Урок "Загальна будова та види боєприпасів до стрілецької зброї. Маркування боєприпасів".

Про матеріал
Розробка уроку з вогневої підготовки на тему: "Загальна будова та види боєприпасів до стрілецької зброї. Маркування боєприпасів".
Перегляд файлу

Тема: Загальна будова та види боєприпасів до стрілецької зброї. Маркування боєприпасів.

Мета:

Навчальна: сформувати у здобувачів освіти знання про будову та види боєприпасів до стрілецької зброї та їхнє  маркування.

Розвивальна: розвинути знанневу  компетентність, здатність розрізняти та ефективно застосовувати різні боєприпаси в умовах бою.

Виховна: виховувати вміння та навички поводження з боєприпасами, розуміння важливості отримання необхідних знань.

Тип уроку: Комбінований (змішаний) урок

Обладнання/ресурси: підручник з Захисту України, мережа Інтернет, сайти/платформи: Google Класс, Wordwall, learningapps,  Canva,  Kahoot, Youtube, На урок, презентаційні матеріали. 

 

І. Організаційний момент.

- перевірка присутніх здобувачів освіти на уроці;

- перевірка готовності до уроку.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Виконання вправи:

Здобувачам освіти пропонується на сайті Wordwall  виконати вправу: «Основні частини і механізми автомата АК-74». Після виконаного завдання, проводиться обговорення виконаної вправи.

Посилання: https://wordwall.net/play/64935/100/690

 

ІІІ. Ознайомлення здобувачів освіти із темою, цілями та завданнями уроку.

 

ІV. Мотивація освітньої діяльності.

Розповідь-бесіда зі здобувачами освіти:

       Знання про будову, види боєприпасів до стрілецької зброї та їхнє  маркування, допоможе швидко та безпомилково розрізняти та ефективно застосовувати різні боєприпаси в умовах бою. Це в свою чергу сприятиме успіху під час виконання бойового завдання.

 

V. Сприймання та усвідомлення нового навчального матеріалу; осмислення зв’язків і відношень в об’єктах вивчення.

      План уроку:

  1. Загальна будова боєприпасів до стрілецької зброї. Елементи бойового патрона.
  2. Основні характеристики патронів.
  3. Калібри боєприпасів до стрілецької зброї.   
  4. Види та маркування боєприпасів до стрілецької зброї.

 

 

  1. Загальна будова боєприпасів до стрілецької зброї. Елементи бойового патрона.

     Набій (унітарний набій (патрон) — боєприпаси стрілецької зброї та малокаліберних гармат (до 76 мм), що заряджається в один (лат. unitas — єдність) прийом.

      Капсуль (складається з ковпачка, ударного складу і фольгового кружечка.

Примітка: ковпачок капсуля – латунь; ударний склад – гримуча ртуть – 16%, хлорат калію – 55,5% і антимоніт – 28,5%) служить для запалювання порохового заряду. Він складається із латунного ковпачка впресованого у нього ударного складу і фольгового кільця, яке прикриває ударний склад.

       Гільза ( виготовляються з латуні або спеціальної маловуглецевої сталі) служить для з'єднання всіх частин набою, запобігання порохового заряду від зовнішнього впливу і для усунення прориву порохових газів в бік затвора. Вона має корпус для розміщення порохового заряду, дульце для закріплення кулі і дно. Ззовні біля дна гільзи зроблена кінцева проточка для зачепу викидача. У дні гільзи є гніздо для капсуля, ковадло і два затравлювальних отвори.        

    Пороховий заряд ( бездимний піроксіліновий порох, а в набоях калібру 5,45 мм – нітроглицериновий) служить для надання кулі поступального руху: він складається із пороху сферичного зернування.

    Куля призначена для ураження живої сили та техніки супротивника. Складається зі сталевої оболонки, покритої лаком, та сталевої серцевини. Поміж оболонкою і серцевиною — свинцевий прошарок.

 

     2.  Основні характеристики патронів.

     Існує велика кількість типового поділу боєприпасів до стрілецької зброї. Їх розрізняють за калібром, будовою кулі, наявністю закраїни гільзи, призначенням та видом зброї, що використовується.

     Єдине, що залишається загальним для всіх патронів, — це унітарність та центральне запалювання (розташування капсуля на донці гільзи по повздовжній осі патрона).

     За типом патрони поділяють на: бойові, мисливські, холості, газові, травматичні та інші.

     Призначення — це передбачуване використання патрона. Воно значною мірою залежить від типу кулі, якою він споряджений. Основний сенс розрізнень за призначенням — це заперешкодне (ураження живої сили, що захищена) або зупиняюча дія (гальмування кулі в цілі чи повне передавання імпульсу). Зупиняюча дія передбачає збільшений травматичний ефект.               

    7,62 мм пістолетний патрон зразка 1930 р. Початкова швидкість кулі—430 м/с; енергія кулі — 508 Дж.

    7,62 мм пістолетний патрон (7,62 × 25 мм) до пістолета ТТ був прийнятий на озброєння у 1930 р. як копія патрона 7,63 × 25 мм до пістолета «Маузер» зразка 1896 р. До кінця 50-х рр. ХХ ст. їх випуск було практично припинено.

    9 мм пістолетний патрон (9 × 18 мм ПМ). Початкова швидкість кулі Пст — 315 м/с; енергія кулі — 303 Дж. Патрон до пістолетів Макарова (ПМ) і Стечкіна (АПС) прийнятий на озброєння у1951 році.

    5,45 мм патрон зразка 1974 р. (5,45 × 39 мм). Початкова швидкість кулі — 890 м/с; енергія кулі — 1347 Дж.

    Патрон виготовляли як автоматний з малим імпульсом для збільшення стійкості зброї під час стрільби та збільшення боєзапасу, що переносять, у 1,5 разу порівняно з патроном зразка 1943 р. Прийнятий на озброєння в 1974 р. одночасно з АК–74.

    Патрон має сталеву лаковану гільзу та гострокінцеву кулю зі сталевим сердечником у свинцевій оболонці. Куля в подовженій головній частині має 4-міліметрову порожнину, потрібну для перерозподілу ваги, що впливає на стійкість польоту і зумовило чимало легенд про кулі «із зміщеним центром ваги». Кулю 7Н10 (маса 3,6 г) виготовляють з 1992 р., вона має збільшений за рахунок порожнини термостійкий сердечник та збільшене бронепробивання. Виготовляють патрони зі спеціальними кулями: трасуючою — Т (7Т3), бронебійною — Б (7Н22) та зі зменшеною швидкістю для безшумової стрільби — УС (7У1), а також холостий патрон з порожньою пластиковою кулею(7×3).

     7,62 мм патрон зразка 1943 р. (7,62 × 39 мм). Початкова швидкість кулі — 715 м/с; енергія кулі — 2019 Дж.

Патрони виготовляють зі спеціальними кулями: трасуючі — Т-45, бронебійно-запалювальні — БЗ, запалювальні — З, бронебійні — Б (7Н23) і зі зменшеною швидкістю для безшумової стрільби — УС, а також холості патрони.

   7,62 мм гвинтівковий патрон (7,62 × 54 мм). Початкова швидкість кулі ЛПС — 830 м/с; енергія кулі — 3306 Дж. Прийнятий на озброєння у 1891 р. під назвою

«трьохлінійний гвинтівковий патрон».

    9 мм патрон «Терен-3Ф» (споряджений еластичною кулею) застосовується для стрільби з пістолета калібру 9 мм, призначеного для патронів з еластичною кулею.

     Патрон «Терен-3Ф» для пістолетів нелетальної ударно-травматичної дії застосовують як засіб активної дії на порушника без завдання йому тяжких тілесних ушкоджень.

