Урок з математики
Тема: «Число і цифра 7. Порівняння чисел у межах 7. Склад числа 7»
1 – Б клас
Вчитель: Малютіна С. С.
Тема. Число і цифра 7. Порівняння чисел у межах 7. Склад числа 7. Складання й розв’язування прикладів на додавання. Попереднє і наступне число. Порядкова лічба. Геометричне поняття: семикутник.
Мета: познайомити з утворенням числа 7 і цифрою 7, навчити писати цифру 7; вправляти у порівнянні чисел від 1 до 7, складанні й обчисленні виразів на додавання; розвивати увагу; виховувати любов до навчання, охайність.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ Й ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Усна лічба.
1) Назвати сусідів числа 5, 3, 2, 4.
2) Робота з геометричним матеріалом
3) Порахувати від 1 до 6, від 6 до 1, від 3 до 5
4) Повторити склад чисел 3, 4, 5, 6
IІI. ОПРАЦЮВАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Ознайомлення з цифрою 7.
Сьогодні ми вивчимо цифру 7, яка позначає число сім.
Цифра сім — як кочерга,
це її стирчить нога.
А) Віршик про сімку в слайді
Б) Загадки (в слайдах)
2. Виконання завдання 1 на с. 29 підручника.
— Як утворюється число 7? Поясніть за малюнком у підручнику.
3. Знайомство із числом 7 у природі та житті людини.
Сім яскравих, кожен знає,
Кольорів веселка має.
Є сім нот, відомо всім.
Днів у тижні також сім.
— А ви можете їх назвати?
Послухайте віршик про сім днів тижня. Спробуйте запам’ятати їх назви по порядку.
В понеділок Хвеся-свинка
Мила у криниці спинку.
У вівторок — вушка й ротик,
А у середу — животик.
У четвер помила щічки,
Щоб було рожеве личко.
Потім, вже у п’ятницю,
Мила Хвеська ратиці.
А коли прийшла субота,
Знову їй була робота:
Накупила Хвеська мила,
Хвіст, а потім шию мила.
А в неділю, чиста дуже,
Вся купалася в калюжі!
— Смішно? Напевно, ви не так миєтесь! А дні тижня запам’ятали? Повторимо: понеділок, вівторок тощо.
— А які сім кольорів має веселка?
— На малюнку в підручнику зображені фарби (с. 29). Це і є сім кольорів веселки.
Малюю веселку,
Прозору, веселу.
Сім барв на папері —
Чотири і три;
Червоний, оранжевий,
Жовтий, зелений,
Блакитний і синій
Кладу кольори.
А от і останній —
Фіалковий колір.
Заграє веселка
Моя чарівна!
Це усмішка сонця
Така веселкова,
Така незрівнянна,
Така осяйна!
4. Написання цифри 7 у робочому зошиті.
5. Фізкультхвилинка
https://www.youtube.com/watch?v=5-F5X5jOly8&ab_channel=NinelZhylyutova
https://www.youtube.com/watch?v=RT7WwloHUqA&ab_channel=NinelZhylyutova
6. Виконання завдань в зошиті.
7. Заучування назв днів тижня.
В понеділок наша киця
Витягла води з криниці,
У вівторок мила, прала,
Все почистила, прибрала.
В середу в лісок ходила,
Дров додому наносила.
У четвер ходила киця
По продукти до крамниці.
В п’ятницю пиріг пекла
До святкового стола.
У суботу рано встала,
Бо гостей вона приймала.
А в неділю трудівниця
Спочивала, як годиться.
— Скільки днів киця працювала?
— У який день відпочивала?
— Який день настає після вівторка?
— Як називається день перед п’ятницею?
Вивчимо дні по порядку.
Перший день — понеділок. Другий день — … і т. д.
IV. РОЗВИТОК І ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Виконання завдань 3, 4, 5 на с. 29 підручника.
2. Складання виразів на додавання за текстами віршованих завдань і малюнками.
На траві навколо хати
Метушились каченята.
П’ять білесеньких, як сніг,
Двоє чорних. Скільки всіх?
(5 + 2 = 7.)
У Оксаночки в руці
Три новенькі олівці,
А у другій ще чотири.
Скільки разом, полічили? (3 + 4 = 7.)
— А з яких ще двох чисел можна скласти число 7? (1 + 6.)
3. Розв’язування цікавих задач про 7 (в слайді)
4. Виконання завдань 4, 5 на с. 30 підручника.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— З якою цифрою познайомилися на уроці?
— Чи зустрічали ви число сім у казках? («Білосніжна і сім гномів», «Казка про мертву царівну і сімох богатирів», «Семеро з одного стручка» тощо.) Ось таке воно, казкове число 7!