урок з літературного читання Григір Тютюнник «Ласочка»

Про матеріал
Розробка уроку з літературного читання на тему: Тварини - наші вірні друзі. Григір Тютюнник "Ласочка"
Перегляд файлу

Тема. Григір Тютюнник «Ласочка»

Мета. Вчити виразному і свідомому читанню, вдосконалювати техніку читання, зорову память, звязне мовлення. Збагатити знання учнів про творчість українського письменника       

 Г. Тютюнника. Ознайомити з оповіданням про життя тварин, розкрити причинно – наслідкові зв’язки дружніх стосунків людини і звіра, вчити з розумінням ставитися до «братів наших менших».

Вдосконалювати уміння швидко орієнтуватися у тексті, ділити його на частини. Виховувати спостережливість, чуйність, любов до тварин.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: портрет Г. Тютюнника, текст оповідання Г.Тютюнника «Ласочка»  презентація, завдання роботи груп, пар,

                         інформаційні повідомлення.

 

 Хід уроку

1. Організаційний момент

- Щоб урок нам приніс гарні знання нам будуть потрібні :

Увага

Розум

Організованість

Кмітливість

1.2.Скринька очікувань

1.3Мовленнєва розминка

1.3.1. Скоромовка

1.3.2. Вправи для виразного читання

2. Перевірка домашнього завдання

2.1.Робота в групах

Учні в групах діляться враженнями від прочитаного твору  за допомогою товстих запитань.

Чому ви вважаєте ...?

У чому різниця… ?

Припустімо, що буде, якщо ...?

3.Мотивація навчальної діяльності.Повідомлення теми та мети уроку

3.1. Бесіда

  • - Між якими людьми виникає дружба?
  • - Що найголовніше у дружбі?
  • Визначення за словником поняття дружба.
  • - Доберіть синоніми до слова друг. (Товариш, побратим, приятель)
  • Тема нашого уроку Дружба рибалки з лисицею. Г. Тютюнник «Ласочка». Моральний характер вчинків героїв. Складання плану.

  4. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

4.1. Розповідь про письменника

- Подивіться на портрет Г.Тютюнника. Що ви можете сказати про нього?

- Давайте послухаємо біографію, щоб дізнатися, чому у нього такий сумний погляд очей?

Розповідь двох учнів.

Григір Тютюнник народився на Полтавщині у селянській   родині. Доля приготувала Григору багато випробувань. Хлопець у 6 років залишився  без батька. Але усе своє життя письменник з теплотою і ніжністю згадував його. Потім настала війна і голод. Допомогли  у  житті йому дядько з своєю  дружиною.

Навчання здобув  у ремісничому училищі, куди Григір пішов тому, що  там давали, хоч поганеньку  одежину  і 700г  глевкого хліба в день. Саме цей хліб і допоміг йому вижити разом з мамою у страшний 1947 рік.  А потім Григора спіткала ще й тяжка хвороба – туберкулюз легенів. Всі випробування важким тягарем лягли на його знеболену душу.

Ще дитинства Григір ріс  хлопчиком, чутливим до природи. Ці душевні переживання і враження знайшли відбиток у його творах. З під пера виходять збірки для дітей «Ласочка», «Лісова сторожка», «Степова казка».

Починав писати твори Григір Михайлович російською мовою, а коли прочитав словник Бориса Грінченка з українською мовою більше не розлучався..

Прожив Г. Тютюнник, лише 49 років, але зумів залишити багато цікавих творів для дорослих і дітей.

4.2.Словникова робота
В оповіданні зустрічаються слова, які нам треба правильно читати і з'ясувати їх значення.

      З'ясуй значення слів

Ожеледець - тонкий шар льоду на землі і на деревах
Припутень-лісовий голуб
Вухами пряде - ворушить вухами

4.2.1. Робота в парах.

Встановіть значення слів.

Дрібушить -.                        витанцьовує, швидко перебирає лапами.

Туркотіли припутні -               пискливо тихенько гавкає.

Вепри з виводками -                воркували лісові, дикі голуби       Скімлення -                              протяжне, жалібне звучання.         Дзяволить -                              дикі кабани зі своїми малятами.

4.2.2. Гра «Рибки»

Самостійне читання твору

4.2.3.Аналіз змісту оповідання

Перевірка первинного сприйняття тексту.

Тестування??????

1. Біля якого дерева Арсен ловив рибу?

а) Верби;

б) дуба;

в) липи.

2. На чому рибалив Арсен?

а) На березі;

б) на човні;

в) на плоту.

3. Кого побачив рибалка?

а) Лисеня;

б) вепра;

в) стару лисицю.

4. Яку першу рибину «зловила» Ласочка?

а) Карася;

б) окуня;

в) щуку.

 4.2.4.Гра " Блискавка "

Триразове читання уривка за хв.

1 раз- 1 хв.з олівцем відмітити

2 раз – 1 хв.  відмітити

- Чи збільшилась кількість прочитаних слів? ( Чим більше читаємо, тим швидший темп читання )

Фізхвилинка ( Релаксація, уявна подорож)

4.2.5. Вибіркове читання.

 - Зачитайте, яким Арсен побачив лисеня.

- Як Ласочка впіймала рибину.

 - Чого навчилося лисеня у Арсена.

- Зачитайте рядки в яких видно, що Арсен думав про Ласочку в холодну зиму.

- Зачитайте, як Арсен чекав на Ласочку після зими.

 - За якими рухами Арсен впізнав Ласочку в дорослій лисиці.

- В яких рядках описуються події зображені на малюнку.

4.2.6.Робота в групах

1 група

Мета, тема та заголовок

2група

Характерисика героїв

3 група

План твору

4.2.7.Інтерактивна гра «Ключове слово»

Завдання: дібрати до кожної літери ключового слова риси, характерні для цього героя.

Перемагає команда, яка швидше і правильніше виконає завдання.

А (активний) Л (ласкава)

Р (розумний) А (активна)

С (сердечний) С (смілива)

Е (енергійний) О (обачна)

Н (небагатослівний) Ч (чемна)

 

К (кмітлива)

А (артистична)

4.2.9.Робота за ілюстрацією.

— Розгляньте ілюстрацію до цього твору.

Прочитайте яка частина оповідання описує саме цю картину

5.Підсумок уроку

— Який твір сьогодні читали?

— Чому він так називається?

— Як ви вважаєте, який це твір за жанром?

— Чого навчає нас автор?

Чи справдилися ваші очікування

5.1.Самооцінювання

Покладіть біля ваших очікувань одне одному оцінки

          — Описуючи незвичайну дружбу людини і звіра, автор закликає: шануйте, оберігайте,

товаришуйте з «братами нашими меншими», і це стане окрасою вашого життя. За ваше

добро вам заплатять любов’ю і вірністю. Добро і любов повинні йти із вами поруч

протягом усього життя.

5.2. Домашнє завдання

Переказувати оповідання (с. 67–70). Придумати кінцівку до нього.

 

 

 

docx
До підручника
Літературне читання 4 клас (Богданець-Білоскаленко Н. І, Зоряна М. І .)
Додано
29 січня 2019
Переглядів
1066
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку