Я досліджую світ
Тема. Культурні рослини.
Мета. Формування предметних компетентностей: поглибити знання учнів про культурні рослини, їх походження, про значення культурних рослин в житті людини; розвивати вміння знаходити нове, досі невідоме, увагу, пам’ять, логічне мислення; сприяти вихованню любові до природи, до рідного краю, почуття гордості за свою землю.
Перебіг уроку
І. Привітання.
Усміхнися всім навколо:
Небу, сонцю, квітам, полю,
І тобі всміхнуться люди –
День тоді веселим буде!
ІІ. Актуалізація опорних знань.
-Яку тему вчимо?(Рослини)
Інтерактивна вправа «Асоціативна павутинка».
-Які слова асоціюються із словом «рослини»?
(Рослини: дерева, кущі, трав’янисті рослини, хвойні, квіткові, дикорослі, культурні)
-Які речення ви б склали з цими словами?
-Для чого люди окультурили деякі рослини?
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
-Сьогодні ми поринемо у світ культурних рослин, навчимося розрізняти їх та дізнаємось, що із них виготовляють.
-Щоб нам було цікаво – організуємо уявну екскурсію. Рушаємо.
1 ЗУПИНКА
-Здогадайтесь самі . ЕПОЛ(ПОЛЕ)
ПОЛЕ – це величезні ділянки родючої землі, оброблені і засіяні культурними рослинами.
СЛАЙДИ 1-13 (пшениця, жито, ячмінь, овес, просо – це зернові культури)
СЛАЙД 14 (технічні культури)
-Королевою наших полів є пшениця. З неї воготовляють хліб і хлібобулочні вироби. Вона наша годувальниця.
2 ЗУПИНКА ДОРОГ (ГОРОД)
-Скажіть одним словом, які культурні рослини вирощують на городі?(Овочі)
-Які овочі ви знаєте?
-Для чого їх садять?
Інсценізація.
-Із нашого веселого городу завітали до нас гості. Послухаймо їх.
МОРКВА:
Кожен знає, що морквиця на городі – мов цариця:
Коси довгі, кучеряві, та ще й платтячко яскраве!
Я смачна і вітамінна, і не гірше апельсина.
Той. Хто моркву поважає, до ста років доживає!
БУРЯК:
Ой, розхвалилися, дивіться! Ти не схожа на царицю!
Я від тебе красивіший, червоніший, і жовтіший.
Український борщ чудовий по усіх краях відомий,
У борщі я – головний, борщ без мене не смачний!
ОГІРОК:
А зелені огірочки всі вживають залюбки!
Нас шанують недаремно: смак наш свіжий і приємний.
На канапці і в салаті, ми і в будні, і на святі!
ПОМІДОР:
Що ж то огірок – вода, як немає – не біда.
Помідор смачний, кругленький, має щічки червоненькі,
Соус, борщик і салат люди з радістю їдять!
ДИНЯ:
Кожен знає: жовта диня на городі – господиня.
Я – солодка, соковита, покуштуй – не схочеш пити.
А як їстимеш саму, всі хвороби прожену!
ГАРБУЗ:
Вихвалятись, друзі, годі! Я найстарший на городі!
Я – великий і бокастий, жовтогрудий і смугастий.
Хто їсть кашу гарбузову – буде сильним і здоровим!
-Любі друзі, не сваріться, один одному всміхніться!
Дуже ви потрібні всі. Ви корисні і смачні!
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться
За щасливий день вчорашній.
І до сонця потягніться,
В різні боки нахиліться.
Веретеном покрутіться.
Раз – присядьте, два – присядьте
І за парти тихо сядьте.
3 ЗУПИНКА ДАС(САД)
-Рослини, які вирощують у садах, називають плодово – ягідні.
-Назвіть дерева, які плодоносять у саду.
-Назвіть ягоди.
-Для чого їх їдять?
ІV. Узагальнення і систематизація знань.
Робота в парах (картка )
-Що зайве? Підкресли.
Капуста, буряк, помідор, груша.
Пшениця, жито, соняшник, ячмінь.
Слива, груша, кавун, яблуко.
Робота в парах (картка)
-З’єднайте назви культурних рослин та продукти харчування, які з них виробляють.
Деруни пшениця
Батон соняшник
Халва картопля
Вівсяні пластівці вишня, малина
Компот овес
Скатертина льон
Салат «Літо» огірки, помідори
V. Домашнє завдання
Намалюйте культурну рослину, яка найбільше сподобалась.