Урок "Загадка як вид усної народної творчості"

Про матеріал

Урок української літератури 5 клас

Тема. Загадка як вид усної народної творчості. Розгляд змісту і форми загадок. Види загадок.

Мета:

-познайомити учнів із місцем загадки в житті наших предків, будовою загадок, розглянути їх зміст і форму, пригадати тематичні групи загадок, вчити складати загадки самостійно, а також перетворювати прислів'я на загадки ;

-розвивати кмітливість, аналітичне мислення, творче бачення;

- виховувати любов до рідного слова, бажання пізнавати світ і себе в ньому.

Тип уроку: урок-подорож

Під час уроку подорожі відбуватимуться знайомства з різними видами загадок. Чарівні пташки з дерева загадок допоможуть у цьому.

Перегляд файлу

Урок української літератури 5 клас

Тема. Загадка як вид усної народної творчості. Розгляд змісту і форми загадок. Види загадок.

Мета:

-познайомити учнів із місцем загадки в житті наших предків, будовою загадок, розглянути їх зміст і форму, пригадати тематичні групи загадок, вчити складати загадки самостійно, а також перетворювати прислів'я на загадки ;

-розвивати кмітливість, аналітичне мислення, творче бачення;

- виховувати любов до рідного слова, бажання пізнавати світ і себе в ньому.

Тип уроку: урок-подорож

Обладнання: підручник, презентація, карта маршруту подорожі, міні-підручники, плакат «Дерево загадок», чобітки із загадковими побажаннями, алгоритм, пам'ятка роботи в парах

Завдання:

– активізації пізнавальної діяльності;

– формування навичок логічного, абстрактного мислення;

– розвитку кмітливості, спостережливості;

– отримання естетичної насолоди від мистецтва слова;

Методи:

Евристична бесіда, конструювання на основі алгоритму, репродуктивний метод, смислове бачення, метод творчої реалізації, метод гіпотез, взаємне навчання.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент.

 

Сядьте, діти, всі рівненько.

Усміхніться всі гарненько,

Настрій на урок візьмемо,

Й працювати розпочнемо.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

Епіграфом нашого уроку є слова Ліни Костенко

Світ незбагнений здалеку і зблизька. Початок є, а слова ще нема.

ІІІ.

Бесіда

-чи все у світі ви знєете, діти?

- а хочете знати більше?

- як давні українці передавали нам свої знання про навколишнє середовище, своє розуміння життя і світу?

За допомогою творів усної народної творчості.

  • Як одним словом називають усну народну творчість? Фольклор
  • Які фольклорні жанри ви вже знаєте?

Легенди, міфи, казки, перекази, прислів,я і приказки

 

Сьогодні ми ближче познайомимося з іще одним маленьким жанром фольклору –ЗАГАДКОЮ

Запишіть число.

Класна робота.

Тема нашого уроку Загадка як вид усної народної творчості. Зміст, форма й види загадок.

 

 

 

Отже,  помандруємо у Країну загадок для того, щоб збагатити знання про світ, зрозуміти що лежить в основі загадки, познайомитися із різними видами загадок, навчитися самим їх складати.

Перед подорожжю перевіримо своє можливості і запишемо очікувані результати.

Продовжіть речення

Знаю Хочу дізнатися     Дізнався 

 

Перед мандрівкою пригадайте з молодшої школи що таке загадка…

Підручник с.143 Загадка - це

Беремо у мандри карту і рушаймо. Спробуємо закінчити подорож за 35 -40 хвилин.

  1. Перша зупинка біля Замка Давніх таємниць. Але як потратипи у сам замок? Ключем будуть  розгадані вами загадки. Слухайте уважно

-Всі його люблять, всі його чекають, а хто на нього подивиться — кожен скривиться

(Сонце)

-Один баранець пасе тисячі овець.

(Місяць і зірки)

-Чорна корова весь світ поборола.

(Ніч)

-По соломі ходить, а не шелестить.

(Тінь)

-Є на світі кінь — всьому світу не вдержати.

(Вітер)

-Книжки читає, а грамоти не знає.

(Окуляри)

Ви отримали доступ до таємниць замку

 

Таємниці

1.Давній вид народної творчості. Існує у всіх народів світу.

