Урок-забава
(або виховна година)
Буду чемним і ввічливим
Мета: - розширювати знання про етикет;
- роз яснювати ситуативні завдання;
- виховувати доброзичливість, чемність, прищеплювати
найкращі почуття дружби, взаємоповаги,
взаємовиручки.
Обладнання: - прислів я,
- вірші Григорія Остера,
- оповідання В.Сухомлинського,
- заготовка (пелюстки білого і червоного, серединка жовтого кольору з паперу для "Квітки дружби",
- клей, ручки.
Хід заняття
І. Оргмомент
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. - Діти, згадайте вірш Інни Кульської "Неприємності від чемності":
1) Хто герой вірша?
2) Чому так називається вірш?
3) Чому в Пилипа були лише неприємності від чемності?
ІІІ. Повідомлення нової теми і мети уроку.
2. - Сьогодні я хочу продовжити розмову про чемність і ввічливість, а також про взаємовідносини і дружбу?
ІУ. Робота над новим матеріалом.
3. Оповідання В.Сухомлинського "Доброго здоров я, дідусю".
4. Коротка бесіда за змістом.
5. Прочитати вислів, написаний на дошці:
"Спражня ввічливісь полягає в доброзичливому ставленні до людей".
Жан-Жак Руссо
6. Читання по черзі першого блоку прислів*їв (після кожного блоку - обговорюємо їх розуміння).
1) Хто людям добра бажає, той собі має.
2)Вмій пожартувати, та знай, коли перестати.
3) Чого собі не зичиш. і другому не бажай.
4) Не роби комусь, що собі не миле.
7. - Діти, ми читали з вами оповідання про колір слів. Скажіть, а чи мають слова вагу?
(Відповіді дітей.)
8. Ми живемо з вами в одному класі третій рік. У кожного з вас є,
обов* язково, друг.
Та сьогодні ми не будемо його характеризувати. Хоча є таке прислів я, яке говорить: "Скажи, хто твій друг, і я скажу хто ти".
Я хочу вам запропонувати охарактеризувати (оцінити) самих себе.
На уроці "Основи здоров я" ми говорили з вами про дружбу і ви з*єднували з "Я" слова-риси характеру, притаманне саме вам і отримали власну характеристику.
А тому зараз кожен з вас зробить квітку дружби ( подібну квітці здоров я, пам*ятаєте?). Всі хороші риси вашого характеру пишіть на біленьких пелюстках, а погані, від яких ви хочете позбутися, - на червоних, як попередження.
9. Виготовлення квітки дружби.
- Діти, спочатку на кожній пелюстці пишіть риси свого характеру, а потім підпишіть на жовтій серединці своє прізвище, ім я, а на зворотній стороні назву свого виробу "Квітка дружби". В кожного виходить своя - біленька, рябенька, іноді більше червоненька (якщо в дитини є чесність і щирість).
( В процесі роботи підхвалюю, підбадьорюю, налаштовую на чесність і об єктивність.)
У.Фізкультхвилинка
УІ. Закріплення знань
10. По закінченні роботи - збираю квіти, а потім сама їх читаю й на наступному уроці (або на виховній годині) оголошую результати.
- Діти, є така пісня про справжнього друга. Давайте її дружно заспіваємо.
11. Пісня про дружбу
12. - Прочитайте (розкажіть), будь ласка, прислів*я про дружбу:
1) Дружні сороки орла заклюють.
2) Одна бджола мало меду носить.
3) Дружній череді вовк не страшний.
4) Дружно люди візьмуться, то й гори здадуться.
13. - І на останок я приготувала для вас "Вредные советы" Григорія Остера. Послухайте їх уважно і зробіть висновки.
УІІ. Підсумок заняття
Додаток
1. Оповідання "Доброго здоров я, дідусю!" В. Сухомлинського.
Біля школи живе старий дід Іван. Нема в нього нікого - ні рідних, ні товаришів. Було два сини - загинули на фронті. Дружина нещодавно померла.
Кожного дня приходить дід Іван до школи по воду. "В шкільному колодязі дуже смачна вода", - говорить він сусідам.
Як тільки дідусь підходить до колодязя, до нього підбігають діти.
- Дідусю, давайте ми поможемо вам воду витягти, - говорять вони.
Дідусь посміхається. Він не встигає перепочити біля колодязя, як відро вже з водою.
- Доброго вам здоров я, дідусю, - щебечуть діти.
Ці слова звучать для старого прекрасною музикою. Від них на серці стає тепло і радісно.
Ось і зараз вийшов дід Іван з хати і сів на лавці біля паркану. Сидить і прислухається. До чого він прислухається? На шкільному подвір ї пролунав дзвоник.
Дідусь бере відро і йде по воду. Як хочеться йому почути сердечні слова "Доброго вам здоров я, дідусю".
* * *
Запитання для бесіди:
1) Чого чекав дідусь кожного дня? Чому?
2) Чому вода в шкільному колодязі була такою смачною для дідуся?
3) Якими словами можна назвати вчинки дітей?
2. "Образливе слово". В.Сухомлинський
Син одного разу розсердився і згарячкував, сказав Матері образливе, грубе слово.
Заплакала Мати. Похопився Син, жаль стало йому Матір. Ночі не спить, не дає йому спокою совість: адже він образив Матір.
Минали роки. Син-школяр став дорослою людиною. Прийшов час їхати в далекий край. Вклонився Син Матері і говорить:
- Простіть мене, Мамо, за образливе слово.
- Прощаю, - сказала Мати і зітхнула.
- Забудьте, Мамо, про те, що я сказав образливе слово.
Задумалась Мати, засумувала. На її очах з явилися сльози. Говорить вона Синові:
- Хочу забути, Сину, але не можу. Рана від колючки заживає, і сліду не залишається. А рана від слова заживає, та глибокий слід лишає.
* * *
Запитання до тексту:
1) Чи сподобалось вам оповідання?
2) Як воно називається?
3) Чи можна вбити людину словом?
4) Охарактеризуйте Сина? (Жалісливий, гарячкуватий, добрий.)
5) Що і де залишає слово? (Рану, слід в душі, серці.)
6) Згадайте, оповідання якого автора постійно навчають нас бути добрими, розсудливими, вихованими, хоч ці оповідання інколи зовсім маленькі?
3. Неприємності від чемності
Інна Кульська
Обіцяв Пилип матусі:
- От за чемність я візьмуся!..
В школі шануватимусь,
До усіх вітатимусь...
Пилипко виходить з хати.
Як же чемність показати?
Сторож ніч сторожував,
сторож вранці задрімав.
Наш Пилип - гуп-гуп! - у ганок. Дядько не вітається,
Він з просоння лається...
Наздогнав Пилип Фросину.
Смик за косу, за хустину:
- Здоровкаюсь аж двічі я,
Ти чого не ввічлива? -
Не чуит вітання Фросі,
Вона нечемна й досі.
Стоїть вожата край вікна,
Складає купу книг вона.
Пилип набіг на ноги:
- Посуньтеся з дороги!
Світ мені не заступайте,
Я ж кажу вам "Драстуйте!"
Розгнівалась вожата:
- Треба старших поважати! -
Пилип вожату за рукав:
- Та я ж вам "Драстуйте" гукав,
Хіба вам неприємно,
Що я вітаюсь чемно? -
Пилип у класі вдруге:
- Добридень! - каже другу.
Той напихає рота,
Вітатись неохота.
Пилип гукнув: - Нечема! -
І штовхнув Артема.
Артем ковтнув: - Чого прилип? -
І стусана дістав Пилип.
Від тієї чемності
тільки неприємності.
Песня про дружбу
1. Дружба крепкая не сломается,
не расклеется от дождей и вьюг.
Друг в беде не бросит,
лишнего не спросит.
Вот что значит настоящий верный друг.
"Вредные советы". Григорий Остер
Если взрослые соседи,
Что колясками играют,
выражают недовольство
громким гыканьем твоим,
перестань скорей смеяться,
раз им это так мешает,
и занятием бесшумным
поскорей себя займи.
Напрмер, запрыгни в лужу
так, чтоб тщательно обрызгать
и соседей и коляски,
и скамейку - во кино!
Или на бегу снежками
обкидай деревья снизу
так, чтоб невзначай заохать
льдинкой в чье-нибудь окно.
А потом замри внезапно
и задорнл, как вначале,
с выражением и чувством
загыгыкай: "И-го-го!"
и услышишь гром оваций,
просьбу: !Ну, еще раз, малый!",
лишь бы больше, кроме смеха,
ты не делал ничего.
Если старшая сестрица
убежала на свиданье,
не берет тебя с собою,
не тревожься, не ори.
Если хочет, пусть уходит,
ты пока родным на радость
в комнате совей с сестрицей
хорошенько убери.
Первым делом под простынку
на сестрицыной постели
напихай побольше сочной
и колючей крапивы.
После в тапочки беглянке
ты залей немногоклея,
а на самых лучших платьях
лезвием попорти швы.
И займи к ее приходу
за спиной у мамы место,
предварительно уроки
поручив ъй проверять.
А едва сестра вернется,
сразу плачь, кричи: "Нечесно!
Стыдно, плохо и ужасно
младших братьев обижать!"
* * *
Когда состаришься - ходи
по улице пешком.
Не лезь в автобус, все равно
Стоять придется в нем.
И нынче мало дураков,
чтоб место уступать,
а к тем далеким временам
не станет их совсем.
* * *
Если мама вас заставит
вымыть все тарелки,
пригласить собаку надо, -
пусть доест объедки.
Или вылижет до блеска
все тарелки кошка,
им с тарелки интересней -
лучшей нет кормежки.
(Аня Шепида, Атманай,
Акимовский р-н)
* * *
Дівчиська - це такий народ,
Уваги він не варт.
І помічати їх не слід,
і зневажати слід.
Щипати слід, лякати слід.
Хай думають вони,
що ви дівчисьок взагалі
не терпите на дух.
Зустрів дивчисько - покажи
одразу ж язика.
Хай не підозрює вона,
що закохався ти.
* * *
Лупцюй своїх товаришів
щодня хоч півгодини,
і стане кожен мускул твій
мійний, немов цеглина.
Коли шляхом щоденних справ
ти м язи наростиш,
від ворогів у грізний час
ти друзів захистиш.
побитись хочеш - пошукай
слабкого малюка,
бо сильний здачі ще як дасть!
Навіщо це тобі?
Хай слабший плаче, верещить
і матінку шука, -
а ти пишайся і радій,
що ти такий герой.
Коли ж з явився старший брат
на поміч малюку -
рятуйся, плач, чимдуж тікай
і матінку гукай.
* * *
Без запрошення йди в гості,
не вітайся сам ні з ким,
і нізащо слів "будь ласка"
чи "пробачте" не кажи.
А як звернуться до тебе -
відвернися і мовчи,
щоб тебе ніхто ніколи
балакучим не назвав.
Урок-забава
(або виховна година)
Буду чемним і ввічливим
Мета: - розширювати знання про етикет;
- роз яснювати ситуативні завдання;
- виховувати доброзичливість, чемність, прищеплювати
найкращі почуття дружби, взаємоповаги,
взаємовиручки.
Обладнання: - прислів я,
- вірші Григорія Остера,
- оповідання В.Сухомлинського,
- заготовка (пелюстки білого і червоного, серединка жовтого кольору з паперу для "Квітки дружби",
- клей, ручки.
Хід заняття
І. Оргмомент
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. - Діти, згадайте вірш Інни Кульської "Неприємності від чемності":
1) Хто герой вірша?
2) Чому так називається вірш?
3) Чому в Пилипа були лише неприємності від чемності?
ІІІ. Повідомлення нової теми і мети уроку.
2. - Сьогодні я хочу продовжити розмову про чемність і ввічливість, а також про взаємовідносини і дружбу?
ІУ. Робота над новим матеріалом.
3. Оповідання В.Сухомлинського "Доброго здоров я, дідусю".
4. Коротка бесіда за змістом.
5. Прочитати вислів, написаний на дошці:
"Спражня ввічливісь полягає в доброзичливому ставленні до людей".
Жан-Жак Руссо
6. Читання по черзі першого блоку прислів*їв (після кожного блоку - обговорюємо їх розуміння).
1) Хто людям добра бажає, той собі має.
2)Вмій пожартувати, та знай, коли перестати.
3) Чого собі не зичиш. і другому не бажай.
4) Не роби комусь, що собі не миле.
7. - Діти, ми читали з вами оповідання про колір слів. Скажіть, а чи мають слова вагу?
(Відповіді дітей.)
8. Ми живемо з вами в одному класі третій рік. У кожного з вас є,
обов* язково, друг.
Та сьогодні ми не будемо його характеризувати. Хоча є таке прислів я, яке говорить: "Скажи, хто твій друг, і я скажу хто ти".
Я хочу вам запропонувати охарактеризувати (оцінити) самих себе.
На уроці "Основи здоров я" ми говорили з вами про дружбу і ви з*єднували з "Я" слова-риси характеру, притаманне саме вам і отримали власну характеристику.
А тому зараз кожен з вас зробить квітку дружби ( подібну квітці здоров я, пам*ятаєте?). Всі хороші риси вашого характеру пишіть на біленьких пелюстках, а погані, від яких ви хочете позбутися, - на червоних, як попередження.
9. Виготовлення квітки дружби.
- Діти, спочатку на кожній пелюстці пишіть риси свого характеру, а потім підпишіть на жовтій серединці своє прізвище, ім я, а на зворотній стороні назву свого виробу "Квітка дружби". В кожного виходить своя - біленька, рябенька, іноді більше червоненька (якщо в дитини є чесність і щирість).
( В процесі роботи підхвалюю, підбадьорюю, налаштовую на чесність і об єктивність.)
У.Фізкультхвилинка
УІ. Закріплення знань
10. По закінченні роботи - збираю квіти, а потім сама їх читаю й на наступному уроці (або на виховній годині) оголошую результати.
- Діти, є така пісня про справжнього друга. Давайте її дружно заспіваємо.
11. Пісня про дружбу
12. - Прочитайте (розкажіть), будь ласка, прислів*я про дружбу:
1) Дружні сороки орла заклюють.
2) Одна бджола мало меду носить.
3) Дружній череді вовк не страшний.
4) Дружно люди візьмуться, то й гори здадуться.
13. - І на останок я приготувала для вас "Вредные советы" Григорія Остера. Послухайте їх уважно і зробіть висновки.
УІІ. Підсумок заняття
Додаток
1. Оповідання "Доброго здоров я, дідусю!" В. Сухомлинського.
Біля школи живе старий дід Іван. Нема в нього нікого - ні рідних, ні товаришів. Було два сини - загинули на фронті. Дружина нещодавно померла.
Кожного дня приходить дід Іван до школи по воду. "В шкільному колодязі дуже смачна вода", - говорить він сусідам.
Як тільки дідусь підходить до колодязя, до нього підбігають діти.
- Дідусю, давайте ми поможемо вам воду витягти, - говорять вони.
Дідусь посміхається. Він не встигає перепочити біля колодязя, як відро вже з водою.
- Доброго вам здоров я, дідусю, - щебечуть діти.
Ці слова звучать для старого прекрасною музикою. Від них на серці стає тепло і радісно.
Ось і зараз вийшов дід Іван з хати і сів на лавці біля паркану. Сидить і прислухається. До чого він прислухається? На шкільному подвір ї пролунав дзвоник.
Дідусь бере відро і йде по воду. Як хочеться йому почути сердечні слова "Доброго вам здоров я, дідусю".
* * *
Запитання для бесіди:
1) Чого чекав дідусь кожного дня? Чому?
2) Чому вода в шкільному колодязі була такою смачною для дідуся?
3) Якими словами можна назвати вчинки дітей?
2. "Образливе слово". В.Сухомлинський
Син одного разу розсердився і згарячкував, сказав Матері образливе, грубе слово.
Заплакала Мати. Похопився Син, жаль стало йому Матір. Ночі не спить, не дає йому спокою совість: адже він образив Матір.
Минали роки. Син-школяр став дорослою людиною. Прийшов час їхати в далекий край. Вклонився Син Матері і говорить:
- Простіть мене, Мамо, за образливе слово.
- Прощаю, - сказала Мати і зітхнула.
- Забудьте, Мамо, про те, що я сказав образливе слово.
Задумалась Мати, засумувала. На її очах з явилися сльози. Говорить вона Синові:
- Хочу забути, Сину, але не можу. Рана від колючки заживає, і сліду не залишається. А рана від слова заживає, та глибокий слід лишає.
* * *
Запитання до тексту:
1) Чи сподобалось вам оповідання?
2) Як воно називається?
3) Чи можна вбити людину словом?
4) Охарактеризуйте Сина? (Жалісливий, гарячкуватий, добрий.)
5) Що і де залишає слово? (Рану, слід в душі, серці.)
6) Згадайте, оповідання якого автора постійно навчають нас бути добрими, розсудливими, вихованими, хоч ці оповідання інколи зовсім маленькі?
3. Неприємності від чемності
Інна Кульська
Обіцяв Пилип матусі:
- От за чемність я візьмуся!..
В школі шануватимусь,
До усіх вітатимусь...
Пилипко виходить з хати.
Як же чемність показати?
Сторож ніч сторожував,
сторож вранці задрімав.
Наш Пилип - гуп-гуп! - у ганок. Дядько не вітається,
Він з просоння лається...
Наздогнав Пилип Фросину.
Смик за косу, за хустину:
- Здоровкаюсь аж двічі я,
Ти чого не ввічлива? -
Не чуит вітання Фросі,
Вона нечемна й досі.
Стоїть вожата край вікна,
Складає купу книг вона.
Пилип набіг на ноги:
- Посуньтеся з дороги!
Світ мені не заступайте,
Я ж кажу вам "Драстуйте!"
Розгнівалась вожата:
- Треба старших поважати! -
Пилип вожату за рукав:
- Та я ж вам "Драстуйте" гукав,
Хіба вам неприємно,
Що я вітаюсь чемно? -
Пилип у класі вдруге:
- Добридень! - каже другу.
Той напихає рота,
Вітатись неохота.
Пилип гукнув: - Нечема! -
І штовхнув Артема.
Артем ковтнув: - Чого прилип? -
І стусана дістав Пилип.
Від тієї чемності
тільки неприємності.
Песня про дружбу
1. Дружба крепкая не сломается,
не расклеется от дождей и вьюг.
Друг в беде не бросит,
лишнего не спросит.
Вот что значит настоящий верный друг.
"Вредные советы". Григорий Остер
Если взрослые соседи,
Что колясками играют,
выражают недовольство
громким гыканьем твоим,
перестань скорей смеяться,
раз им это так мешает,
и занятием бесшумным
поскорей себя займи.
Напрмер, запрыгни в лужу
так, чтоб тщательно обрызгать
и соседей и коляски,
и скамейку - во кино!
Или на бегу снежками
обкидай деревья снизу
так, чтоб невзначай заохать
льдинкой в чье-нибудь окно.
А потом замри внезапно
и задорнл, как вначале,
с выражением и чувством
загыгыкай: "И-го-го!"
и услышишь гром оваций,
просьбу: !Ну, еще раз, малый!",
лишь бы больше, кроме смеха,
ты не делал ничего.
Если старшая сестрица
убежала на свиданье,
не берет тебя с собою,
не тревожься, не ори.
Если хочет, пусть уходит,
ты пока родным на радость
в комнате совей с сестрицей
хорошенько убери.
Первым делом под простынку
на сестрицыной постели
напихай побольше сочной
и колючей крапивы.
После в тапочки беглянке
ты залей немногоклея,
а на самых лучших платьях
лезвием попорти швы.
И займи к ее приходу
за спиной у мамы место,
предварительно уроки
поручив ъй проверять.
А едва сестра вернется,
сразу плачь, кричи: "Нечесно!
Стыдно, плохо и ужасно
младших братьев обижать!"
* * *
Когда состаришься - ходи
по улице пешком.
Не лезь в автобус, все равно
Стоять придется в нем.
И нынче мало дураков,
чтоб место уступать,
а к тем далеким временам
не станет их совсем.
* * *
Если мама вас заставит
вымыть все тарелки,
пригласить собаку надо, -
пусть доест объедки.
Или вылижет до блеска
все тарелки кошка,
им с тарелки интересней -
лучшей нет кормежки.
(Аня Шепида, Атманай,
Акимовский р-н)
* * *
Дівчиська - це такий народ,
Уваги він не варт.
І помічати їх не слід,
і зневажати слід.
Щипати слід, лякати слід.
Хай думають вони,
що ви дівчисьок взагалі
не терпите на дух.
Зустрів дивчисько - покажи
одразу ж язика.
Хай не підозрює вона,
що закохався ти.
* * *
Лупцюй своїх товаришів
щодня хоч півгодини,
і стане кожен мускул твій
мійний, немов цеглина.
Коли шляхом щоденних справ
ти м язи наростиш,
від ворогів у грізний час
ти друзів захистиш.
побитись хочеш - пошукай
слабкого малюка,
бо сильний здачі ще як дасть!
Навіщо це тобі?
Хай слабший плаче, верещить
і матінку шука, -
а ти пишайся і радій,
що ти такий герой.
Коли ж з явився старший брат
на поміч малюку -
рятуйся, плач, чимдуж тікай
і матінку гукай.
* * *
Без запрошення йди в гості,
не вітайся сам ні з ким,
і нізащо слів "будь ласка"
чи "пробачте" не кажи.
А як звернуться до тебе -
відвернися і мовчи,
щоб тебе ніхто ніколи
балакучим не назвав.