     

       3. Калібри боєприпасів до стрілецької зброї. 

       Калібр — у військовій справі — це вимір діаметра ствола вогнепальної або іншої зброї. Є одним зі способів стандартизації зброї та набоїв. Для нарізної зброї може визначатись як за відстанню між протилежними полями нарізів, так і між нарізами. Також для снарядів, мін, бомб, може дорівнювати діаметру най- більшого перетину.

      Калібри боєприпасів до стрілецької зброї За калібром стрілецьку зброю поділяють на зброю:

малого калібру — стрілецька зброя калібру до 6,35 мм (пістолет Марголіна, гвинтівки СМ-2, ТОЗ-8/12, автомат АК-74);

нормального калібру — стрілецька зброя калібру понад 6,35 до 9 мм (пістолети ТТ, ПМ, снайперська гвинтівка СВД, автомати АК, АКМ, гвинтівка Мосіна);

великого калібру — стрілецька зброя калібру понад 9 до 14,5 мм (в окремих випадках калібр стрілецької зброї може перевищувати 14,5 мм).

Виконання вправи:

Здобувачам освіти пропонується на сайті  learningapps  виконати вправу: «Зброя та боєприпаси». Після виконаного завдання, проводиться обговорення виконаної вправи.

Посилання: https://learningapps.org/watch?v=pn6cn6aea24

     4.  Види та маркування боєприпасів до стрілецької зброї.

     5,45-міліметровий патрон зі звичайною кулею (5,45 пс) призначений для ураження живих цілей, розташованих відкрито або за перешкодами, зі сталевим сердечником; куля не пофарбована; маса кулі— 3,4 г; маса сердечника — 1,43 г; початкова швидкість — 880-900 м/с.

    5,45-міліметровий патрон з кулею підвищеної потужності (5,45 ПП) зі сталевим термозміцненим сердечником. Забезпечує підвищене пробивання засобів індивідуального бронезахисту. Куля не пофарбована, фіолетовий лак герметизатора. Маса патрона — 10,8 г; маса кулі — 3,62-3,74 г; маса сердечника — 1,72- 1,80 г; початкова швидкість кулі — 880–900 м/с.

     5,45-мілімітровий патрони з бронебійними кулями (5,45 БП, 5,45 БС). Забезпечують підвищене пробивання засобів індивідуального бронезахисту. Патрон з бронебійною кулею БП. Носик кулі чорного кольору, лак-герметизатор червоного кольору. Прийнятий на озброєння у 1998. Маса кулі — 3,68 г; маса сердечника — 1,75 м.

    5,45-міліметровий патрон з бронебійною кулею БС. Куля не має спеціального фарбування. Маса кулі — 4,15 р.; маса сердечника (вольфрам-кадмієвий сплав) — 2,1 г; початкова швидкість кулі — 840 м/с.

   5,45-міліметровий патрон з трасуючою кулею (5,45 Т). Трасер цієї кулі на дальності до 800 м залишає яскравий слід, що світиться червоним кольором. Влучаючи в легкозаймисті предмети, куля здатна запалити їх. Носик кулі забарвлений в зелений колір. Маса патрона — 10,3 г; маса кулі — 3,23 г; початкова швидкість — 883 м/с.

    5,45-міліметровий патрон з бронебійно- трасуючою кулею (5,45 БТ). Забезпечує підвищене пробивання засобів індивідуального бронезахисту.

    5,45-мілімітровий патрон з кулею зі зменшеною швидкістю (5,45 УС). Застосовується із приладом для беззвучної і безполуменевої стрільби ПБС-4. Патрон призначений для безшумної автоматичної стрільби з автомата, обладнаного штатним глушником ПБС (пристосування для безшумної стрільби). Вершинка кулі забарвлена чорно-зеленим кольором. Маса патрона — 12,25 г; кулі— 5,15 г; початкова швидкість кулі — 303 м/с.

