Урок
Математики у 2 класі на тему:
«Цікаво навчатись в осінньому лісі.»
Підготувала вчитель початкових класів
Дмитровицької гімназії
Гринишин Оксана Миколаївна
Тема: Цікаво навчатись в осінньому лісі.
Мета: вчити сприймати красу осіннього лісу, познайомитись з його багатством; ознайомити учнів з прийомами обчислень для випадків 40-8. Удосконалювати обчислювальні навички, розвивати пізнавальний інтерес, уміння робити висновки самостійно; виховувати любов до рідної природи.
Обладнання: картини осіннього лісу, листя, їстівні та отруйні гриби, шишки, жолуді, горобина, калина, шипшина,запис співу пташок.
Хід уроку
Вчитель: Наш урок математичний
І цікавий і незвичний
Гостей сьогодні в нас багато
Прийшли до нас,немов на свято
Тож сідаємо скоріше
І працюєм веселіше Вирушаємо у путь
Нас цікаві вправи ждуть.
- А помандруємо ми в в осінній ліс.
В ліс ми йдем відпочивати Ще й предмети всі вивчати
І природу і читання
Й з математики завдання
- З математики ми вивчимо, як від круглого числа відняти одноцифрове. III Вивчення нового матеріалу
- (Питання дітям) Що ми почуємо в лісі?
- Послухаємо задачку про пташок:
Задача: 20 пташенят сиділо 6 швиденько полетіло.
А ви діти полічіть
Скільки пташенят сидить?
- А як ви дізнались, яку дію виконувати? 20-6=(10+10)-6=10+(10-6)=14
- (Питання дітям) Що ми побачимо в лісі?
Задача 2: Вітер листя обривав
І швиденько рахував 30 листочків дубових На 7 менше кленових
Тихо він на землю клав І у діток запитав
-Скільки кленових я зірвав?
- Вітер назривав листочків і ми ступаємо по них немов по дорогоцінному килиму.
(Стаємо в коло)
- Яку фігуру ми утворили? (коло)
- А які числа називаються круглими?(які закінчуються на 0) - Полічимо десятками до 100.
Гра «Кругові приклади» - самостійно складаємо приклади
Пісня (танець)
Падає, падає листя
В лісі воно шелестить
Жовто-багряне, вогнисте
Листя за вітром летить
В вирій птахи відлітають
Гуси, граки, журавлі
Ось і остання вже зграя Тихо курличе вгорі.
Візьмем до рук козубочки В ліс за грибами підем
Пахнуть стежки і пеньочки Смачно грибом і дощем. Учениця: Вірш
В лісі тихо-тихо
Золота пора
Хто збира горіхи Хто гриби збира.
Я листки збираю
Загуде зима
Розкладу гербарій
І зими нема Ось листки із клена
З дуба і беріз
Завітай до мене
Скільки хоч дивись.
- Діти, а ви знаєте розпізнавати листки? - Розповідь дітей про листочки:
Листок клена: Ось широке листя клена
П’ятикутне і різьблене
Наче скульптор різаком
Працював над тим листком
Листок верби: У верби листки довгенькі
Гостроверхі і дрібненькі
Все шепочуть потихенько
Під вітрами восени
Листя сосни: У сосни і у ялини
Листя берези: Ось листочки із берізки
Вкрили гілочку тонку
Легко нам впізнать берізку
Листя ясена: І листки на ясенку
Листя дуба: Дуб міцний – завжди поважний
І привітний, наче дід
Ти вивчай його уважно
Силу цю любити слід
Як впаде вбрання барвисте
Кожна гілка мов кілок А поглянь,дубове листя Не опало ще з гілок.
- А що іще вкриває землю в лісі, окрім листя?
- А зараз працюємо в групах. Хлопці збирають жолуді, а дівчата – шишки. Хто назбирає більше? Хлопці лічать жолуді,що назбирали, а дівчата – шишки.
Наприклад – 43 і 28
Розкласти числа на розрядні одиниці.
43=40+3 28=20+8
Завдання. Скласти і записати приклад
40-3=37 20-8=12
В лісі звичайно ростуть дерева і кущі. А чи однакової вони висоти?