2. Їм надавали магічного значення.

3. Були пов'язані з культовими обрядами й звичаями.

Ой біжить, біжить мала дівчина,

А за нею да русалочка:

«Ти послухай мене, красна панночко,

Загадаю тобі три загадочки,

Як угадаєш – до батька пущу,

Не угадаєш – до себе візьму».

4. В них помітні сліди первісного світогляду людини.

Загадки були своєрідними випробуваннями. Раніше загадками перевіряли розум, кмітливість людини.

Серед міфів Давньої Греції був такий.

За Еврипідом, загадку зміг розгадати Едіп. Правильна відповідь на питання Сфінкса була наступна: людина у три пори її життя — в дитинстві, в зрілому віці і старості. Сфінкс у відчаї після розгадування загадки кинувся в провалля і розбився, бо порушена була слава про неперевершеність його розуму

Пригадайтенародну казку, де персонажі рятують когось  або себе від лиха, відгадуючи поставлені їм загадки. (Мудра дівчина.)

Діти, до нас наближається хранительниця замку. Відгадайте, хто це?

Уночі гуляє,
А вдень спочиває,
Має круглі очі,
Бачить серед ночі.

(Сова)

Сова :

Так, я довго живу у замку і багато можу розповісти  про загадки

Небо здавалося давнім українцям то полем, то морем, то просто кленовим листком, на якому написані сонце, місяць і зорі; хмари здавалися лісами, дібровами, скелями, ватагою овець; зорі здавались густими копами на полі, або листком на воді; сонце соколом, блискавка терном або терновим вогнем

Вміле відгадування загадок вважалося ознакою розуму і щасливої вдачі. Згодом вони втратили свою колишню функцію і використовувались як одна з форм культурної розваги. В передньому слові до збірочки «350 загадок молодим і старим на забаву»  її упорядник Онищук писав з цього приводу:

 Збереться де гурток людей — чи то на вечорницях у кого, на хрестинах або весіллі, а вже — біля веселих жартів і пісень — сипляться також загадочки одна за одною, наче з рукава.

Один загадує, інші думають над розгадкою, дають відповіді, та не все влучні, а він, певний, що ніхто не відгадає, — жартує з присутніх... Але нараз хтось дотепний відгадує, а сам, відгадавши, новою загадкою, як кажуть, заб'є клина своєму попередникові і так забава весело продовжується.

Дякуємо. Наша мандрівка продовжується.

  1. Наступна зупинка Логічний місток

Поєднайте разом частини загадок . Пояснити логіку їх відгадування

Надрукувати кожному  учневі на парту

У вінку зеленолистім,

     У червоному намисті

     Видивляється у воду

     На свою хорошу вроду.

[ Відповідь ]

     Калина

«»»

На городі молода

     Пишні коса розпліта,

     У зеленії хустинки

     Золоті хова зернинки.

[ Відповідь ]

     Кукурудза

«»»

Зубів не має, а кусає.

Будяк,кропива

«»»

Куди я, туди й вона.

[ Відповідь ]

     Тінь

«»»

Золоте сховалося, а срібне показалося.

[ Відповідь ]

     Сонце і місяць

 

 

Квітка сонячна, красива,

Стане згодом сива-сива,

Вітерець її подмуха -

Стане миттю сивим пухом.

(Кульбаба)

 

  1.  По місточку потрапляємо на галявину загадок .А тепер нам треба пройти крізь поле чарівних квітів до дерева загадок.

Загадки у відеозаписі

 

Літом одягається, а на зиму одежі цурається.

[ Відповідь ]

     Дерево

 

  1. От і дісталися ми дерева загадок

 

В основі загадок є метафора(скрите порівняння), протиставлення, зіставлення.

Запишіть, у зошити!!!

 Метафора (від грецького  — переміщення, віддалення) — перенесення рис одного предмета на інший на основі подібності.

Чорна корова всіх людей поборола, а біла кобила всіх зведе»

1.      Про що йдеться в загадці? (Про зміну дня і ночі)

2.      Звідки ви дізналися, адже слів «день» і «ніч» немає в загадці? (У загадці про ніч і день говориться не прямо, а в переносному значенні. Ніч – чорна корова, день – біла кобила).

 

 У змісті загадки характеристика предмета або явища, опис типових ознак.

 

Гілочки – це види загадок

 

На кожній гілочці живе загадкова пташка, яка може розповісти про певну форму загадок.

Давайте з ними познайомимся

 

  1. Марковський

Відгадайте, що я за птах

Маленький хлопчик

У сірій свитині

По дворах стрибає,

Крихти збирає.

(Горобчик)

 

Моя гілочка – загадки римовані, короткі та розгорнуті, бувають вони навіть з відповіддю в останньому слові, що римується з попереднім рядком.

 

На полі оксамитовім

Є чарівне письмо:

Ясні сріблясті літери

І пишеться само.

Удень воно ховається,

Щоб уночі світити,

А хто з вас постарається,

Той зможе полічить.

Що це?

 

(Зорі)

Біле, як сорочка,

Пухнасте, як квочка.

Крил немає,

А гарно літає.

Що це за птиця,

Що сонця боїться?

(сніг)

Дякую, горобчику!

 

  1. Я Теленга Стрекотуха білобока, 

               Звуть мене усі…

(Сорока)

 

Моя гілочка- загадки- запитання.. Не в кожній загадці є компонент питання .Вважається, що загадками-запитаннями перевіряють логіку мислення.

Відгадуйте

Що можна побачити із заплющеними очима?

 

(Сон)

 

Де бувають ріки без води, а міста без будинків?

(На карті)

 

3.     Вгадайте, хто я                          Пузіна

Швидко скрізь цей птах літає,

     Безліч мошок поїдає,

     За вікном гніздо будує,

     Тільки в нас він не зимує.

 

     Ластівка

 

Моя гілочка – новітні загадки-кросорди і  ребуси.

 Ребуси — ідеальний варіант розваги для мозку. Вони дають величезну кількість варіантів, самі для себе виступають підказкою та ще й наділені майже магічною рисою — відповідь постійно у тебе перед очима..

Якщо ліворуч (внизу) біля малюнка зображено кому (одну або декілька), у такому випадку відкидаються перші літери слова (відповідно до кількості ком).

Якщо праворуч (зверху) біля малюнка зображено перевернуту кому (одну або декілька), у такому випадку відкидаються літери в кінці слова.

 

Слайд

Розгадайте найпростіший ребус

Відповідь СМАК

 

Ще один

(Мураха)

Розгадайте кросворд, підберіть необхідні риси характеру

 

Кросворд людина:

  1. Сміливий
  2. Людяний
  3. Лагідний
  4. Чесний
  5. Ледачий

Ледачими ви не були під час розгадування кросворду, ви були працелюбними.

 

4.Вгадайте, як мене звати

 

Хто гнізда свого не має,

     Яйця іншим підкидає?

     Та у лісі в холодку

     Все кує: Ку-ку! Ку-ку!

[ Відповідь ]

     Зозуля

Моя гілочка –математичні загадки. Вони  допомагають розвити логіку, вчать швидко думати.

Ці загадки спокійно можна вирішити математичним способом, але їх формулювання, що приближене до звичайних життєвих ситуацій, неодмінно створить вам труднощі, якщо й зовсім не заплутає Вас.

«У порожній кімнаті в кожному кутку сиділо по одній кішці. Навпроти кожної кішки було по одній кішці. Сколько всього кішок було у кімнаті?»

 (4 кішки).

 

Скільки в мене квітів, якщо всі з них окрім двох - троянди, всі окрім двох - тюльпани, і всі окрім двох - маргаритки?

(3 квітки)

 

На березі чотири гілки, на кожній гілці ще по три гілки, на кожній гілці по вісім яблук. Скільки яблук висить разом? (Ніскільки, бо на березі яблука не ростуть).

 

5  Кравченко.

      Відгадайте, хто я                          

Дзьоб міцний і гарні крила,

Чорний хвіст, жилетка сіра,

Чи присяде, чи летить, –

«Кар, кар, кар!»,– усе кричить.

           (Ворона)

Моя гілочка – загадки-розповіді. Саме таку форму ми зустрічаємо в давньоруських літописах. Такі загадки мають багато варіантів, бо дослівно запам`ятовуються досить важко.

Йшов я лісом, знайшов дерево, з того дерева вийшло чотири справи: перша справа – сліпому просвітництво, друга – голому – потішництво, третя – скриплячому – допомога, четверта – хворому лікування (Береза).

Місяць бачив — не підняв, сонце встало і забрало» (Роса).

 

 

 

6.Хто я?                                        Джафар

Пташка невеличка,

     В неї білі щічки,

     Сірі лапки, чорна шапка,

     Фартушок жовтенький,

     Голосок тоненький.

     Та ж ця пташка невеличка

     Називається ...

[ Відповідь ]

     Синичка

Моя гілочка- загадки – жарти. Мають в основі питання, яке можна по-різному зрозуміти, їх відгадки викликають здивування і веселощі

«Нащо шляпу купив? – На гроші.»

 

Ви сидите в літаку, спереду кінь, позаду автомобіль. Де Ви є? (На каруселі.)

 

Що треба робити, коли бачиш зеленого чоловічка? (Переходити вулицю.)

 

Гарної подорожі, я полетіла

 

Учитель Дякую вам, пташки за цікаву розповідь.

 

А зараз треба трошки розім'ятися оголошується фізкультхвилинка

 

Слайд

 

Фізкультхвилинка!!!

 

З,являється Дівчина-загадка

 

Дівчина-Загадка.

 

Щиро вітаю гостей моєї галявини – маленьких громадян України.

Я Дівчина-Загадка. Кожного дня я доглядаю за деревом загадок, треба новенькі почепити, хай ростуть, людей розвивають. Он їх скільки вже багато!  І про різні галузі нашого життя! А ви знаєте на які тематичні групи поділяються загадки?

Зараз перевіримо.

 

Реве віл на сто гір, на сто кроків, на сто потоків.

[ Відповідь ]

     Грім

Довго мене нема – все в’яне, а як прийду — знов оживає.

[ Відповідь ]

     Дощ

З якої групи загадки?

 

= про природу

 

Наступна група

Пара довгих вушок, сіренький кожушок, скорий побігайчик, як він зветься?...

[ Відповідь ]

     Зайчик

 

 Уночі не спить, мишей сторожить.

[ Відповідь ]

     Кішка

Літає крилами, ходить ногами, висить догори лапками.

[ Відповідь ]

     Кажан

= про тварин

 

 

Під час знайомства із гілочками дерева загадок, ви розгадували загадки про….птахів

Ось ще загадки з цієї ж групи

Хто найраніше встає?

[ Відповідь ]

     Півень

Дивний ключ у небі лине,

     Не залізний, а пташиний.

     Цим ключем в осінній млі

     Відлітають ...

[ Відповідь ]

     Журавлі

= про птахів

 

Наступна група

Не сіють, не саджають – саме виростає.

[ Відповідь ]

     Волосся

Повен хлівець білих овець.

[ Відповідь ]

     Зуби в роті

 

Два братики через дорогу живуть, один одного не бачать.

[ Відповідь ]

     Очі

Яка група?

= про людину

 

     Вдень з ногами, а вночі без ніг.

[ Відповідь ]

     Чоботи

Не їсть, не п’є, а ходить і б’є.

[ Відповідь ]

     Годинник

Їду-їду – нема сліду.

[ Відповідь ]

     Човен

Четверо братів під одним дахом живуть.

[ Відповідь ]

     Стіл

Усім, хто прийде, і всім, хто піде, вони ручку подають.

[ Відповідь ]

     Двері

= про побут людини

 

 

Молодці, пропоную поповнити гілочки новими загадками. Переходьте на будівельний майданчик. Ось вам пам'ятка. Складайте загадки в парах. Чарівний кошик допоможе вам обрати слова, до яких треба створити загадки.

 

Надрукувати в експрес –підручниках !!!

 

 

Пам'ятка для ефективного спілкування в парах .

 

1. Працювати треба злагоджено.

2. Не викрикувати з місця.

3. Якщо тобі щось не подобається - виражай своє незадоволення спокійно і тихо.

4. Працюють обидва.

5. Коли один говорить, то другий не перебиває, слухає.

6. Зауваження робити ввічливо.

7. Якщо ти чогось не зрозумів - перепитай.

