План – конспект уроку для 5-го класу за темою
“ Health and Body Care “
Мета : узагальнити лексико-граматичний матеріал теми;
тренувати учнів у монологічному мовленні за темою;
практикувати учнів у письмі;
продовжувати формувати навички аудіювання;
удосконалювати техніку читання;
розвивати вміння учнів висловлювати свою думку;
виховувати прагнення до здорового способу життя.
Обладнання : підручник, картки для роботи
в парах та картки для самостійної роботи,екран
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення
1. Greating
Teacher : Good afternoon, children! Nice to see you!
2. The aims of the lesson
T : Today we’ll continue speaking about our health and we are going to
discuss the ways to keep fit, we’ll speak about visiting the doctor and
we’ll read the text “ Jim’s visit to the doctor”. We are also going to make
and act out the dialogues on the topic and at the end of the lesson you’ll
speak about healthy habits.
3.Brainstorming
1) На екрані – « розрізані» прислів’я, завдання учнів – правильно
скласти та перекласти їх.
Health is above wealth.
An apple a day keeps doctors away.
A sound mind in a sound body.
Early to bed and early to rise,
Makes a man healthy, wealthy and wise.
2)Демонстрування учням карток з обличчями, що виражають різні
почуття та настрої. Завдання учнів – скласти речення, використо-
вуючи наступні словосполучення :
to feel fine to feel sick to feel sad to feel bad
to feel hungry to feel hot to feel thirsty to feel cold
to look happy to look angry to look tired to look cheerful
ІІ. Основна частина
1) Учні доповнюють слова,що означають різні види болю, потрібними
літерами та записують у зошити.
HE _ D_ _H_ H _ _ H T _ _ PE_ AT _ _ E
_ AR _ _ _ E S _ _ E TH _ _ _ T
ST _ _ AC _ A _ _ E C _ _ G _
_ A _ K _ _ HE C _ T _ & BR _ _ S _ _
T _ _ TH _ _ H _ P _ _ N IN T _ _ K _ _ E
2) Картки для самостійної роботи.
Complete the sentences with the words : headache, pain
in the knee, sore throat, toothache, stomachache, cough.
1. Rosy ate much ice-cream yesterday and now she has got a __________.
2. Dan doesn’t wash his hands before meals and he often has a ________.
3. Ben seldom cleans his teeth and he has got a _________.
4. Kate often has a __________ because she doesn’t have a good sleep.
5. Tom played football yesterday. He fell and now he has a __________.
6. Liz has got a bad cold, she has a high temperature and a _________.
2. “ Mime Game “
Один з учнів виходить до дошки і намагається жестами пояснити,
що у нього «болить». Учні вгадують, про що йдеться. Учень, який здогадався, про що йдеться і правильно поставив запитання, зай –
має місце біля дошки і т. д.
He has got a….
She has got a…
3. Reading
1) Pair work
Кожна пара отримує смужки паперу, на яких написані окремі слова.
завдання учнів – скласти словосполучення. По закінченні роботи
учні читають та перекладають словосполучення.
to feel ill to take medicines to examine a patient to write a prescription
to feel the pulse to go to the chemist’s
to stay in bed to listen to lungs
to visit the doctor to feel better
2) Робота з картками
Учні отримують картки для самосійної роботи. Їх завдання – доповни -
ти текст словосполученнями, які щойно опрацьовувались. Потім учні
обмінюються картками, читають та перевіряють роботу сусіда.
Jim’s last visit to the doctor
Last Friday Jim suddenly _______ very ill. He_____ a headache and a sore throat. His mother took him to the ____________ . The doctor listened
To Jim’s _________ , __________ his pulse and examined his ___________ . Then she said : “ Well, you have got a bad ________ . You must _________ in bed for a week.” She ________ me a prescription for some medicines. She also asked my mother __________ me hot milk with butter and honey.
My mum _________ to the chemist’s and bought the medicines for me.
I ______________ the doctor’s advice and soon I _________ better.
4.Listening
Кожний учень отримує картку для самостійної роботи, в якій слід
позначити «+» тільки ті правила здорового способу життя, що зга –
дуються в тексті.
SOME RULES TO BE HEALTHY
Nowadays it is very important to be healthy. It means to be active, to study well,
to look happy. If you want to stay healthy, you must follow some rules. First of all you must keep your body clean. You must clean your teeth and you must not eat food with dirty hands. It is also very important to eat healthy food. Fruit and vegeta-
bles are necessary for your active and happy life, because there are a lot of vitamins in them. You must not eat too many sweets and cakes. Your body needs fresh air,
so you must go for a walk every day. You must not stay in front of the TV set or computer all day long. It is very bad for your eyes.
Sport is necessary for your healthy life. You must go in for sports regularly.
Exercises keep your body strong.
Card for the work
__ keep your body clean __ clean your teeth __ keep your house clean __ wash your hands before meals __ use vitamins __ eat fruit and vegetables __ go for a walk __ go to bed early __ go in for sports __ visit your dentist |
Клас поділяється на чотири групи, кожній з них пропонується скласти список правил за однією з поданих тем :
По закінченні роботи представники кожної з команд називають
свої правила. Учитель звертає увагу на те, що правила для тих, хто
підтримує себе у гарній формі, та для тих, хто прагне бути здоровим
майже однакові. Учні роблять висновок, що бути у гарній формі
означає бути здоровим.
ІІІ. Summing up
підготуватись до контрольної роботи за темою.
2. Reflexion
Teacher : We spoke about different health problems and ways of their
solving, you know the rules of being healthy. Thank you for
your work, it was great today.
Be happy! Good bye!