    5,45- мілімітровий патрон із кулею, що має знижену рикошетну здатність (5,45 ПРЗ). Знижується ймовірність рикошету шляхом рівномірної деформації кулі внаслідок удару об тверду перешкоду. 5,45 ПРЗ — патрон з кулею зі зниженою рикошетною здібністю (розроблений для спецслужб і правоохоронних органів). Розроблений у 2002—2003 р. Куля оболонкова зі свинцевим сердечником.

    5,45-міліметровий патрон холостий. Використовують для імітації стрільби з автоматів АК-74 під час навчання, а також для здійснення салютів. Маса патрона — 6,6 г; порожнистої пластмасової кулі — 0,22– 0,26 г; заряд швидко згораючого пороху масою 0,24 г.

    5,45-міліметровий патрон навчальний (5,45 УЧ). Використовується для навчання прийомам заряджання автоматів калібру 5,45 мм та спорядження магазинів.

    Навчальний патрон з інертним спорядженням, вирізняється наявністю чотирьох поздовжніх виштамповок на гільзі і подвійного кільцевого обтиску кулі в дульці гільзи.

    Інші набої. 5,45 — патрон для підводної стрільби. 5,45 — модернізований холостий патрон. 5,45 — зразковий патрон, призначений для порівняльної перевірки балістичних характеристик патронів, що зберігаються на складах. Відповідає штатному патрону, але виготовлений з підвищеною точністю. Носик кулі пофарбований у білий колір.

     Патрон з посиленим зарядом (ПЗ) — куля цілком чорного кольору. Патрон високого тиску (ВТ) — куля цілком жовтого кольору. Використовують у технологічних цілях під час виробництва зброї.

     5,45 SP / HP — патрон з напівоболонковою/експансивною кулею. Порівняно зі звичайними 5,45-міліметровими ці типи куль мають більшу забійну силу і в них відсутній рикошет, але мають меншу пробивну здібність. Застосовують переважно для полювання. Офіційно заборонені для використання у військових цілях.

 

VІ. Узагальнення і систематизація знань, застосування їх у різних ситуаціях.
Виконання вправи-вікторини: «Загальна будова та види боєприпасів до стрілецької зброї. Маркування боєприпасів» за допомогою ресурсу "Kahoot". Обговорення відповідей на запитання вікторини. Визначення переможців.  

Посилання на вікторину: https://kahoot.it/ (вхід за кодом).

 

VІІ. Підведення підсумків уроку. 

Бесіда зі здобувачами освіти. Осмисліть матеріал уроку, продовжуючи речення:
- «Я запам’ятав / запам’ятала…»;
- «Я зрозумів / зрозуміла…»;
- «Я навчився / навчилася…»;
- «Для мене було новим…»;
- «Для мене не дуже зрозуміло…»;
- «Мені це корисно…»;
- «Мої емоції та почуття:…»
 

VІІІ. Повідомлення та пояснення домашнього завдання.

1) Виконати тестове завдання з теми «Загальна будова та види боєприпасів до стрілецької зброї. Маркування боєприпасів». Результат тестування прикріпити до уроку.

Посилання:  https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=4634550

 

Використані літературні та Інтернет-джерела:

1. Захист Вітчизни (рівень стандарту) підручник для 10 класу закладів загальної середньої освіти. І. М.Гарасимів, К.О.Пашко, М. М. Фука,   Ю. П.Щирба  (2018)    

URL:https://lib.imzo.gov.ua/wa-data/public/site/books2/pidruchnyky-10-klas-2018/23-zahyst-vitchyzny-10-klas/hlopci-256-na-druk-cmyk-edit.pdf

docx
До підручника
Захист Вітчизни (рівень стандарту) 10 клас (Пашко К.О., Герасимів І.М., Щирба Ю.П., Фука М.М.)
Додано
8 січня
Переглядів
20
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку