Літературне читання.
Тема: Краса і сила поетичного слова. Вдруге ліс цвіте осінніми квітками. Олександр Олесь «Ліс восени»
Мета: ознайомити з новим розділом; удосконалювати навички виразного читання віршованих творів; формувати вміння аналізувати, узагальнювати, знаходити порівняння, робити висновки з прочитаного; вчити розповідати про зображений пейзаж; розвивати зв’язне мовлення учнів, образне мислення; виховувати любов до рідної природи
Тип уроку: комбінований
Матеріал до уроку: портрет О. Олеся; презентація , ноутбук
Хід уроку
І. Організація класу
1. Привітання
Ось дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо
І урок наш починаймо.
2. Вправа «Настрій»
- З яким настроєм ви прийшли сьогодні до школи?
II. Мовленнєва розминка
Край узлісся на осичці
Листя шелестіло.
Лисенятам і лисичці
Стежинку золотило.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
(Вірш – поетичний твір, який відзначається особливим ритмом і римуванням рядків)
( квіти – діти, радіти, самоцвіти… ; сніжинки – пушинки, пір їнки, краплинки; кішка - мишка, діжка…, пишається - всміхається, переливається, грається)
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
- Отже, діти, тема нашого уроку сьогодні:
Олександр Олесь «Ліс восени»
— Чому буде присвячений його вірш, ви дізнаєтесь, відгадавши загадку.
Фарби з собою несла.
В неї роботи чимало —
Золотом ліс фарбувала,
Сонечко вниз опустила,
І павутинки пустила. (Осінь)
Завдання нашого уроку: правильно, виразно читати, аналізувати зміст прочитаного , навчитися описувати пейзаж
V. Засвоєння нових знань
1. Коротка розповідь про О.Олеся
– Діти, коли читаєш вірші Олександра Олеся, відчуваєш, що поет звертається до кожного з нас: полюби ці трави, квіти, степи, пізнай усе живе!
Краса рідної природи перелита у його віршах в мелодійне слово.
2. Виразне читання вірша вчителем
— Чи сподобався вам вірш?
— Який настрій він у вас викликав?
3. Словникова робота
Вколо — навколо, навкруги.
2) Читання слів «луною» за вчителем.
Скошені, похило, тріпоче, осінніми, зайнялися, пройнялися, брехеньки, стрепенувся, неначе.
Самостійне напівголосне читання вірша учнями, кожен — у своєму темпі.
VІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання
— Що автор говорить про лани і степи?
— Як поет передав полохливість зайця, обережність лиса?
— Яким ви уявляєте собі лиса? зайця?
— Голоси яких пташок почув автор у лісі?
— Що він говорить про спів шпака, скрекотання сороки?
Читати вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.
Лани — ... (восени);
похило — ... (мило);
золоте — ... (цвіте);
вами — ... (квітками);
квітки — ... (нагідки);
зайнялися — ... (пройнялися).
— Розгляньте малюнок. Знайдіть рядки вірша, які проілюстрував художник.
VІІ. Література в колі мистецтв
Створення нарисів пейзажу до вірша «Ліс восени»
4. Представлення робіт
VIII. Підсумок уроку
1. Бесіда
З яким віршем ми познайомились?
Хто є його автором? Яка тема вірша?
Яка головна думка вірша?
(любити рідну природу, захоплюватися її красою)
2. Вправа «Мікрофон»
Продовжте одним словом речення:
Вірш «Ліс восени » в моєму серці викликає…
( радість, захоплення, мрії, любов, здивування, бажання малювати, співати, творити, писати вірші…)
- Що вам найбільше сподобалося на уроці?
ІХ. Самооцінювання учнів
-Діти, ви всі старанно працювали на уроці. Хочу відмітити найбільш активну роботу таких учнів ….
- А тепер спробуйте оцінити самі свою роботу на уроці
Х. Домашнє завдання
- виразно читати вірш, за бажанням вивчити напам’ять