Відкритий урок з теми: «Запліднення. Періоди онтогенезу у багатоклітинних організмів: ембріогенез і постембріональний розвиток»
Підготувала
Вчитель біології
Червонополянського ЗСО
Шишковська С. А.
2020 р.
10 клас
Мета: розглянути особливості процесу запліднення, ембріогенезу й постембріонального розвитку в багатоклітинних організмів; розвивати вміння використовувати отримані раніше знання; виховувати позитивне мислення; виконання лабораторної роботи №4 «Ембріогенез хордових».
Обладнання: таблиці та схеми процесу запліднення ембріогенезу та постембріонального розвитку різних видів рослин і тварин, схеми життєвих циклів видів рослин і тварин.
Поняття й терміни: гамети, запліднення, зигота, ембріогенез, постембріональний розвиток, етапи розвитку.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Структура уроку:
Ι – Організаційний етап…………………………………………………2 хв.
ΙΙ – Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності….5 хв.
ΙΙΙ – Вивчення нового матеріалу…………………………...…………20 хв.
ΙV – Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів…5 хв.
V – Самостійна робота……………………………………………………8 хв.
VΙ – Підсумок уроку………………………………………………………3 хв.
VΙΙ – Домашнє завдання………………………………………………….2 хв.
Хід уроку:
Ι Організаційний етап (2 хв.)
ΙΙ Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності (5 хв.)
Питання для бесіди:
ΙΙΙ Вивчення нового матеріалу (20 хв.)
1. Що таке запліднення?
Процес злиття чоловічих і жіночих статевих клітин з утворенням зиготи, з якої розвивається організм називають заплідненням.
Робота з підручником. Учні заповнюють таблицю «Запліднення»
Зовнішнє запліднення |
Внутрішнє запліднення |
Відбувається поза статевою системою самки. Характерне переважно для мешканців водойм. Це примітивний і ненадійний спосіб сполучення гамет. У тварин не буває ніяких додаткових структур крім проток, що виводять гамети з організму назовні. |
Відбуваються в статевих шляхах самки. Характерне для більшості наземних тварин, а також деяких жителів водойм. Тварини мають зовнішні статеві органи для перенесення спермальної рідини з тіла самця, до тіла самки, де і відбувається запліднення. |
У процесі запліднення відбувається: а) активація яйцеклітини; б) проникнення сперматозоїда в яйцеклітину; в) злиття їхніх ядер.
2. Періоди онтогенезу у рослин і тварин.
Онтогенез – це розвиток особин від зародження і до завершення життя.
Робота з підручником. Учні заповнюють таблицю «Періоди онтогенезу»
Ембріональний період |
Постембріональний період |
Це час, коли зародок (ембріон) розвивається усередині організму матері або всередині яйця, насінини, і завершується народженням, вилуп – ленням, проростанням. |
Починається з моменту народження (виходу із зародкових оболонок, покривів насінини) і продовжується до того часу, коли організм стає здатним до розмноження. |
3. Етапи зародкового розвитку тварин. Дробіння яйця.
Дроблення – мітотичні поділи зиготи, які закінчуються формуванням одношарового зародка – бластули.
Робота з підручником. Учні заповнюють таблицю «Розвиток зародка»
Бластула |
Гаструла |
Етапи закладання тканин і органів |
Наступна стадія зародкового розвитку |
Розвиток дво- або тришарового зародка |
Ентодерма, мезодерма та ектодерма |
Робота з підручником. Учні заповнюють таблицю «Дробіння яйця»
Повне |
Неповне |
|
Рівномірне |
Нерівномірне |
|
Бластомери ма-ють приблизно однакові розміри |
Після кожного поділу виника-ють великий і малий бластомери |
Якщо жовтка в зиготі багато і він заповнює більшу її частину, при цьому ділиться не вся яйцеклітина, а тільки її частина |
Розповідь учителя.
Під час бластуляції збільшується тривалість мітотичних поділів, відбувається поділ бластомерів. Усе це забезпечує перехід до наступної стадії ембріонального розвитку – гаструляції. Після утворення бластули починається закладання зародкових листків і формування гаструли. Виникають два шари клітин: зовнішній – ектодерма, внутрішній – ентодерма. У більшості тварин виникає і третій зародковий листок (середній) – мезодерма.
Робота з підручником. Учні заповнюють таблицю «Зародкові листки»
Зародкові листки |
Органи і системи органів |
Ектодерма |
Нервова система, органи чуттів, зовнішні покриви організму, передня і задня кишки. |
Ентодерма |
Кишечник, шлунок, печінка, легені. |
Мезодерма |
Мускулатура, усі хрящові і кісткові елементи скелетів, кровоносна і сечостатева системи. |
Робота з підручником. Учні заповнюють таблицю «Постембріональний розвиток»
Прямий розвиток |
Непрямий розвиток |
Народжений організм подібний до дорослого (павуки, рептилії, птахи, звірі). Тварина, що з’являється є цілком сформованою і менше піддається несприятливому впливу середовища. |
Ембріональний розвиток призводить до утворення личинки, що відрізняється від дорослого організму за багатьма ознаками зовнішньої і внутрішньої будови, за характером харчування. |
Учні заповнюють таблицю разом з учителем «Непрямий розвиток»
Розвиток з неповним перетворенням |
Розвиток з повним перетворенням |
Яйце – личинка – доросла особина. Наприклад: клопи, таргани, прямокрилі. |
Яйце – личинка – лялечка – доросла особина (імаго). Кишковопорожнинні, плоскі та круглі черви, комахи, кліщі, молюски, кісткові риби, амфібії. |
ΙV – Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів (5 хв.)
Запитання для повторення:
V – Самостійна робота (8 хв.)
Учні виконують Лабораторну роботу № 4 «Ембріогенез хордових».
VΙ – Підсумок уроку (3 хв.)
На цьому уроці дізналися про види запліднення, поняття онтогенезу та постембріонального розвитку організмів.
VΙΙ – Домашнє завдання (2 хв.)
Вивчити § 19 – 20 ст. 117 – 126; опрацювати завд. 1 – 11 на ст. 35 - 36 в робочих зошитах (Т. С. Котик, О. В. Тагліна).