 

 

Методичний коментар. На аркушах паперу написані назви різноманітних предметів. Учні по черзі витягають аркуші, але не показують однокласникам. Потрібно дібрати порівняння до цього предмета, перетворити порівняння на метафору та записати загадку.

Слова із нашого оточення

Скласти загадку про щоденник,  можна використати слова:

розклад добре знає

Скласти загадку про комп’ютерну мишку,  можна використати слова:

маленька, кругленька бігає

Скласти загадку про мобільний телефон,  можна використати слова:

голосу не має, голосно гукає

Скласти загадку про комп’ютер,  можна використати метафору:

чорна скринька, мерехтить віконце синє

Скласти загадку про школу,  можна використати метафору:

вулик бджолиний шумить

Скласти загадку про телевізор,  можна використати метафору:

темний ящик сповіщає

Скласти загадку про пенал,  можна використати метафору:

хатинка  для ручок, олівців, резинок

Скласти загадку про  Інтернет,  можна використати слова:  

павутина  усіх  обплела

 

Що нагадує коректор?

Яке його призначення?

Яку оберемо форму загадки?

ЗАГАДКА : Ручка, що не пише букви, а з’їдає.

Телефон, комп'ютер, олівець,  телевізор, вікно, шкільна дошка, магніт, стілець, інтернет, щоденник, портфель, двері, , урок, перерва, зошит, ручка.

 

Створити загадку – значить дуже стисло описати за допомогою певних яскравих метафоричних образів кілька найхарактерніших для предмета чи явища ознак (матеріал, форму, звук, колір, кількість, дію, призначення, застосування, оточення)… Відгадати її можна лише шляхом логічної заміни зображених метафоричних образів реальними.

Алгоритм для  творення загадки Надрукувати !!!

  1. Назва  предмета( буде відгадкою)
  2. Що він робить?
  3. На що він схожий?( обрати інший предмет, що виконує такі ж дії)

        4. Де? (назвати місце, де звичайно знаходиться перший предмет чи де відбувається дія)

         5. Додати прикметник до іменника і отримати метафору

Наприклад: дощ

                             ллє

                сльози

                      небо

         дощ - небесні сльози 

 

 

 

Діти працюють

Діти читають власні загадки, вішають листочки на дерево загадок.

Слайд

Наступна зупинка Лабіринт чарівних перетворень

Діти, загадку можна утворити із прислів'їв

Зверніть увагу на зразок

- Одним із способів приховування задуманого предмета є форма запитання.

Давайте й ми перебудуємо  прислів’я в загадку-питання

          Прислів'я                                  Загадка                        Відгадки

 1. Праця людей годує.             1. Хто людей годує?      1. Праця.

  Тепер спробуйте самі

 

2. Що старше від розуму? 2. Увага. 2. Увага старша від розуму.

3. Що у світі найшвидше? 3. Думка. 3. Найшвидша у світі думка.

Прислів'я  Загадки Відгадки

1. Наймиліше у світі – сон. 1. Що у світі наймиліше?                 1. Сон.

2. Правда у вогні не горить, у  воді не тоне. 2. Що у вогні не горить, у воді не тоне?              2. Правда.

3. Сором пече без вогню. 3. Що пече без вогню? 3. Сором.

 

Печера із європейською грамотою 19 століття

Розгадавши загадки, ви отримаєте доступ до листа-побажання із Франції

 

Учитель читає загадки

Фарбоване коромисло через річку зависло.

[ Відповідь ]

     Веселка

 

Мене б'ють, колотять, перевертають, ріжуть. Я все терплю й всім добром плачу.

[ Відповідь ]

     Земля

 

Сидить дід за подушками

     І стріляє галушками.

[ Відповідь ]

     Град

 

Вогнева стріла пролітає,

     Ніхто у світі її не піймає.

[ Відповідь ]

     Блискавка

 

Хто малюнок на вікні уночі зробив мені?

[ Відповідь ]

     Мороз

 

Без очей – а сльози ллє.

[ Відповідь ]

     Роса

 

Звечора вмирає, вранці оживає.

[ Відповідь ]

     День

 

Що з землі легко піднімаєш, то далеко не закинеш?

[ Відповідь ]

     Пір’їна

 

Виріс в полі дім - повен він зерном.

     Стіни всі ж у золоті,

     Вікна позабивані.

     І дім стоїть, як не гляди, на золотому стовпі.

[ Відповідь ]

     Колосок

 

В золотому решеті чорних хаток повно, скільки чорненьких хаток, стільки й білих мешканців.

[ Відповідь ]

     Соняшник

 

Живе один батько і тисяча синів, всім шапки справляє, а собі не має.

[ Відповідь ]

     Дуб і жолуді

 

Стоять в полі сестрички:

Жовті очка, білі повічки

(Ромашки)

 

Ви отримуєте доступ до побажання французького письменника 19 століття Шарля Бодлера

 

«У загадках виблискує весь утаємничений світ із його символічними змістами, подібностями, аналогіями. Розгадати ці смисли вдається дуже спостережливій людині. Бажаю вам бути спостережливими, творчими та мудрими. І пам'ятайте: «Думати добре, а відгадувати – ще краще.» Шарль Бодлер

 

Щоб мандрувати далі,треба відгадати загадку.

 

У морях і річках живе, Але часто по небу літає. А як набридне їй літати, На землю знову осідає. (Вода)

 

Потрапляємо на водоспад питань

 

1) Головний компонент загадки - … (відгадка);

2) Компонент загадки, який не є обов’язковим? (питання);

3) Художній засіб, який розкриває сутність предмета чи явища через перенесення на нього ознак або дії іншого предмета чи явища за подібністю або контрастом - … (метафора);

4) Хто збирав і вивчав українські загадки? (І.Франко, Б.Грінченко, П.Чубинський та ін.)

5) Головною особливістю загадки є те, що предмет зображення називається … (не прямо, а приховано);

6) До якого різновиду за змістом віднесемо таку загадку: «Повзун повзе, на базар голки везе»? («Тварини»);

7) У якій народній казці героїня розгадує загадки? («Мудра дівчина»)

 

 

Станція СВЯТКОВА, вона наближає нас до бажаних зимових свят

 

 

 

Цей святий вночі прийде,

Подарунки покладе.

Завтра зустрічі чекай...

Звуть святого... Миколай.

 

Кульки сяють на ялинці,

Всім дарунки є в торбинці.

Північ – і почне свій лік

Нами жданий... Новий рік.

 

В небі зірочка зійшла -

Звістка радісна прийшла!

Християнське торжество

Називаємо... Різдво.

 

Чотирнадцяте прийшло,

В хату свято привело.

Весело народ гуля

В старий рік, на... Василя.

 

Циган, кізка, чорт, сівач,

Дід, циганка і орач...

Жарти, танці, забавлянки

В ритуалах на... Маланки.

 

У цей день Ісус хрестився,

Дух Святий з небес спустився...

Звуть Просвітленням іще

Свято це... Водохреще.

 

І ще

Яка найбільша загадка завтрашнього дня?

( Що принесе Святий Миколай)

 

 

Завтра буде видно, а сьогодні в переддень свята Миколай відправив вам Чарівні чобітки із особливими побажанняями. Нехай вони будуть загадкою для всіх інших, знати їх може тільки кожен особисто.

 

 

 

Ти - сам загадка. Відгадай себе,

І все, мабуть. тоді на місце стане.

Червоне,біле,ніжно-голубе

Відкриється за шторою туману.

В твоїх очах світає небокрай,

А дум плоди,мов яблука на вітах…

Насамперед себе ти розгадай,

Коли ти хочеш інших зрозуміти.

                                   В.Крищенко

 

-Сьогодні на уроці ви доторкнулися до мовної скарбниці нашого народу, до його чарівного світу мудрості.

Чи здійснилися ваші очікування? Чого ви навчилися?

Яким кольором ви можете передати свої емоції після подорожі?

Домашнє завдання

Напишіть твір-мініатюру «Загадка-розумниця».

Посміхнемось сонечку:

Здрастуй, золоте.

Посміхнемось квіточці:

Хай вона росте.

Посміхнемось дощику:

Лийся, мов з відра.

Друзям посміхнемося:

Зичим їм добра.

docx
Додано
21 грудня 2018
Переглядів
5310
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку