД)

Стінки плодів бувають різні. Вони можуть містити багато води(75-80%), такі плоди називають соковитими або ж дуже мало води і плоди відповідно сухі.

Типи сухих плодів залежно від того, розкривається плід чи ні:

- розкривні; - нерозкривні

Якщо плід утворюється із зав’язі маточки квітки з одним насінним зачатком, то у плода буде одна насінина, а якщо багато насінних зачатків, то й стільки ж насінин.

 

Фізкультхвилинка. (здоров’я і безпека)

 

ПЛОДИ

ОДНОНАСІННІ

СУХІ

СОКОВИТІ

Нерозкривні

Описание: Результат пошуку зображень за запитом плід горішокОписание: Результат пошуку зображень за запитом плід крилатка вяз

Горішок             Крилатка

 

БАГАТОНАСІННІ

Розкривні

Описание: Результат пошуку зображень за запитом плід листянкаЛистянка

 

Описание: Результат пошуку зображень за запитом багатокістянка

Багатокістянка

 

Типи плодів

 

Приклади рослин

соковиті

кістянка (однонасінний плід з дерев’янистим внутрішнім шаром)

вишня, слива, абрикос, персик

ягода (багатонасінний плід зі шкірястим зовнішнім шаром)

смородина, картопля, виноград, аґрус

яблуко (багатонасінний плід з плівчастими камерами для насіння)

яблуня, груша, горобина

гарбузина (багатонасінний плід з твердим шкірястим зовнішнім шаром)

гарбуз, кавун, огірок, диня

багатокістянка (плід, що складається з кістянок, утворених з багатьох маточок однієї квітки)

Малина, ожина

сухі не розкривні

сім’янка (оплодень не зростається з насінною шкіркою)

соняшник, кульбаба

зернівка (оплодень щільно зростається з насінною шкіркою )

пшениця, овес, рис

горіх (плід з твердим нерідко здерев’янілим оплоднем)

ліщина, бук, липа

горішок (відрізняється від горіха меншим розміром)

Бук, липа, бук

жолудь (плід з твердим оплоднем та плоскою чашеподібною здерев’ янілою кришечкою)

дуб

крилатка (плід, який має біля насінини

виріст у вигляді прозорого  тонкого крильця)

Клен, ясень, вяз

сухі розкривні

біб (утворений двома стулками, на яких розташовується насіння)

горох, квасоля, акація

коробочка (розкривається дірочками, кришечкою, зубчиками, щілинами)

мак, петунія, бавовник

стручок (утворений двома стулками, між якими є перетинки, а на перетинках – насіння )

капуста, гірчиця, редька

 

стручечок (схожий на стручок, але менший за розмірами)

грицики, рижій

Листянка (плід, який розкривається по одному шву)

Півонія, сокирки

 

 

СУПЛІДДЯ (робота з підручником)

 

Плоди можуть розвиватися і без запліднення. Тоді в них не утворюється насіння. Здатність рослин утворювати плоди без насіння людина використовує при виведенні нових сортів рослин, наприклад винограду, мандаринів. Розмножуються такі сорти вегетативно.

 

  1. Яке значення плодів у природі та житті людини? (екологія і сталий розвиток)

Значення плодів

- забезпечують дозрівання насіння

- захищають насінину (насіння) від ушкоджень

- сприяють поширенню насіння (наприклад, плоди «привертають» увагу різних тварин, як-от комах, птахів, звірів, які, поїдаючи плоди, поширюють насіння).

 

А чи знаєте ви з насіння яких рослин отримують ці крупи? (підприємництво та фінансова грамотність)Розвяжіть задачу. Скільки вівсянки може купити людина за 100 грн.,якщо 100г коштує 10грн.­

Манна (пшениця)

Перлова (ячмінь)

Геркулес (овес)

Пшоно (просо)

 

4. Поширення плодів і насіння (Д/з)

Спосіб поширення

Приклади

Пристосування насіння й плодів до поширення

Вітром

кульбаба, клен, верба, тополя, береза

пухнасті волоски, парашутики, крилоподібні вирости

Водою

латаття біле, глечики, кокосова пальма

порожнини і вирости плодів, заповнені повітрям

З допомогою людини і тварин

будяк, лопух, підмаренник чіпкий, череда, горобина, калина, малина

липучки, крючечки зубчики, смачна м’якоть плода

Самостійно

огірок-пирскач,

акація, деякі фіалки, мак, квасоля

насіння розкидається довкола або висипається при розкриванні плоду

  1.            Узагальнення та закріплення вивченого матеріалу.

Гра «Класифікація плодів»

VI. Підсумок уроку. Оцінювання.

Учитель. Отже, сьогодні ми розглянули різноманітні плоди, особливості їх будови, знайшли відмінності між сухими і соковитими плодами, однонасінними та багатонасінними плодами. З’ясували значення плодів і як вони розповсюджуються.

Рефлексія

Напишіть на яблуках, що вам сподобалось, що ви вмієте, що знаєте, що для вас було важливим. Зачитайте нам свої враження і прикрасьте ними кошик.

ОЦІНЮВАННЯ

VII. Домашнє завдання.

1. Опрацювати матеріал підручника §38.

2. с. 144 терміни / словник, пит. (у.)

3. Міні-проект(екологія і сталий розвиток)

«Листопад»,

«Квіти та комахи»,

«Рослини мандрівники»,

«Рослини хижаки».

 

 

 

Список використаних джерел та літератури:

 

  1. Береговий П.М. Володимир Іполитович Липський, Лагутіна  А. М. /Видатні вітчизняні ботаніки. Вид. 2-е.  К.,  1969.   С. 119-123.

 

  1. Біологія: підручник для загальноосвітніх навчальних закладів 6-й кл. /Л.І.Остапченко [та ін.].  К.: Генеза, 2014.  С. 78-82.

 

  1. Салівон А. Володимир Іполитович Липський (1863-1937) /Біологія і хімія в школі.  1998.  №4.  С. 41-42

 

 

docx
Додав(-ла)
Гудима Галина
Додано
19 жовтня 2022
Переглядів
1312
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку