Загальна характеристика
Класу Павукоподібні
7 клас
Тема. Загальна характеристика Класу Павукоподібні
Мета: навчальна: створити умови для засвоєння учнями знань про особливості організації та процеси життєдіяльності павукоподібних на прикладі павука хрестовика, з’ясувати подібність та відмінність у будові й життєдіяльності павукоподібних і ракоподібних як представників типу Членистоногі;
Розвивальна: розвивати здатність до самостійної роботи, вміння запам’ятовувати, виділяти головне, здійснювати самооцінювання та взаємоперевірку;
Виховна: виховувати культуру праці, здійснювати естетичне виховання, виховання доброзичливості, привітності.
Очікувані результати: учні називають загальні ознаки представників класу Павукоподібні; учні пояснюють особливості пристосованості зовнішньої та внутрішньої будови, процесів життєдіяльності павукоподібних до середовища існування.
Тип уроку: урок формування компетентностей
Обладнання: таблиці до теми , зошит, підручник, дидактичний матеріал, презентація.
Поняття й терміни: хеліцери, ногощупальці, мальпігієві судини, легені, трахеї, гемолімфа, головний мозок.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Налаштування на роботу. Створення емоційно–позитивного настрою. «Посміхнись».
Слово вчителя: Добрий день діти. Як ви гадаєте, яку тему ми будемо вивчати сьогодні на уроці, які задачі нашого уроку. (1 слайд, на слайді зображений павук у акваріумі). Сьогодні ми вивчимо тварин, яка всім вам відомі з життя. Але перш давайте згадаємо, які загальні характеристики має тип Членистоногі.
II Актуалізація опорних знань.
Учні отримують карточки з завданнями:
Завдання 1. Виберіть одну правильну відповідь та випишіть букви.
1.Кількість ходильних ніг рака річкового:
с) 2 пари; п) 5 пар; в) 3 пари; г) 4 пари.
2. Речовина, що входить до складу панцира рака річкового:
в) хітин; є) целюлоза; ж) глікоген; з) перламутр.
3. На суходолі може мешкати наступний представник ракоподібних:
а) мокриця; б) циклоп; м) лангуст; л) дафнія.
4. Не відноситься до ракоподібних:
к) кліщ; о) лангуст; т) омар; ф) краб.
5. Мають одне просте вічко:
д) лангусти; е) креветки; у) циклопи; я) мокриці.
Завдання 2. Виберіть правильні твердження та випишіть букви, що їм
відповідають.
Х. Членистоногі - це найчисельніший тип тварин.
П. Тіло рака річкового поділене на головогруди та черевце.
Є. Серед ракоподібних багато паразитичних форм.
В. Забарвлення панцира рака річкового - червоне.
А. У рака річкового 5 пар ходильних ніг.
Я. У рака річкового на передньому кінці тіла на рухомих стебельцях
розташовані прості очі.
О. Рак річковий має 2 пари вусиків
С. У самців рака річкового черевце ширше ніж у самок.
Т. Краби належать до ракоподібних.
Ї. В прісних водоймах України зустрічаються представники ракоподібних –
дафнії.
Д.Ракоподібним властивий прямий розвиток.
Якщо ви правильно впорались із завданнями, із букв, які ви виписали мають
скластися слова. Що у вас вийшло? ( ПАВУК ПТАХОЇД) Як ви думаєте, яка
тема сьогоднішнього уроку?
Повідомлення теми уроку
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Завдання нашого сьогоднішнього уроку:
До речі, складається враження, що предки сучасних павуків були на диво істотами, які мали багато ніг. Спробуйте знайти підтвердження цьому судженню в ході вивчення теми «Клас Павукоподібні: загальна характеристика»
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Пояснення вчителем нового матеріалу. Учні слухаючи
пояснення учителя, складають за методом Кластера «паспорт Павукоподібних»
2. Ознаки будови павукоподібних. Розповідь з демонстрацією слайдів
презентації.
Тіло поділене на головогруди та черевце.
На головогрудях 6 пар кінцівок: хеліцери, ногощупальці, 4 пари
ходильних ніг.
4 пари простих очей. Але у деяких видів буває і 12 , і 4 або просто по 2
ока. Не дивлячись на таку велику кількість органів зору павукоподібні
дуже погано бачать. Настільки погано , що ця відстань в середньому
дорівнює 30 см.
Черевце не містить кінцівок або має видозмінені кінцівки ( павутинні
бородавки).
На нижньому боці черевця отвори дихальної системи.
Вусики відсутні.
Тіло вкрите чутливими волосками.
Панцир павука настільки міцний , що міг би витримати ядерний вибух.
3. Робота з словничком
Арахнологія – наука, що вивчає Павукоподібних.
Хеліцери – органи для захоплення і розривання їжі.
Педипальпи – органи дотику
4. Перегляд навчального відео «Клас павукоподібні» за
5 . Завдання для учнів:
— Сформулюйте висновок про значення павутини.
6. Особливості внутрішньої будови павукоподібних
Робота в групах (самостійна робота з підручником)
Завдання для груп:
Кожна група працює над завданням 3 хвилини, доповідь - 2 хвилини.
Діти головне записують у зошит у вигляді схеми.
(Технологічна картка додаток № 1).
І група: 1. З яких відділів складається тіло павуків? 2. Які органи розташовані на головогрудях і яка їхня функція? 3. Яка будова заднього відділу тіла павуків?
ІІ група: 1.Який тип живлення павуків? 2.Яка будова травної системи у порівнянні з раками? 3. Якими судинами представлена видільна система?
ІІІ група:1.Які органи дихання є у павуків ? 2.Яка будова дихальної системи павуків? 3. Який тип кровоносної системи у порівнянні з раками? ІV група:1.Яка будова нервової системи павуків? 2.За допомогою яких органів павуки пізнають навколишній світ?
V група: 1. Особливості ловильної сітки. 2. В чому полягають особливості розмноження павуків? Звіт груп. (кожна група звітує 2 хв., доповнюючи схему Кластера
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Вставити пропущені в тексті слова.
Павукоподібні.
Павукоподібні — багатоклітинні тварини, у яких симетрія тіла ___________
(двобічна). Середовище життя __________ (наземно-повітряне). Покрив
__________ (хітиновий). Тіло сегментоване, поділяється на відділи —
_____________ (головогруди і черевце). Кінцівки мають ________ (членисту)
будову. Павукоподібні мають _____ (чотири) пари ходильних ніг.
Порожнина тіла ______________ (змішана). _______ (хеліцери) слугують для
прокушування зовнішніх покривів здобичі і введення в неї отрути. Травлення
в павука починається поза його _________ (організмом) і називається
______________ (зовнішнім). Органи дихання — _____________ (легеневі
мішки і трахеї). Органи виділення — ___________ (мальпігієві судини).
2. Гра «Склади слова»
На дошці прикріплені аркуші зі складами, з яких учні мають зібрати назви
представників павукоподібних.
Склади: КА СРІБ Х РЕ КА РА ЛЯН ВИК СКОР КУРТ ПІОН СТО
Відповіді: каракурт, скорпіон, хрестовик, сріблянка.
VІ. Рефлексія
«П‘ять відкриттів уроку»
VІІ. Домашнє завдання
Опрацювати§15 . (https://pidruchnyk.com.ua/uploads/book/Biologija_7klas_Sobol_2015.pdf
Дати відповіді на запитання 7-10 до параграфа
Записати нові терміни в зошит.
Достатній і високий рівні: виконати завдання
https://learningapps.org/view31891527