Біологія
Урок № Клас Дата
Тема уроку: Запліднення.
Мета уроку: ознайомити учнів із процесом запліднення у квіткових рослин; розкрити його біологічне значення; сформувати поняття про насінину як зачаткову розчину, що містить зародкові органи рослини і запас поживних речовин; розвивати предметні і життєві компетентності школярів; виховувати бережливе ставлення до рослин.
Обладнання:______________________________________________________
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку:
Міркуємо – швидко,
Відповідаємо – правильно,
Працюємо – плідно.
Суцвіття
Рослини
А Соняшник
Б Конвалія
В Яблуня
Г Бузок
Д Жито
Е Конюшина
Є Кульбаба
Ж Вишня
1. Поодинока квітка кульбаби безтурботно тремтить на вітрі. (У кульбаби суцвіття кошик).
2. Там у полі береза стояла, і її бджола запилювала. (Береза запилюється вітром).
3. Дзвіночки мої, квіточки, навесні разом з конвалією цвіли в полі, за річкою. (Дзвіночки цвітуть улітку, конвалії — у травні, крім того, ростуть у лісі).
4. Як на нашій грядці розцвів горошок солодкий. Мушки, бджілки налетять — будемо врожай чекати. (Горох — рослина, що самозапилюється).
5. Знають усі: і старий, і малий, що плід картоплі смачний, зелений і круглий такий. (Плід картоплі ягода і він отруйний. В їжу вживають видозмінені пагони — бульби).
На стрункій високій ніжці
Біля річки на лужку
У косинці-білосніжці
Стріла квітку я малу.
Ясним оком жовтуватим
Посміхалася мені.
Стала я її зривати,
А бджола сказала: «Ні!»
-Чому не можна зривати квітів?
-Яку шкоду рослині ми приносимо?
-Що ж відбувається у квітці після запилення? Процес запліднення.
Запліднення – це процес злиття чоловічої та жіночої статевих клітин з утворенням зиготи.
-Де утворюються спермії? Яйцеклітини?
Основна функція пилкового зерна квіткових рослин — утворення нерухомих чоловічих статевих клітин — сперміїв. Біологічне значення запилення і утворення пилкової трубки у квіткових рослин полягає у транспортуванні сперміїв у насінний зачаток до зародкового мішка.
Пилок складається із дрібненьких пилкових зерен. Ззовні вони вкриті твердою оболонкою із різноманітними виростами поверхні, що водночас захищає вміст пилкового зерна і допомагає йому закріпитися на приймочці.
При попаданні на приймочку пилкове зерно проростає у пилкову трубку з двома сперміями — нерухомими чоловічими статевими клітинами. У процесі росту пилкової трубки відбувається транспортування сперміїв до насінного зачатка.
Зародковий мішок насінного зачатка є місцем утворення жіночої статевої клітини — яйцеклітини. Основна функція зародкового мішка — утворення жіночої статевої клітини — яйцеклітини. У більшості квіткових рослин він складається із семи клітин — великої центральної і шести менших за розміром, одна з яких і є яйцеклітиною. Коли пилкова трубка вростає у насінний зачаток і доростає до зародкового мішка, її кінчик розривається і чоловічі статеві клітини (спермії) виходять з неї поблизу яйцеклітини.
Після звільнення двох сперміїв із пилкової трубки починається характерний лише для квіткових рослин процес подвійного запліднення, відкритий С,Г.Навашиним.
Повідомлення учня (випереджувальне завдання) «Відкриття С. Г. Навашина»
Розповідь про подвійне запліднення, відкрите С.Навашиним. Особливу увагу звернути на те, що зародковий мішок насінного зачатка є місцем утворення жіночої статевої клітини — яйцеклітини. У більшості квіткових рослин він складається із семи клітин — великої центральної і шести менших за розміром, одна з яких і є яйцеклітиною. Коли пилкова трубка вростає у насінний зачаток і доростає до зародкового мішка, її кінчик розривається, а чоловічі статеві клітини — спермії — виходять в неї поблизу яйцеклітини.
Після звільнення двох сперміїв із пилкової трубки починається характерний лише для квіткових рослин процес подвійного запліднення. Один із сперміїв зливається з яйцеклітиною. В результаті запліднення яйцеклітини утворюється зигота, яка дає початок зародку нової рослини. Другий спермій зливається з великою центральною клітиною зародкового мішка. Запліднена центральна клітина ділиться і утворює ендосперм — тканину, яка запасає поживні речовини. Зародок, що розвивається із зиготи, занурений в ендосперм і отримує з нього необхідні для розвитку поживні речовини. В результаті з насінного зачатка утворюється насінина.
Дайте відповіді на запитання:
Розташуйте процеси в порядку того, як вони відбуваються при заплідненні:
а) утворення і ріст пилкової трубки;
б) пилок потрапляє на приймочку маточки;
в) злиття одного сперматозоїда з яйцеклітиною, а другого — з центральним ядром;
г) рух сперматозоїдів пилковою трубкою до зародкового мішка.
VI. Домашнє завдання.
Об’єкт |
Де утворюється? |
Куди переноситься? |
Чим переноситься? |
Основна функція |
Пилкове зерно |
|
|
|
|
Спермії |
|
|
|
|
1