Урок за новелою М. Коцюбинського «Intermezzo»

Про матеріал
На уроці розглянуто такі поняття, як «імпресіонізм», «новела», їхні основні ознаки; з’ясовано життєву основу твору та присвяту. Зроблено аналіз образів – символів твору, а також висновок про чудесне зцілення душі ліричного героя через вплив на неї матінки природи.
Перегляд файлу

Урок за новелою М. Коцюбинського «Intermezzo» (10 клас)

       Учитель Боровик Г. І.

Тема. Чарівні сили природи (ідейно-художній аналіз новели М.М.Коцюбинського)

Мета: розкрити особливості імпресіоністичного стилю М. Коцюбинського та поняття новели як жанру, допомогти учням розібратися у своєрідній образній системі твору; розкрити символічні образи твору та образотворчі засоби; донести до учнів розуміння автором новели чарівності рідної природи; розвивати уміння аналізувати новелу та естетичні смаки, формувати особистісну оцінку подій, явищ, картин; виховувати любов до рідної землі, природи, бажання берегти її та примножувати.

Тип уроку: засвоєння нових знань, урок з мультимедійною підтримкою.

Обладнання: опорні таблиці, схеми, портрет М. М. Коцюбинського, картини художників-імпресіоністів.

 

 

Перебіг уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

На попередньому уроці ви переглянули фільм про М.М. Коцюбинського. Було завдання створити асоціативний портрет.

  • Яким постав перед вами М. Коцюбинський?
  1. Зачитування асоціативних портретів учнями.
  2. Учень читає слова Остапа Лисенка на мультимедійній дошці про М.Коцюбинського.

(Слайд №1)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

(На фоні музики вчитель читає напам’ять уривок із казки «Хо» «Ранок у лісі»)

(Слайд №2)

Бесіда.

  • Що вражає у цьому уривку?
  • Чи є тут сюжет?
  • А що є?

Метод: фантастичний елемент.

Учитель. Уявіть собі, що ви опинилися у цьому лісі. Що б ви відчули? Які емоції вас би переповнили?

Сьогодні ми з вами переконаємося в тому, як магічно впливає природа на людину на прикладі новели М. М. Коцюбинського «Intermezzo»

ІV. Оголошення теми уроку, завдань уроку.

 (Слайд №3)

Тема «Чарівні сили природи (ідейно-художній аналіз новели М.М.Коцюбинського«Intermezzo»)

  • Як ви вважаєте, які завдання уроку?

(Слайд №4)

   Завдання уроку

  1. Пригадати, що таке новела як жанр.
  2. Розглянути поняття «імпресіонізм» та його основні ознаки.
  3. З’ясувати назву твору та життєву основу його.
  4. Розглянути систему образів та з’ясувати суть символів новели «Intermezzo».
  5. Охарактеризувати роль художніх засобів у розкритті ідейного задуму.

V. Опрацювання нового навчального матеріалу.

Учитель. Відомо, що тема твору майже завжди прихована в назві.

  • Що ж означає слово «інтермецо»?
  • У якому розумінні вживає це слово М. М. Коцюбинський?
  • Давайте пригадаємо, що таке новела як жанр, які основні її ознаки.

(Слайд №5)

         Новела

 

лаконізм  напружений   психологізм  несподівана

(стислість)              сюжет        розв’язка

 

  • Що таке імпресіонізм як літературний напрямок?

 

(Слайд №6) Картина К. Моне «Враження»

 

  • Яких письменників та художників-імпресіоністів ви знаєте?
  • Отже, за жанром «Intermezzo» - імпресіоністична новела.

Проблемне питання: (Слайд №7)

  • Які ознаки імпресіонізму є у новелі М. Коцюбинського?

 

  • Чи можна новелу назвати автобіографічною?
  • Яка ж життєва основа її?

Учитель. Украй виснажений службою, політичними переслідуваннями, знесилений хворобою, він мріє про відпочинок.

Новела має присвяту Кононівським полям. Що це означає?

Це твір особливий, не схожий на будь-який інший.

  • Чи є у творі розгорнутий сюжет?
  • А що відображено у новелі?
  • Назвіть дійові особи новели.
  • Хто в центрі твору?

 

моя утома   сонце   зозуля

 

залізна   ліричний герой    ниви

рука                                                         у червні

города

людське  жайворонки

горе

 

  • Новела нагадує мозаїку, але сюжет все-таки окреслюється, це:

втеча від людини                 інтермецо               повернення до людини

 

Можна розділити новелу на дві частини.

  • Перша – це місто з його суєтою, скреготом і брудом.
  • Друга – царство природи, краса світу, розмаїття барв, кольорів, звуків.

Ідейно-художній аналіз новели.

І. Читає учень І уривок.

- Отже, що передано в ньому?

ІІ. Читає уривок ІІ учень.

(Слайд №8)

  • Що символізує залізна рука міста?

ІІІ. - Чи відразу заспокоївся ліричний герой? Причини втоми.

  • Що означає символічний образ білих мішків?

(Слайд №9)

ІV. Учень зачитує уривок «Розплющую очі і раптом бачу…»

  • Які кольори переважають? Як вони впливають на психіку?
  • Які образи є в уривку?

V. Відповіді на запитання.

- Що відбувається з ліричним героєм?

- У якому уривку новели передано захоплення землею, любов до неї?

- Епізод з жайворонком.

- Де кульмінація у творі?

- Автор використовує рефрен: «Говори, говори…»

- Що означають ці слова?

- Що означає вираз «Струни душі натягуються знову. Душа готова, струни тугі, наладжені, вона вже грає…»

VІ. Узагальнення вивченого.

  • Яку ж роль відіграла природа у поверненні ліричного героя до людей?
  • Що дала ліричному герою?

 

 

Природа

 

   зцілення душі

 

 

зняла  заспокоїла   відновила        дала

втому  нерви   душевну     готовність

      рівновагу   «іти між люди»  

 

 

 «Душа готова, струни тугі, наладжені, вона вже грає…»

  • Яким постає ліричний герой? (інформаційне ґроно)

 

Л   митець, людина-інтелегент
І
Р   
И   дуже талановита людина,  
Ч   майстер слова (віртуозно володіє словом)
Н   
И
Й   людина із вразливою душею

 

Г   
Е   чутливий до краси
Р   
О
Й   громадянин
 

VІ. Рефлексія.

  • Чи справилися ми із завданнями уроку?
  • Чи залишилося щось незрозуміле?
  • Які ознаки імпресіонізму виразно прослідковуються в новелі?

VІІ. Домашнє завдання. Читати повість «Тіні забутих предків».

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
27 червня 2019
Переглядів
916
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку