Для активізації знань учнів, на етапі закріплення вивченого матеріалу я пропоную використовувати такі форми роботи: тести, дидактичні ігри, робота в парах, робота в групах.
Урок з природознавства у 2 класі
Тема: Людина і природа
Мета: формувати компетентності:
Ключові: 1) вміння вчитися – самоорганізовуватися до навчально-пізнавальної діяльності;
2) соціальна – підтримувати контакт з учнем (ученицею) у парі, у групі, виявляти зацікавленість у подальшій навчально-пізнавальній діяльності та демонструвати позитивну спрямованість особистості;
3) загальнокультурна – дотримуватись норм мовленєвої культури, зв’язно висловлюватись;
4) здоров’язбережувальна - слухати пояснення вчителя, у разі необхідності звертатися з проханням про індивідуальне консультування.
Предметні: поглибити і розширити знання дітей про вплив людини на природу; ознайомити з правилами поведінки в природі; розвивати пізнавальний інтерес, навички спостереження в природі; виховувати дбайливе ставлення до природи.
Обладнання: індивідуальні картки, презентація до уроку.
Хід уроку
I. Організаційний момент (Слайд1)
1. Привітання учнів.
2. Перевірка готовності обладнання до уроку.
3. Позитивне налаштування на співпрацю під час уроку.
-
- Будемо активними, уважними і Що нам дає радісний настрій?старанними.
.II. Актуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності
1. Вправа «Синоптик»
- Ви кожного ранку, йдучи до школи, спостерігаєте за природою, за погодою. Деякі учні в нашому класі мріють бути синоптиками. Тож я запрошую майбутнього синоптика.
(Учень характеризує стан погоди за планом)
ПЛАН СПОСТЕРЕЖЕНЬ (Слайд )
2. Запитання для повторення
3. Перевірка домашнього завдання
1) Виконання завдання на індивідуальній картці. Тестування.
1. У нашій місцевості є такі водойми:
А) Дніпро
Б) Інгул
2. У водоймах ростуть такі рослини:
А) Ряска, латаття біле, очерет.
Б) Морський салат,
3. У водоймах живуть тварини:
А) Морський коник, оселедець, медуза, .
Б) Карась, щука, чапля, жаби.
2) Взаємоперевірка.
- Перевірте виконання завдання на картці, ключ на дошці.
3. Дидактична гра «Знайди зайве слово»
- Прочитайте перелік слів та визначте у ньому зайве. Поясніть, як ви міркували.
Півень, лисиця, рак, бджола, хмара.
Сонце, зорі, будинок, вода, пісок.
4. Дидактична гра «Відгадай слово»
- Щоб дізнатися про кого або про що йтиме мова на уроці, розгадайте анаграми.
НА ДИ ЛЮ ДА РО ПРИ
— Про що сьогодні буде наш урок?
5. Бесіда. Постановка проблемних питань
- Що називається природою?
- На які групи ділиться природа?
— До якої частини природи належить людина? Доведіть. (Вона дихає, харчується, народжується, росте, розмножується, розвивається, старіє, помирає.)
— Як вона пов’язана із живою і неживою природою? (Людина не може жити без води й повітря, без їжі, тепла, сонця.)
— Як ви вважаєте, хто найбільше впливає на навколишнє середовище: людина, тварина чи рослина?
IІІ. Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні на уроці ми говоритимемо про зачення природи в житті людини, про вплив людини на природу, тема нашого уроку «Людина і природа».
V. Вивчення нового матеріалу
1. Робота за підручником
— Зараз ми прочитаємо текст у підручнику (с.135-137) , а ви відзначте, яка інформація була нова, а що ви вже знали. (Читання учнями тексту по абзацах.)
— Що дізналися нового?
— Яку інформацію вже знали?
— Доведіть, словами з тексту, що природа є основною годувальницею людини.
— З чого людина виготовляє одяг? (З льону й бавовнику — тканини, із хутра тварин — верхній одяг, а з шкіри тварин — верхній одяг і взуття.)
— Що видобувають з надр Землі? Де це використовують?
— Що виготовляють з деревини?
— Розгляньте фотографії на с. 136. Доведіть, що діяльність людини негативно впливає на природу. (Вона вирубує ліси, винищує звірів, осушує болота, забруднює повітря, воду, ґрунти.)
— Що потрібно робити для збереження природи? Наведіть приклади.
Робота в парі позитивний і негативний вплив людини
У кожної групи — картка «Яку людина завдає шкоду природі».
Покажи стрілками
Людина
масове полювання
рибний промисел
збирання трав
вирубування лісів
осушення боліт
забруднення природи
2. Фізкультхвилинка
3 . Робота за малюнком в підручнику
- Чи завжди людина з розумінням ставиться до природи? (Ні, не завжди, дуже часто негативно.)
- Розгляньте малюнок на с. 138. Як ви вважаєте, чи правильно поводилися діти на природі?
- Щоб правильно поводитися, що необхідно знати?
- Що ви порадите дітям?
5. Робота з правилами поведінки в природі
- Як люди повинні відноситись до природи?
- Чому?
- У кожного на парті лежить пам'ятка «Природі не завдай шкоди».
