Урок англійської мови 2-Г клас «Інтелект України» на тему: «Їжа/напої. Структура «Do you like..?» . Короткі відповіді (Yes, I do/ No, I don’t)».
Виконавець: вчитель англійської мови
КЗО «СЗШ №97 ім. П.І.Шкідченка»
Чепурняк Ірина Ігорівна
Дніпро – 2019
Тема: Їжа/напої. Структура «Do you like..?» . Короткі відповіді (Yes, I do/ No, I don’t)
Мета: Ознайомити учнів з новими словами і практикувати їх у вживанні: Fish, lunch, pizza, soup, chicken, salad. Розвивати навички усного та діалогічного мовлення, вдасконалювати навички читання. Ввести і практикувати у вживанні структуру «Do you like..?» . Короткі відповіді (Yes,...I do/ No,...don’t). Перевірити і закріпити лексику вивчену на попередньому уроці.
Обладнання: підручник, екран, слайди, картки з завданнями, картки з їжею та напоями.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА УРОКУ
1. Привітання й повідомлення теми та мети уроку.
Т: Good morning, boys and girls! I am glad to see you! Sit down, please!
2. Мовленева розминка
Т: How are you?
T: Look at the window!
T: What is the weather like today?
T: What colour is the sky?
T: Is it sunny or cloudy?
T: What month is it today?
T: So we can start our lesson.
T: Do you know what we are going to speak about today? Look at the blackboard!
P: Food/ Drinks!
T: Right you are. We are going to speak about products today.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
What do you like? / What do you dislike?
Т: Open your book on page 76 and find the first new word. Put your finger under the word and repeat after the dictor.
T: Let’s play game:
Завдання 1.What is it? (учням показують картки з їжею, піднявши руки вони повинні назвати малюнок)
Завдання 2. What’s missing – take away everything, name what you remember
T: Well, you are attentive.
Practise the new words with the lesson flashcards reviewind I like
Т: Page 76. Look at the pictures for ten seconds. Now answer to my questions.
What is Tag eating? What’s Karla eating? What’s Chatter eating? What’s Sally eating?
T: Look, listen and repeat. (Учні читають текст після диктора.)
T: Now read the text.
Ask some question in L1 to check understanding and engage the children.
T: Ask: Does Patty like soup? Does she like salad? Does she like chicken? What does she like?
Т: Look at the screen and let’s sing a song “If you’re happy” (Учні співають пісню вивчену раніше).
T: If you want to ask questions what about your friends like, you need put the verb “Do” in front of the sentence. For example: Do you like pizza? Answer of this sentence will: Yes, I do or No I, don’t. Where the word Do in the question and answer.
T: Now take the cards and make up some questions.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
1. Домашнє завдання.
Вивчити нові слова. Читати слова та речення на с. 76. A.B. p.62
What were the most interesting for you?
Вчитель допомогає учням дати свої відповіді.