Урок з української літератури в 8 класі, вивчення дваматичного твору ("Наталка Полтавка" Івана Котляревського)

Про матеріал

Розробка уроку присвячена вивченню соціально-побутової драми «Наталка Полтавка» Івана Котляревського — визначного твору, що поклав початок новій українській драматургії. Матеріал охоплює історико-культурний контекст створення твору, особливості жанру соціально-побутової драми, аналіз основних образів і тем.

Перегляд файлу

Урок з української літератури в 8 класі

 

Тема: Соціально-побутова драма «Наталка Полтавка» І. Котляревського – перший твір нової української драматургії.

Мета: Розкрити ключові риси першого драматичного твору нової української літератури, включаючи його ідеологічну спрямованість, структуру, та конфлікт, шляхом виразного читання і обговорення; сприяти розвитку культури висловлювання, образної уяви, аналітичних навичок; виховувати учнів у гармонійній моралі, посилюючи їхнє доброзичливе ставлення до співгромадян та родини.

навчальна: навчити аналізувати твір і виявляти особливості першого драматургічного твору нової української літератури, його ідею, тему, композицію, конфлікт.

розвивальна: розвинути уяву, культуру зв’язного мовлення.

виховна: виховати у дусі поваги до батьків, любові до рідного краю, доброзичливе ставлення до оточуючих.

Очікувані результати навчання:

Тип уроку: комбінований

            Методи і прийоми:

  словесні: розповідь, бесіда, пояснення, узагальнення;

  наочні: демонстрація презентації, перегляд відео;

   практичні: виконання завдань.

Обладнання: підручник, повний текст твору, мультимедійний комплекс або комп’ютер, тематична презентація, аудіозаписи опери Миколи Лисенка «Наталка Полтавка».

 

Ланцюжок навчальних ситуацій:

 

  1. Організаційний момент.
  2. Актуалізація знань та умінь.
  3. Мотивація до навчання.
  4. Оголошення теми і мети, епіграфу уроку.
  5. Перевірка домашнього завдання.
  6. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
  7. Практична частина.

А) Опрацювання тексту п’єси «Наталка Полтавка»;

Б) Характеристика основних персонажів;

В) Виконання завдань.

7. Узагальнення і закріплення вивченого матеріалу.

8. Підсумок уроку.

9. Домашнє завдання.

 

Перебіг уроку

 

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

 

Учні готові до початку уроку, знаходяться на своїх місцях.

 

Лунає запис фрагмент з опери Миколи Лисенка «Наталка Полтавка», пісня «Віють вітри»

 

Слово вчителя. Вітаю, шановні учні! Як ви здогадалися, сьогодні ми з вами продовжимо знайомство з жанром драми, поглибимо наші знання. Але спочатку, давайте згадаємо, на чому ми зупинилися, дізнаємося, що ви уже знаєте.

 

 

  1. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ ТА УМІНЬ

«Взаємоопитування». По змісту домашнього завдання або змісту “Наталки Потлтавки” учням поставити один одному запитання.

 

  1. МОТИВАЦІЯ ДО НАВЧАННЯ

 

Слово вчителя. Мені б дуже хотілося, любі учні, щоб твір, який ми будемо вивчати, запам’ятався вам серед інших творів української літератури, не менш важливих, проте іноді більш помітних. Ми вивчаємо «Наталку Полтавку» Івана Котляревського не лише тому, що ця п’єса є першим драматичним твором нової української літератури. Ця п’єса з простим і зрозумілим, як може здатися на перший погляд, сюжетом, насправді висвітлює актуальні на час її написання суспільні проблеми. Сподіваюся, сьогоднішній урок навчить вас не тільки цінувати і поважати українську літературу, але і читати між рядків і розуміти, що за легким і приємним сюжетом часто приховані серйозні соціальні проблеми багатьох поколінь.

 

  1. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

 

Вчитель починає відображення презентації на екрані.

На першому слайді портрет Івана Котляревського.

 

Слово вчителя. Друзі, погляньте, будь ласка, на екран. Ви добре знаєте цю людину і її вклад у розвиток української мови, літератури і театру. Сьогодні, ми продовжимо вивчення нової української літератури і попрацюємо над чи не найвпізнаваним її твором.

 

Наступний слайд презентації. Тема уроку: «Соціально-побутова драма «Наталка Полтавка» І. Котляревського — перший твір нової української драматургії».

Учні переписують тему уроку у зошити.

 

 

  1. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

 

Слово вчителя. На минулому уроці ми добре попрацювали над теоретичною частиною теми. Тож давайте перевіримо, як добре ви засвоїли матеріал. Також, поглянемо,

 

«Незакінчене речення». Учитель зачитує початок реченння, учні по черзі продовжують, завершуючи думку.

 

  1. Іван Котляревський народився у місті … (Полтава)
  2. «Наталку Полтавку» І. Котляревський написав у … (1819 році)
  3. Котляревський написав «Наталку Полтавку» для … (потреб Полтавського театру)
  4. Карпенко-Карий назвав «Наталку Полтавку» … (праматір’ю українського театру)
  5. Тарас Шевченко називав Івана Котляревського….(«батьком» нової української літератури)
  6. У пʼєсі «Наталка Полтавка» події відбуваються … (на Полтавщині)

 

Слово вчителя. Дуже добре, дякую за відповіді. Ці знання потрібні для подальшого сприйняття матеріалу. Сподіваюся, ви зрозуміли відчули це, починаючи знайомство з тестом п’єси. Адже, вивчаючи цей твір, ми будемо постійно звертатися до деяких історичних фактів.

 

  1. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

 

Попередньо учні отримали завдання: дібрати з твору цитати, які б схарактеризували основних персонажів п’єси. Кожен із учнів отримав завдання скласти цитатний план до образу одного із персонажів: Наталки Полтавки, Петра, Горпини, возного Тетерваковського, виборного Макогоненко.

 

Вчитель запрошує учнів до дошки для виголошення відповіді. П’ятеро учнів виходять до дошки з конспектами і по черзі зачитують дібрані цитати.

 

VII. ПРАКТИЧНА ЧАСТИНА

 

А) Змісту тексту п'єси «Наталка Полтавка»

 

Залежно від рівню підготовки класу можу розглянути кілька варіантів опрацювання змісту п’єси: читання по ролях повного тексту (або значної його частини); читання фрагменту тексту по ролях і прослуховування лекцій вчителя про зміст твору.

 

Слово вчителя. Зараз, діти, я прошу вашої уваги. Давайте я нагадаю вам зміст п’єси «Наталка Полтавка». Слухайте, будь ласка, уважно.

 

І дія для глядача починається з того, що дівчина Наталка виходить з дому з відрами. Вона йде річки, де співає пісню «Віють вітри, віють буйні», якою ми з вами почали наш сьогоднішній урок. Свій спів дівчина завершує словами завершує словами: «Петре! Вернися до мого серця!»

 

До Наталки підходить возний Тетерваковський, який залицяється та освідчується їй канцелярською мовою. Дівчина йому відмовляє, пояснюючи тим, що він пан, а вона сирота, він багатий, а вона бідна, він возний, а вона простого роду, -— тому, вона йому не пара. Красуня просить його не жартувати, адже єдине її багатство —то добре ім’я, яке може постраждати через його розмови.

 

Потім до них підходить Виборний Макогоненко, який співає пісню-нісенітницю «Дід рудий, баба руда». Наталка йде додому, а возний жаліється Макогоненку на скрутні часи, бо почали переслідувати хабарників і крутіїв у земстві й судах. Виборний на це відповідає: «Зате нам, простому народові, добре, коли старшина… не допуска письменним п’явкам кров з нас смоктати…»

 

Возний просить виборного допомогти йому в особистій справі — умовити Наталку погодитися вийти за нього. Макогоненко повідомляє, що Наталка відмовляє всім нареченим, бо кохає сироту Петра, якого її батьки взяли до свого дому. А Петро відправився кудись ще 4 роки тому. Жили вони в Полтаві. Старий Терпило — батько Наталки — став пити, вигнав Петра, витратив накопичене багатство й помер, залишивши дружину та дочку в бідності.

 

Терпилиха була змушена перебратися жити в село. А Наталка все чекала повернення коханого. Дівчина вона була добра, працьовита, себе й матір підтримувала своєю працею.

 

У цей час сумна Наталка шила в хаті. Матір дорікає їй, бо вона відмовляє всім женихам. І Наталка заради спокою матері дає обіцянку, що вийде за першого, хто посватається. Дівчина сподівається, що найближчим часом після її відмов цього не відбудеться.

 

Аж тут прийшов Макогоненко і почав вмовляти Наталку вийти за возного. Матір в захваті від такого заможного і письменного жениха. Макогоненко та Терпилиха докоряли дівчині, кажучи, що та не жаліє матері, не хоче забезпечити їй спокійну старість. Дівчина обіцяє все стерпіти заради спокою й добробут неньки.

 

II дія починається з того, що парубок Микола йде вулицею села. Він сирота, без талану, без притулку. Тому вирішує йти до чорноморців, яких любить за їхні козацькі звички. У цей час повертається Петро, співаючи пісню «Сонце низенько, вечір близенько». Він після 4-річних поневірянь повернувся в Полтаву. Парубки стали товаришувати, оскільки обоє були сиротами.