- Самостійно прочитайте.
- То які правила ви будете виконувати, перебуваючи в природі?
- Удома прочитайте пам’ятку батькам і дотримуйтесь цих правил.
Пам’ятка «Природі не завдай шкоди»
• Ніколи не завдавай шкоди природі.
• Не вбивай звірів і птахів, зберігай життя всім, хто трапляється в природі.
• Не чіпай домівок тварин, їх дитинчат.
• Не чіпай пташині яйця.
• Не губи дерева (не ламай, не роби написів, не ріж кору).
• Не розпалюй вогнищ у лісі, не роби нових вогнищ. Бережи ґрунт.
• Надай допомогу тваринам і рослинам, що потрапили в біду.
• Підгодовуй звірів і птахів узимку.
• Не сміти на місці свого відпочинку.
• В міру бери дари природи.
• Не прокладай нових стежин у лісі.
• Знаходячись на природі, вчися спостерігати за нею.
• Вчися слухати голоси природи.
• Не засмічуй річок, джерел, при необхідності розчищай засмічені місця біля них.
• Не галасуй на прогулянках, не лякай тварин — наших менших братів.
6. Завдання для роботи в групах
Прислів’я
Природа одному мати, а іншому — мачуха.
Земля багата — народ багатий.
Хто землі дає, тому земля утроє віддає.
Не брудни криниці, бо схочеш водиці.
Пролиту воду назад не збереш.
Багато лісу – не губи, мало лісу – бережи.
Не бережеш паростки - не побачиш і дерева.
(Спілкування в групі з метою виконання завдання. Почергове озвучення результатів роботи. У разі потреби – інші учні доповнюють.)
Творча вправа «Як я охороняю природу»
Заповни таблицю і дізнайся, чи добре ти охороняєш природу.
Допиши корисні справи, яких бракує у таблиці, але які ти виконуєш.
Корисні справи Кількість балів
Явимикаю світло, коли виходжу з кімнати 1 бал
Я зачиняю кран, коли виходжу з ванни 1 бал
Я намагаюся не рвати квіти в лісі і парку 1 бал
Я всю зиму сипав у годівницю корм для птахів 2 бали
Я не ламаю дерева для вогнища, а беру сухі гілки, що впали 1 бал
Я не турбую птахів у гніздах 1 бал
Я зробив житловий будиночок для гніздування птахів 3 бали
Я доглядаю за домашніми рослинами і тваринами 1 бал
Я посадив дерево 5 балів
Якщо ти набрав 13–16 балів, то ти — справжній захисник природи. Діти можуть брати з тебе приклад.
Якщо ти набрав 9–12 балів, то ти вмієш жити у згоді з природою.
Якщо набрав 8-0 балів, зміни свою поведінку так, щоб не було соромно перед природою.
VІ. Підсумок уроку
1. Гра «Дозволено чи заборонено»
- Я читататиму речення, а ви будете відовідати сигнальними картками: «дозволено» - зеленими, «заборонено» - червоними.
Смітити на берегах.
У водойми не кидати відходи.
Мити автомобілі у водоймах.
Необхідно підгодовувати птахів.
Рвати багато квітів.
Ламати гілля дерев.
Потрібно огороджувати мурашники.
Обдирати кору дерев.
Прибирати місце відпочинку.
Збивати гриби ногами.
Ловити метеликів.
Милуватися красою природи.
2. Вправа «Мікрофон»
Учні діляться враженнями від уроку, використовуючи опорні фрази:
3. Оцінювання діяльності учнів на уроці
Таблиця оцінювання
|
Бал |
Тест |
|
За роботу в парі |
|
За роботу в групі |
|
За усні відповідь |
|
Всього |
|
- Підрахуйте кількість отриманих балів. Хто отримай 8 балів встаньте. (9, 10, 11, 12)
VІІ. Домашнє завдання (Слайд )
Опрацюйте текст в підручнику «Людина і природа» с. 135-138, складіть два запитання до змісту прочитаного.
3. Повідомлення інформації «довідкового бюро».
- Слухайте уважно і будьте готові дати відповідь на питання.
- Чи завжди людина з розумінням ставиться до природи?
Вікторина «Зелений друг»
З конверта зеленого кольору діти дістають запитання, читають уголос і відповідають на них.
—Скільки загинуло б рослин, якщо кожен з 28 учнів нашого класу зірвав би всього по 10 квітів?
—Чому багато рослин не дадуть плодів, якщо діти ловитимуть метеликів і інших комах?
—Якщо побачив в лісі маленького їжачка, чи можна його брати додому?
—Якщо побачив мухомор, чи потрібно його розтоптати?
—Якщо ви пішли в похід, що потрібно зробити після того, як відпочили в лісі і збираєтеся додому?
Висновок. У природі немає нічого зайвого. У ній усе взаємо- пов’язано.
Третя група – читання і обговорення ситуації.
Ішли якось Павлик та Олег на рибалку. У чагарниках побачили, як пробивається до сонця молодесеньке горіхове деревце. Хлопчики обережно обкопали його та пересадили на відкриту місцину. Рости всім на радість!