Задача: Росли дві сестрички –калина і горобина. Горобина виросла висотою 6 м, а калина тільки на 4 м. На скільки метрів горобина вища від калини? - Розповідь про калину і горобину
- Осінній ліс приваблює не лише красою, а й своїми дарунками. Чого тут тільки не знайдеш восени. Справжня комора. Під ніжними променями сонечка блищить бузина, розчервонілися плоди калини, шипшини. З шипшини ми зробили подарунки для наших гостей. Це – намисто. Достигають горіхи. Ласують ними дорослі і діти. Дарунки ліс розкинув під ногами. Ми з задоволенням збираємо грибочки. За всі дари скажемо лісу спасибі.
Вірш:
Шумить верхами буйний ліс-
Дуби,берези, буки
Співає сойка, свище дрізд
І воркотять голубки
Стрибає білка по верхах,
Дітей зозуля кличе Вітрець шепоче в галузках В ярку потік мужиче.
Цілує сонечко листки
У ніжній, теплій ласці, Гриби наділи шапочки Так само, як у казці.
Боровик
Я, гриб боровик
Маскуватися звик мусиш ліс обійти, щоб мене знайти. А кому знайти удасться,
Знай, тому всміхнулось щастя,
Бо смачнішого нема
Між грибами усіма
Хто не вміє нас шукати, Тим адресу можу дати:
Ми і в лісі, й на галяві Корінь білий, верх смуглявий.
Печериця
По нашому я - печериця, А по-французьки – шампіньйон Хоч товстонога, блідолиця,
Але витримую фасон
Засмажете мене в сметані
Куди тому боровику
Мене шукайте на світанні У лісі, полі, у садку.
Моховик Я моховик, я чарівник
Вохристо-жовтий цілий рік
Зате міняю я шапки
То ковпаки, то навпаки
Я клишоногий? Ну і хай
На це нітрохи не зважай Хоча м’який і бархатистий,
Але не з тих, щоб в очі лізти
Якщо довіришся лісам
То я озвусь до тебе сам. Сироїжки Ми – сироїжки, білі ніжки
В різний колір чепуримось
Такі тендітні, такі ми ніжні
У руки візьмеш – кришимось. Хоч кришимось, хоча тендітні, А кажуть, дуже апетитні.
Рижок
Я-рижок, сурмлю в ріжок,
Корінець дірчастий На мені капелюшок Червоно-смугастий.
Не боюсь я дощу Кожну краплиночку
Через себе пропущу, Ніби через лієчку.
Обійдіть все царство грибне – Хто ще здатен на подібне? Лисички
Ми-лисички, жовті личка, Ростом зовсім невеличкі. На черевці дуже чисті, Не ховаємося в листі. Хто на слід наш натрапляє, Повен кошик назбирає. Ростемож не поодинці, Нас шукають у низинці.
Опеньки
Ми –опеньки. Ніжки тоненькі Шиї мов цівки, круглі голівки. А як більші виростаєм – Парасольки розкриваєм.
Мухомори
Ми-мухомори, ми-людомори,
Червоні, наче помідори
Кашкети цяцькові, разючі
Самі – стрункі та довгоногі. Серед урочищей грибних
Не знайдеш красенем таких
Та ми отруйні, пам’ятай
Як нас побачиш – обминай.
- Бабуся назбирала якихось незвичайних грибів – із завданнями. Напевно, ми їх допоможемо розв’язати.
Діти розв’язують завдання на грибочках. (взаємоперевірка) VIII Підсумок уроку
- Ось і закінчилась мандрівка в осінній ліс.
Скоро продзвенить дзвінок
І закінчиться урок
Працювали ми завзято
Дуже гарні всі малята А скажіть тепер мені
Що сподобалось,що ні?
Ліс любити завжди треба
Не лише за тінь,росу
Не тому, що він для тебе Дарував свою красу. Ліс – багатство, слова краю Він могутній,він живий Він від посух заступає
Лан широкий,степовий.
Ліс – то сила для людини
Ліс – окраса всіх країн
Ліс – безсмертний, але люди Берегти повинні ліс.
- Яка природа, кращого нема,
Як річка й поле лісом оповиті І кращого нема нічого в світі, Коли людина творить це сама.
Спасибі людям, що зростили ліс
За всі дуби, спасибі, за ялини І за красу березових тих кіс,
Що милі серцю кожної людини.