Урок з математики для 1 класу на тему: "Вправи та задачі на засвоєння таблиць додавання і віднімання числа 2"

Про матеріал
Матеріал містить: інтерактивні вправи, дидактичні ігри, роботу в парі, роздатковий матеріал, віршовані задачі, довідникове бюро, правила тримання ручки, правила сидіння при письмі, бесіда про Святого Миколая, посилання на музичні фізхвилинки.,
Перегляд файлу

Математика 1 клас. Урок-казка

 

Тема. Вправи та задачі на засвоєння таблиць додавання і віднімання числа 2. Порівняння виразу і числа

Мета. Формування ключових компетентностей:

вміння вчитися  самоорганізовуватися до навчальної діяльності, організовувати своє робоче місце;

 загальнокультурної  дотримуватися норм мовленнєвої культури,  зв’язно висловлюватися в контексті змісту; соціальної  –продуктивно співпрацювати з різними партнерами в групі, проявляти ініціативу; громадянської – бережливо ставитися до людей, до самого себе.

Предметних компетентностей: закріпити таблиці додавання і віднімання чисел 1-2; вчити складати і розв’язувати задачі за малюнками і рівностями, порівнювати вирази і числа; вдосконалювати навички усної лічби; ознайомити з релігійним святом Миколая, розвивати увагу, творче мислення; виховувати охайність, бажання допомагати, піклуватися про інших.

 

Обладнання. Квітка - семицвітна, віршовані задачі, картки з цифрами, сюжетні малюнки, роздатковий матеріал, набірне полотно, довідникове бюро, зразки друкованої і писемної цифри 2, мікрофон.

Тип уроку. Комбінований

 

                                                        Хід уроку

І. Організаційний момент.

Щоб урок пройшов не марно,

Треба сісти рівно, гарно і виконувати те,

Про що мова зараз йде.

II. Мотивація навчальної діяльності.

Доброго ранку, любі діти!

Я квітка - семицвітна.

Запрошую зі мною навчатись і гратись. Для цього ви повинні відірвати по одній пелюстці і виконувати завдання. А хором промовляти такі слова:

«Пелюстку відірвемо,

Гуртом усе почнемо».

  • Хто правильно розв’яже завдання – отримає маленькі квіточки.

І наприкінці уроку ми разом визначимо найактивніших учнів. Бажаю успіху!

 

III. Актуалізація опорних знань.

1-а пелюстка ( червона)

 

Дружно, швидко вимовляй,

Усний рахунок розпочинай!

Усний рахунок. Гра «Весела лічба»

- А зараз, діти, давайте пригадаємо рахунок у прямому і зворотному напрямку.

1.Чітко називаючи числа, полічити від 2 до 6, 3 до5,

2.Чітко називаючи числа, полічити в зворотному порядку.

3.Гра «Мікрофон»

Щось наша квіточка засумувала. Давайте їй допоможемо, розвеселимо і покажемо те, що вчили на уроках математики.

- Як називаються числа, які додають?

- Як називаються компоненти при додаванні? (доданок – доданок - сума)

- Назвіть суму чисел 5 і 2.

- Коли стоїть знак мінус, то результат збільшується чи зменшується?

- Назвіть сусідів числа 5. і

- Назвіть числа, більші, ніж 2.

- Назвіть числа, менші, ніж 7.

 (Завдання 1-ої пелюстки виконано; учні, які найкраще виконали завдання, одержують маленькі червоні квіточки).

2-а пелюстка (біла)

Зі мною будете ви грати,

Знання закріпляти.

Розв’язування віршованих задач.

  • П'ять берізок, дві смерічки

 Зеленіють біля річки.
Поряд з ними є ожина...
Скільки всіх дерев, скажи-но?(5+2=7д.)

 

  • У саду до годівниці

Прилетіли три синиці.

Потім ще чотири птиці.

Скільки птиць на годівниці? (3+4=7п.)

 

  • По дорозі зайчик біг.

Ніс 5 яблук на пиріг.

Одне впало, покотилось.

Скільки яблук залишилось? (5—1=4ябл.)

(Завдання 2-ої пелюстки виконано; нагородження кращих учнів маленькими білими квіточками).

 

IV. Оголошення теми і завдань уроку.

Тема  нашого уроку. Вправи та задачі на засвоєння таблиць додавання і віднімання числа 2. Порівняння виразу і числа. Ми будемо вчитися додавати і віднімати число 2, розв’язувати задачі за малюнками і рівностями, порівнювати вирази і числа.

 

V.   Робота над темою уроку.

3-а пелюстка (помаранчева)

Рівно за партою сідай,

Про каліграфію згадай!

   Каліграфічна хвилинка

Нагадування правил сидіння при письмі та тримання ручки.

  • Правила розташування зошита на парті - сторінка зошита, на якій працюємо, лежить лівим нижнім кутом проти середини грудей.
  • Правила тримання ручки під час письма - ручка лежить на першій фаланзі середнього пальця і тримається двома пальцями: великим і вказівним, на відстані приблизно 1–1,5 см від кульки. Кисть руки рухається в напрямі рядка зліва направо, повільно і плавно має посуватися праворуч разом з передпліччям.
  • Посадка за партою під час роботи - сиди рівно, не торкаючись грудьми столу, відстань від грудей до парти має дорівнювати ширині долоні,  не нахиляй низько голову, відстань від очей до зошита перевір так: постав лікоть правої руки на парту, кінцем середнього пальця доторкнись до вуха,  плечі тримай на однаковій висоті, став ноги на підлогу, ліву ногу можна трохи висунути вперед, лікті обох рук тримай на парті.

Повторення написання цифри 2.

а) Пояснення вчителя.(Зразок 2)

— Цифра 2 складається з верхнього малого напівовала, похилої і хвилястої ліній. Починають писати цифру трохи вище за центр клітини, ведуть лінію вгору, заокруглюють її у правому верхньому кутку, ведуть похилу лінію до середини нижньої сторони клітини. Потім уздовж нижньої сторони клітини пишуть хвилясту лінію (вгору, вниз, вгору).

б) Написання цифри в повітрі.

в) Написання цифри в зошиті.

(Завдання 3-ої пелюстки виконано; учні, які найкраще виконали завдання, одержують маленькі помаранчеві  квіточки).

4-а пелюстка (синя)

Дружно, швидко відкривай

роботу в підручнику розпочинай.

Робота з підручником. 

Завдання 2

 — Давайте розв’яжемо кругові приклади.(Фронтальне опитування. Діти виходять до дошки та прикріплюють відповідний приклад, вчитель дописує )

Фізхвилинка «Веселі Пінгвінчики»

Джерело: https://www.youtube.com/watch?v=N3UIHRRQ_xw

 Завдання З

 — Порівняємо вираз і число.

— (Учно)Скільки буде 4-1-1? (2).

 — Ми бачимо, що 2 = 2. Ставимо знак «дорівнює».

 

— Скільки буде 5 + 1? (6). Ми бачимо, що необхідно порівняти числа 6 і 7.

 — Який знак поставимо? (Менше)

— Чому? (Тому що 6 менше 7.)

 — Отже, 5 + 1 < 7.

 

— Скільки буде 5 + 2? (7). Ми бачимо, що необхідно порівняти числа 7 і 6.

— Який знак поставимо? (Більше)

— Чому? (Тому що 7 більше 6.)

— Отже, 5 + 2 > 6.

Другий стовпчик опрацьовуємо біля дошки з поясненням.(Діти виходять по черзі)

— Скільки буде 2+1+1? (4).

 — Ми бачимо, що необхідно порівняти числа 4 і 5.

— Який знак поставимо? (Менше)

— Чому? (Тому що 4 менше 5.)

 — Отже, 2+1+1 < 5.

 

 

— Скільки буде 7-2? (5). Ми бачимо, що необхідно порівняти числа 5 і 6.

 — Який знак поставимо? (Менше)

— Чому? (Тому що 5 менше 6.)

 — Отже, 7 - 2 < 6.

 

— Скільки буде 6 + 2? (8). Ми бачимо, що необхідно порівняти числа 8 і 5.

— Який знак поставимо? (Більше)

— Чому? (Тому що 8 більше 5.)

— Отже, 6 + 2 > 5.

 

Третій самостійна робота. (Декілька робіт беру на перевірку)

Вербальне оцінювання.

(Завдання 4-ої пелюстки виконано; учні, які найкраще виконали завдання, одержують маленькі сині  квіточки).

5-а пелюстка (золотиста)

Всіх потрібно любити

Подарунки спробуй правильно вручити

  Бесіда про релігійне свято.

  День святого Миколая  (19 грудня) — це день святкування та вшанування пам'яті Святого Миколая. Святий Миколай був багатою людиною і дбав про бідних людей. За традицією, в цей день слухняні дітки отримують подарунки. В пам'ять про милосердя святого Миколая, в цей день відзначається Міжнародний день допомоги бідним.

 

Гра «Вручи подарунок»

Завдання 1

Розгляньте малюнок. Що у мішку Святого Миколая?(подарунки)

Скільки подарунків? (10)

Скільки звірят? (9)

 — Всі подарунки під номерами. Хто із звіряток який подарунок отримає? Який подарунок залишиться?(під номером 7)

(Завдання 5-ої пелюстки виконано; учні, які найкраще виконали завдання, одержують маленькі золотисті  квіточки).

6-а пелюстка (фіолетова)

Хто ж там, хто вже так стомився

І наліво похилився?

Треба дружно нам всім встати,

Фізкультпаузу почати

 

Фізкультхвилинка для очей

Джерело: https://www.youtube.com/watch?v=T9-CnfdD340 

(Завдання 6-ої пелюстки виконано; учні, які найкраще виконали завдання, одержують маленькі фіолетові  квіточки).

7-а пелюстка (зелена)

Все вивчене пригадай,

Складати задачі починай!  

 

Завдання 4 та 5. Групова робота. Метод «Мікрофон»

1-ша група складає задачу на знаходження суми.

2-га група складає задачу на знаходження різниці.

Давайте пригадаємо:

-  як називаються компоненти при відніманні? (зменшуване – від’ємник - різниця)

 

3-тя група складає задачу за рівністю: 6+2=8 (морквинки)

4-та група складає задачу за рівністю: 8-2=6(грибочки)

Після того, як групи підготувалися, кожна група виступає.

Давайте розглянемо малюнки.

Давайте пригадаємо з чого складається задача?(умова та запитаня)

  1. Яку задачу ви склали і як розв’язали?(Відповідає капітан)

- Про що розповідається в задачі?

- Скільки ялинкових прикрас було на ялинці?

-Скільки ялинкових прикрас повісили діти?

- Про що питається в  задачі?(Скільки прикрас стало?)

- Чи можна відповісти на запитання?

 - Так.

- Що для цього треба зробити? Потрібно 5+2=7(пр.)

– То скільки стало прикрас на ялинці?

– На ялинці 7 прикрас.

 

   2.  Яку задачу ви склали і як розв’язали? (Відповідає капітан)

- Про що розповідається в задачі?

- Скільки ялинкових прикрас висіло на ялинці?

- Скільки ялинкових прикрас впало?

- Про що питається в  задачі?(Скільки прикрас залишилося?)

- Чи можна відповісти на запитання?

 - Так.

- Що для цього треба зробити? Потрібно 7-2=5(пр.)

– То скільки залишилось прикрас на ялинці?

– На ялинці залишилось 5 прикрас.

 

V.   Закріплення мателіалу.

3. Яку задачу склала 3 група і як розв’язали? (Відповідає капітан)

4. Яку задачу склала 4 група і як розв’язали? (Відповідає капітан)

-Отже задачі можуть бути такого виду: збільшити — зменшити, сума — остача).

 

Завдання 6. Робота в парах. Метод «Мікрофон»

 — Доповніть нерівності. (Розглянути різні варіанти рішення  нерівності.)

Яка пара справилась першою – демонструє біля дошки. Висновки.

(Завдання 7-ої пелюстки виконано; учні, які найкраще виконали завдання, одержують маленькі зелені  квіточки).

 

VI.   Підсумок уроку.

Урок підходить до кінця, пелюсток вже нема!

1. Які завдання ми сьогодні виконували на уроці?

2. Якою дією розв’язуються задачі на знаходження суми?

3. Чому навчилися на цьому уроці?

4. Порахуйте квіточки.

doc
Додано
17 січня 2021
Переглядів
436
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку