Тема уроку: Зміна клімату. Вплив людини на атмосферу і клімат.
Автор: Висоцька Олена Олександрівна
Предмет: географія
Клас: 6
Тривалість уроку: 45 хвилин
Тип уроку: комбінований
Вид уроку: вивчення нового матеріалу
Технологія: ІКТ, технологія критичного мислення і розвиваюче навчання
Мета уроку: формування інформаційно –комунікаційної та здоровя збережувальної компетентності,
з’ясувати причини зміни клімату;
оцінити наслідки впливу господарської діяльності на атмосферу;
систематизувати знання учнів з теми «Атмосфера»;
сприяти розвитку інтересу до предмета
Задачі: пояснити причини і наслідки зміни клімату; оцінити вплив чистого повітря на здоровя людини,оцінити наслідки впливу господарської діяльності на атмосферу і клімат Землі.
Обладнання: картки із завданнями, підручники, календарі погоди, карта півкуль, зелений пакет (диск №1/підкислення/кислотні опади).
Хід уроку
І. Організаційний момент
Погляньте на своїх товаришів. Посміхніться. Ваша усмішка, ніби сонечко. Нехай вона зігріє ваших однокласників, покращить настрій. Вона обов’язково допоможе вам у роботі та принесе задоволення.
ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь учнів
2.1. Гра «Юні альпіністи»
На дошці намальовано гору з прапорцями. За цими прапорцями потрібно піднятися на вершину гори, але підйом на кожну сходинку можливий тільки в разі правильні відповіді учня на запитання.
Вчитель пропонує учням піднятися на вершину планети, гору Мауна – Коа (Гавайські острови).
Запитання: (проектується на дошку разом з горою)
2.2. «Географічна мозаїка»
Група учнів отримує картки, на яких запропоновано набір слів, які характеризують поняття (Клімат, погода, вітер, хмарність, хмари, атмосферний тиск).
ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів
Ми – мешканці планети Земля. Ми – дослідники, шукачі, господарі. Обов’язок нас, жителів планети Земля, досліджуючи природу та використовуючи її багатства, не завдавати їй шкоди, дбати про атмосферу, бо без неї повітря немає життя. Без їжі людина може прожити 5 тижнів, без води – 5 діб. А без повітря – менш ніж 5 хвилин. За день людина з’їдає 1,5 кг їжі, випиває близько 2л води та видихає декілька тисяч літрів повітря.
Сьогодні тема нашого уроку:
Зміни клімату. Охорона атмосфери. Ми з’ясуємо причини зміни клімату та оцінимо наслідки впливу господарської діяльності людини на атмосферу.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Атмосфера - оболонка земної кулі, яка має величезне для життя на Землі. Повітрям дихають усі живі істоти. Вона як невидима ковдра вдень розсіює сонячне проміння, щоб не так сильно нагрілася Земна поверхня, а вночі навпаки – не дає Землі швидко охолоджуватися. В атмосфері формуються погода та клімат. Вона впливає на розвиток господарської діяльності людини. Сучасні склад і стан атмосфери формувалися впродовж мільйонів років. Людина своєю діяльністю здатна змінити склад і властивості атмосфери. Шар озону в атмосфері захищає живі організми від смертоносного ультрафіолетового випромінювання Сонця космічного простору. Атмосфера – ніби броня планети. Щомиті в атмосферу потрапляє до 200 мільйонів метеоритів. Але вони не долітають до Землі, згоряючи в атмосфері.
Метеорологи встановили, що в Україні середня температура за останні шістдесят років підвищилася на 0,3 – 0,6°С, тоді як за останні сто років – на 0,7°С. За розрахунками, підвищення температури на 2°С вже може викликати незворотні зміни, а саме танення льодовиків в Антарктиді та Гренландії. Це призведе до підняття рівня Світового океану. Внаслідок цього виникла всесвітня проблема – глобальне потепління. Для нашої країни науковці підрахували збільшення ризиків виникнення пожеж, збільшення кількості повеней, проблеми з водозабезпеченням, зростання екстремальних температур.
Зрозуміло одне, атмосфера потребує допомоги.
Розглянемо причини та наслідки забруднення атмосферного повітря. Забруднення атмосфери буває природним і штучним.
Природне забруднення атмосфери відбувається внаслідок виверження вулканів. Пилових бур, лісових пожеж, що виникають внаслідок блискавок. Лісові пожежі найчастіше виникають у посушливі роки.
Неповторної шкоди завдає штучне забруднення атмосфери. У цьому винна людина, тож тільки вона спроможна зупинити негативні процеси, Інакше людство може зникнути разом з рослинами та тваринами, тому що не буде придатних умов для життя.
До штучних джерел забруднення відносять такі:
Інші гази скупчуються у повітрі та змішуються з краплинами туману утворюється смог. Цей отруйний туман стелиться землею на рівні органів дихання людини, що є особливо небезпечним. Часто смог виникає у великих містах.
Деякі вчені вважають, що зростаюче забруднення атмосфери хімічними речовинами руйнує тонкий озоновий шар. У ньому утворюються своєрідні «діри». Найбільша озонова «діра» виявлена над Антарктидою. Це дуже небезпечно для всього живого на Землі.
Смог, озонові «діри», парниковий ефект і глобальне потепління – це лише окремі приклади «реагування» атмосфери на дії людей. І тому вже є розроблені шляхи очищення повітря.
Їх поділяють на три групи:
Всі ці заходи потребують спільних зусиль країн усього світу. В Україні та інших державах прийнято закони про охорону атмосферного повітря. З метою скорочення кількості викидів отруйних газів, золи. Пилу в атмосферу в 1997 році в Японії на конференції ООН був складений Кіотський протокол «Про зміни клімату». Цим протоколом для кожної держави визначено певну кількість викидів у атмосферу з поступовим їх зменшенням. Документ підтримали 119 держав світу, наша Україна також.
V. Краєзнавча сторінка
Ми сьогодні ознайомимось з даними найближчої до нас метеорологічної станції в м.Нетішин, там усі показники автоматично фіксуються кожні 2 хвилини.
Пропоную розглянути графіки температур за 2006 і 2010 роки. Давайте визначимо максимальну та мінімальну температуру в цих роках.
Науковці прорахували, що середня температура по Хмельницькій області за останні десятиліття збільшилася , як і по всій Україні, —над цим варто замислитися.
Хмельниччина має низку підприємств, які надзвичайно забруднюють атмосферу. Лідером серед них є Кам’янець-Подільський цементний завод.
Так що і в нашій місцевості є проблема забруднення атмосфери.
VІ. Рефлексія (закріплення) нового матеріалу:
1.Прокоментуйте позитивні та негативні дії людини (інформація висвітлена на екрані):
― насадження лісів ― спалювання твердого палива
― використання альтернативних джерел ― індустріальне забруднення
― використання фільтрів на промислових ― радіоактивне забруднення
підприємствах ― забруднення побутовими відходами та
машинами
2.Діти пропоную дати відповіді на тестові завдання. В зошиті напишіть сьогоднішнє число та місяць, а далі тему уроку: «Зміни клімату, Охорона атмосфери». А після цього запишіть у зошиті номер запитання та правильний ,на вашу думку, варіант відповіді. Через декілька хвилин ми перевіримо правильність.
Тестові завдання:
1.Визначте роль атмосфери:
а) захищає Землю від ультрафіолетового випромінювання;
б) утворює кисень;
в) утворює смог;
2.Визначте природні джерела забруднення атмосфери:
а) виверження вулканів, лісові пожежі, пилові бурі;
б) випробовування ядерної зброї, виверження вулканів;
в)викиди промислових підприємств, автотранспорт;
3.Назвіть штучні джерела забруднення атмосфери:
а) аварія на Чорнобильській атомній станції, робота типових електростанцій;
б) лісові пожежі, пилові бурі, виверження вулканів;
в)життя рослин і тварин;
4.Визначте території, де утворюється смог:
а) у селах б) у горах в) у великих містах
5.Визначте наслідки глобального потепління:
а) утворення кислотних дощів;
б) танення льодовиків, підняття рівня Світового океану;
в) утворення озонової діри;
6.Назвіть хто може вирішити проблему забруднення атмосфери:
а) мешканці однієї країни;
б) мешканці міста Славути;
в) населення всієї планети.
По черзі учні читають запитання та називають який варіант відповіді вони обрали. Разом з учнями вчитель аргументує відповіді учнів.
VІІ. Підсумок уроку
1.На сьогоднішньому уроці ми ознайомилися з штучними та природними джерелами забруднення атмосфери. Зрозуміли, що клімат змінюється, та всім нам ― мешканцям планети, варто охороняти атмосферу, дбати про неї та робити це потрібно завжди.
2.Листівка від атмосфери (аркуш у вигляді хмари, на ньому на двохсторонньому скотч приклеєні три краплі)


VІІІ. Диференційоване домашнє завдання
2.Висоцька Олена Олександрівна
м. Славута ЗОШ І-ІІІ ст. № 1
Вища категорія, старший вчитель
Ігрові технології , як засіб активізації пізнавальної діяльності учнів