1
Урок з алгебри
у 7 класі
Тема:
Мета: 1) Узагальнити і систематизувати вміння і навички учнів розкладати многочлени на множники з використанням формул скороченого множення;
2) Розвивати в учнів уміння формувати закономірності, порівнювати і узагальнювати; уміння працювати в парах; навички само оцінювання і взаємооцінювання;
3) Виховувати відповідальне, творче ставлення до навчального процесу.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації.
Обладнання: мультимедійна презентація; картки для групової роботи; картки для індивідуальної роботи.
Структура уроку:
|
№ |
Етап уроку |
час, хв. |
Методи та прийоми |
|
1 |
Організаційний момент |
1 |
Бесіда |
|
2 |
Мотивація учбової діяльності |
2 |
Рефлексія «Мої очікування» |
|
3 |
Актуалізація базових знань |
10 |
Асоціативний кущ;
ланцюжок думок; складання алгоритму; |
|
4 |
Розв’язування завдань |
10 |
Естафета по рядах; |
|
5 |
Фізкультхвилинка |
2 |
Рухавка |
|
6 |
Розв’язування більш складних завдань |
16 |
Аукціон (диференційовані картки); історична довідка «Екскурс в минуле» |
|
7 |
Підсумки уроку Поурочний бал Домашнє завдання |
2 1 1 |
Рефлексія |
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
Наш урок, діти, ми починаємо з такого висловлювання (Епіграф).
ІI. Мотивація учбової діяльності учнів, оголошення теми і мети уроку.
Сьогодні в нас незвичайна подія: до нас на урок завітали шановні гості, які хочуть подивитися, як ви, діти, старанно працюєте на уроці і як засвоїли матеріал з теми сьогоднішнього уроку.
Оголошення плану уроку.
Рефлексія. Очікування дітей щодо уроку.
На уроці ми повторимо та узагальнимо основні поняття з даної теми, та покажемо свої вміння застосовувати теоретичний матеріал на практиці.
Протягом уроку старанні діти будуть накопичувати бали і фіксувати їх в листочках самоконтролю (Додаток 1), щоб наприкінці отримати гарну оцінку! Кожне усне завдання – 1 бал.
ІIІ. Актуалізація базових знань (асоціативний кущ, ланцюжок думок, складання алгоритму, математичне лото).
1) Асоціативний кущ (Слайд 4)
А до речі, де ми можемо використовувати розкладання многочленів на множники?...
2) Вправа «Ланцюжок думок» (повторюємо алгоритм розкладання многочленів на множники)
3) Гра «Математичне лото» (комплекти двох частин формул скороченого множення на кожній парті учнів
(Додаток 2)). Учитель називає формулу, учні її знаходять, з’єднують і підіймають догори.
ІV. Розв’язування завдань (естафета по рядах, робота в парах і групах, заповни пропуски, виправ помилки, встанови відповідність, відгадай слово).
1) Естафета по рядах (ІІ вар.) І вар. перевіряє свою пару

І ряд. Заповни пропуски:

ІІ ряд. Виправ помилки:
ІІІ ряд. Встанови відповідність:
2) На перевірку якості засвоєння алгоритму розкладання многочленів на множники навчальна гра «Відгадай слово» (продовжуємо працювати в парах, 2 чоловіка за відкидною дошкою (Додатки 3, 4))
Отримали слово «РУХИ»
V. Фізкультхвилинка (Рухавка)
VI. Розв’язування більш складних завдань (аукціон, історична довідка «Екскурс в минуле»).
1) Гра «Аукціон» Різнокольорова таблиця. Діти обирають завдання за кольором (жовтий колір – завдання на 2 бала, червоний колір – на 3 бала).
Диференційовані завдання діти отримують на індивідуальних картках відповідного кольору у формі відповідної фігури, яку обирали в таблиці.
Розв’язок завдань біля дошки.
2) Історична довідка «Екскурс в минуле»
Стародавнім китайським і грецьким математикам були відомі за багато віків до початку нашої ери саме формули скороченого множення. Записували їх тоді не за допомогою букв, а словами, і доводили геометрично (тільки для додатних чисел). Користуючись рисунком пояснювали, S квадрата, побудованого на сумі двох відрізків, дорівнює сумі площ квадратів, побудованих на кожному з цих відрізків, плюс подвоєна площа прямокутника, побудованого на цих відрізках. Звісно, можна здогадатися, що мова йдеться про формулу квадрата суми, яку ми зараз символічно записуємо так:
. Подібним способом обґрунтовували і інші рівності, які тепер ми називаємо формулами скороченого множення.
VІI. Підсумки уроку. Поурочний бал. Підведемо підсумки на листочках самоконтролю. Отже, підняли руки, хто отримав оцінки 7 балів, 8 балів, 9 балів, 10 балів, 11 балів, 12 балів.
Талон самоконтролю
Прізвище__________________
|
1 |
Математичне лото |
|
|
2 |
Естафета |
|
|
3 |
Ланцюжок думок |
|
|
4 |
Відгадай слово |
|
|
5 |
Аукціон |
|
|
|
Всього (балів) |
|
Вклали свої листочки самооцінки у зошити, я їх перевірю на якість виконання завдань для остаточного виставлення оцінок.
Д/з диференційоване: стр.116 ІІІ або IV рівень на вибір, творче завдання: скласти дидактичну гру з сусідом по парті.
Рефлексія Чи сподобався вам урок?
Що саме вам сподобалося в уроці?
Чому ви навчилися, працюючи в групах?
Яка вправа вам здалася найцікавішою? І т.д.