 

Неподалік від них із хати Терпилихи виходять возний із шовковою хусткою на руці й виборний з рушником через плече. Це говорить про те, що зараз відбулося сватання найгарнішої дівчини у селі — Наталки.

 

Петро, почувши це ім’я, починає розпитувати, що за дівчина та звідки, і розуміє, що це і є його кохана. Він у відчаї. Микола, побачивши реакцію друга, розуміє, що це і Наталчин коханий Петро. І вирішує допомогти йому. Викликає з хати Наталку. Дівчина сумує і говорить, що краще у Ворсклу кинутись, ніж вийти заміж за нелюба. Побачивши Петра, вона каже, що поданий возному рушник нічого не значить, — вони з коханим все одно будуть разом.

 

На вулиці з’являються возний, виборний і мати Наталки. Терпилиха лякається, побачивши Петра, і просить його піти геть, щоб не завадити одруженню. Возний теж проганяє, погрожує матері в’язницею за зламане слово.

 

Петро, побачивши все це, просить Наталку скоритися долі. Він бажає їй щастя й пропонує забрати гроші, які він заробив, щоб багатий чоловік згодом не дорікав їй бідністю. Возний, побачивши справжнє кохання дівчини й хлопця, наважується хоч раз у житті зробити хороше діло — він відмовляється від нареченої і просить Терпилиху дати дітям благасловення.

 

Усі щасливі, а Микола проголошує: «От також то наші полтавці! Коли діло піде, щоб добро зробити, то один перед другим хватаються». Наталка співає свою й Петрову улюблену пісню «Ой я дівчина Полтавка».

 

Б) Характеристика основних персонажів:

 

Учитель пропонує учням скласти характеристику основних персонажів п'єси, таких як Наталка Полтавка, Петро, Горпина, возний Тетерваковський, виборний Макогоненко. Для цього вони можуть використовувати знайдені цитати та свої власні спостереження. Після виконання завдання учні представляють свої характеристики один одному або всьому класу.

 

В) Робота з текстом

 

Читання уривків з п’єси по ролях.

На вибір можна запропонувати учням такі уривки:

 

  •        Перша зустріч возного з Наталкою (ява II першої дії);
  •        діалог «А ви ж їй що?», « А вона ж вам що?» (ява III першої дії);
  •        розмова Наталки з матір'ю (ява IV першої дії);
  •        зустріч Миколи і Петра (ява II другої дії);
  •        зустріч Наталки і Петра (ява X другої дії).

 

Діти читають виразно, з дотриманням необхідних інтонацій.

 

Евристична бесіда

 

Слово вчителя. Дякую всім за вашу працю, ви чудово впоралися. Думаю, ви погодитеся зі мною, що читати по ролях — це, по-перше, цікаво. А що ще ви відчули під час читання по ролях?

 

Необхідно уважніше стежити за текстом

Читання по ролях допомагає краще розуміти сюжет

 

Слово вчителя. Проте читання по ролях може мати і певні мінуси. Наприклад, якщо ваш персонаж має мало реплік, брати участь в читанні буде не так цікаво. Що ми можемо порадити у такому випадку?

 

Уважніше стежити за текстом; спробувати використати свою акторську майстерність, щоб зробити персонажа виразнішим.

 

 

VIII. УЗАГАЛЬНЕННЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

 

Учитель починає бесіду з учнями (фронтальне обговорення) для систематизації знання учнів про п’єсу, підкреслення ключові ідеї твору, формування розуміння її значущості у контексті української літератури та суспільства.

Почати рекомендується з узагальнюючих питань:

 

Які основні теми п’єси ви вважаєте найголовнішими?

Які риси характеру Наталки і Петра вам запам’яталися?

Чому твір вважають класикою української літератури?

 

У процесі опитування вчитель заохочує учнів висловлювати власну думку, аргументувати її, слухати інших.

 

IX. ПІДСУМОК УРОКУ

 

Слово вчителя. Сьогодні ми глибше пізнали «Наталку Полтавку» — твір, що відображає душу українського народу, його традиції, цінності та прагнення до щирої, чесної любові. Через образи Наталки, Петра та інших героїв ми побачили, як важливо зберігати честь, повагу до близьких і віру у справедливість. Аналіз драматичних ситуацій і характерів персонажів допомогли нам усвідомити багатогранність людських почуттів і моральних виборів. Цей твір надихає нас берегти культурну спадщину і не забувати свої корені. Нехай урок стане для кожного кроком до глибшого розуміння себе і світу навколо — адже саме через літературу ми пізнаємо і власну людяність.

 

X. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

 

Учням запропоновано скласти невеликий план або конспект основних подій п’єси, звертаючи увагу на їхній вплив на розвиток сюжету і взаємини героїв.

 

 

docx
Додано
30 червня 2025
Переглядів
145
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку