Урок з мовної теми "Тварини довкола нас"

Про матеріал

Конспект для факультативного вивчення польської мови, збагачення словникового запасу учнів. З метою вивчити деякі назви свійських та диких тварин польською мовою; вдосконалювати навички монологічного та діалогічного мовлення; розвивати зорову та слухову пам'ять учнів, увагу; виховувати в учнів добре ставлення до тварин та інтерес до вивчення польської мови.

Перегляд файлу

Temat:                   Zwierzęta wokół nas

(Тварини довкола нас)

Мета:

        вивчити деякі назви свійських та диких тварин польською мовою;

        збагатити словниковий запас учнів;

        вдосконалювати навички монологічного та діалогічного мовлення;

        розвивати зорову та слухову пам'ять учнів, увагу;

        виховувати в учнів добре ставлення до тварин та інтерес до вивчення польської мови.

Обладнання : підручник, зошит, картки для роботи в групах, тексти для читання, мультимедійний проектор, наочний матеріал.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

1. Przywitanie: Witam was”. Dzień dobry! Proszę siadać.

Wszyscy są, witam was,

Zaczynamy już nam czas.

Jestem ja, jesteś ty

Raz, dwa, trzy.

Sprawdzamy obecnocność.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

«Словесний пінг-понг»

Швидко називати слова польською мовою.

Великдень

(Wielkanoc)

Паска

(Babka)

Вербна Неділя

(Niedziela Palmowa)

Писанка

(Pisanka)

Свічка

wieca)

Цукровий баранчик

(Cukrowy baranek)

Родина

(Rodzina)

Великодній кошик

(Wielkanocny koszyk)

Поливаний Понеділок

(Lany Poniedziałek)

Свято

(Święto)

Шинка

(Szynka)

Веселих свят!

(Wesołych Świąt)

 

Стіл

(Stół)

Скатертина

(Obrus)

Ложка

(Łyżka)

Горнятко

(Kubek)

Їсти

(Jeść)

Ніж

(Nóż)

Склянка

(Szklanka)

Виделка

(Widelec)

Тарілка

(Talerz)

Чашка

(Filiżanka)

Піднос

(Taca)

Смачного!

(Smacznego!)

 

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.

1. Wprowadzenie do tematyki spotkania

Ułoż liczby od najmniejszej do największej i odczytasz hasło.

Zwie  rzę  ta  wo  kół  nas

31   40   54   63   78   95

2. Wyjaśnienie celu spotkania:

Spotkaliśmy się dzisiaj, by porozmawiać o zwierzątkach.

Мета уроку: вивчити деякі назви свійських та диких тварин польською мовою;  збагатити словниковий запас; вдосконалювати навички мовлення; розвивати зорову та слухову пам'ять та увагу.

 

        

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1. Przejście do tematu spotkania:

        Na tablicy umieszczone rysunki zwierząt domowych, proszę umieścic pod nimi podpisy.

Похожее изображение

Похожее изображение

Похожее изображение

Картинки по запросу порося малюнок

1

2

3

4

Картинки по запросу вівця малюнок

Картинки по запросу курочка малюнок

Картинки по запросу півень малюнок

Картинки по запросу качка малюнок

5

6

7

8

Картинки по запросу індик  малюнок

Картинки по запросу котик малюнок

Картинки по запросу пес  малюнок

Картинки по запросу кролик малюнок

9

10

11

12

Kura, krowa, indyk, pies, owca, koń,  kaczka, świnia, królik, gęś, koza, kogut, kot.

 

- Котре слово залишилося без малюнка?  Що це за тварина? (gęś- гуска)

Ось таким чином ми з вами познайомилися із свійськими тваринами. Але ще є дикі тварини. І наше наступне завдання пов’язане саме з ними.

    ( Poznaliśmy już nazwy zwierząt domowych, a dzisiaj poznamy jeszcze zwierzęta dzikie.)

 

2 Ćwiczenie. Із слів у  рамці виберіть і запишіть тільки ті, які стосуються диких тварин.

Tygrys, krowa, niedźwiedź, lew, zając, hipopotam, wielbląd, kogut, wilk, lis, nietoperz, koń, wąż, owca,goryl,  żyrafa, zebra, nosorożec, słoń, małpa, lemur.

 

 

3. Czytanie zagadek przez nauczyciela.

Відгадайте загадки. Нові слова-відгадки запишіть у зошити.

Zagadki


Ma króciutkie nóżki,

i maleńki ryjek,

chociaż igły nosi,

nigdy nic nie szyje.  (Jeż)

 

To rude zwierzątko,

w dziupli sobie mieszka.

Skacze po gałęziach,

kocha się w orzeszkach. (Wiewiórka)

 

Sam buduje sobie domek

drzewo tnąc zębami.

Świetnie pływa.

Umie robić most na rzece oraz tamy. (Bóbr)

 

Krótki ogon, długie uszy

- nie ma go w przedszkolu.

Żyje sobie w leśnej głuszy,

lub kica po polu.  (Zając)

 

Ogon, uszy ma i kły

- psa daleki krewny.

W bajkach tylko bywa zły,

w lesie jest potrzebny. (Wilk)

 

Na wysokich nogach,

z dużymi rogami,

po leśnych mknie drogach,

staje za drzewami. (Jeleń)

 

 

Co za zwierz po lesie chodzi

I rudą kitą liście zamiata?

Gdy noc ciemna zapada

cichutko do kurników się skrada. (Lis)

 

Duże i piękne są te zwierzęta,

w wysokich górach, w lasach mieszkają.

Żadne z nich zimnych dni nie pamięta,

bo wszystkie smacznie je przesypiają. (Niedźwiedzie)

 

Chodzi po podwórku,

Woła: „Kukuryku”,

On i jego przyjaciele,

Mieszkają w kurniku. (kogut)

 

Bawię się w błocie

Krzyczę: „Kwiku, kwiku”.

Mieszkam w chlewiku ...(świnia)

Dwa rogi, ogon mam.

Zdrowe mleko daję wam. (krowa)

 

Mam korali duży sznur.

Wołam głośno: „gul, gul, gul”.(indyk)

Często wołam: me, me, me.

Czy ktoś wełnę moją chce? ( owca)

 

Ciężko pracuję na wsi cały dzień.

Odpoczywam w stajni i nie  jestem leń.(koń)


4. Przerwa śródlekcyjna.

Фізкультхвилинка

Tu paluszek, tam paluszek,

Kolorowy mam fartuszek.

Tu jest rączka, a tu druga,

A tu oczko do mnie mruga.

Tu jest buźka, tu ząbeczki,

Tu wpadają cukiereczki.

Tu jest nóżka i tu nóżka,

Chodź, zatańczysz jak kaczuszka.

5. Połącz za pomocą strzałki zwierzę ze sposobem postępowania.

 


Koń                            

Pies                            

Kogut                        

Kot                           

Dzięcioł                   

Gąski                         

Krowa           

Miś                            

lubi dawac dużo mleka.

lubi spać w zacisznej norze.

lubi machac ogonem.

lubi rano piać.

lubią gęgać.

lubi stukać w drzewo.

lubi rżeć.

lubi cichutko mruczeć.


 

6. Praca w parach.

Складіть із  слів речення на тему  «Як потрібно берегти природу».

(Ułóż z rozsypanki wyrazowej przysłowie o ochronie zwierząt)

Opiekuj się przyrodą i zwierzętami.

Chroń zwierzęta i lasy przed złodziejami.

Pomagaj  dokarmiać zwierzęta zimą.

Szanuj  otaczającą nas przyrodę i zwierząt.

Nie niszcz  otaczającej cię przyrody.

Nie kalecz otaczających cię zwierząt.

V. Підсумок уроку

1. Zakończenie:

Na zakończenie proszę rozwiązać krzyżówkę 

D

I

P

O

Ż

M

I

J

A

R

I

Z

K

J

E

L

E

Ń

V

Ó

H

Ę

I

B

E

J

O

Y

W

Ę

I

W

A

Ę

W

Ż

D

Z

A

Y

R

S

I

H

C

U

J

Z

M

I

L

T

A

L

Z

I

L

W

I

E

W

I

Ó

R

K

A

O

G

P

K

I

A

S

L

N

I

J

Ł

B

E

N

Ó

R

M

S

A

Ó

Ą

I

M

Y

S

Z

K

U

O

K

I

C

Q

V

S

E

Ó

G

T

W

Y

Ę

V

M

Ó

Ż

A

B

A

J

A

R

Y

Ś

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Ocena pracy uczniów. Zadanie pracy domowej